Fabrika yangını: 3 ölü, 36 yaralı

Türkiye
22.09.2006 Cuma 07:27
  metin boyutu

  Gaziantep'te bir kimya fabrikasında yangın çıktı. Olayda kayıp bir kişinin cesedinin bulunmasıyla ölü sayısı 3'e yükseldi, 36 kişi de yaralandı. Yangında, 30 işyeri ise tamamen yandı.

  Gaziantep'te dün gece bir kimya fabrikasında çıkan yangında hayatını kaybeden üçüncü kişinin de cesedi bulundu.
   
  Gaziantep Küçük Sanayi Sitesi, Anafartalar Caddesi D Blokta sahte benzin imalatı yapıldığı iddia edilen bir iş yerinde çıkan yangın sonrası enkaz kaldırma çalışmaları devam etti.
   
  Yangının başladığı bölümde enkaz altında kalan akaryakıt tankerini kaldıran ekipler, tanınmayacak şekilde yanmış bir cesetle karşılaştı.
   
  Yapılan incelemede cesedin kayıp olduğu bildirilen Yakup Altıngeyik'e ait olduğunu belirten yetkililer, cesedi otopsi yapılması için Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi morguna kaldırdı.
   
  Morgda Cumhuriyet Savcısı tarafından yapılan otopsi ve kimlik tespitinde, ölen diğer iki kişinin ise Ramazan Özgüldü ve Sefer Altıngeyik olduğu belirlendi.
   
  Bu arada kazada, yaralanan 23'ü itfaiye, 9'u polis ve 4'ü işçi olmak üzere toplam 36 kişinin tedavisine Ankara ve Gaziantep'teki çeşitli hastanelerde devam ediliyor.
   
  'Sahte akaryakıt üretimi' iddiası
   
  Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, yangının tankerden tiner boşaltırken meydana gelmiş olabileceği öne sürülerken, fabrikada tinere çeşitli kimyasal maddeler karıştırılarak, sahte benzine dönüştürüldüğü ve iş yerinin adeta bir rafineri gibi çalıştığı iddia edildi.
   
  Yangında işyeri zarar gören Ahmet Sarıbaş, yangının başladığı kimya fabrikasının kaçak olarak çalıştığını, gece geç saatlerde fabrika içine sokulan tiner yüklü tankerlerin gizlice boşaltılarak, benzin imal edildiğini ileri sürdü.
   
  Sarıbaş, ''yetkilileri göreve davet ediyoruz. Burada can güvenliği yok. Defalarca şikayet etmemize rağmen hiçbir şey yapılmadı. İşte olanlar oldu. Bu kadar zararı kim ödeyecek'' diye konuştu.
   
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürü Mustafa Karakuş, yangına 43 araç ve 87 personelle müdahale ettiklerini, 1'i ağır olmak üzere görev yapan 20 itfaiye erinin yaralandığını, büyük bir yangını 4 saat gibi sürede söndürdüklerini, soğutma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.
   
  30 işyeri kül oldu
   
  Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, yangında 30'a yakın dükkanın zarar gördüğünü söyledi.
   
  Olay yerinde incelemelerini tamamlayan Vali Kamçı, ''durumu ağır olan üç kişiyi özel uçakla Ankara'ya gönderdik. Ankara'ya gönderilen yaralı itfaiye erlerinden ikisi Ankara Numune, biri Başkent Hastanesi'nde tedavileri sürdürülmekte. Diğer yaralılar da Gaziantep'teki hastanede. Milyarlara varan zarar var. Bu konu adli bir konudur. Polisimiz bunu etraflıca inceleyecektir'' dedi.
   
  Yangının başladığı fabrikada yapılan incelemede tiner ve kimyasal maddelerin bulunduğunu, patlayıcıların düzensiz şekilde kullanımından kaynaklanan bir yangın olduğunun düşünüldüğüne dikkat çeken Kamçı, ''eğer öyle bir suç varsa üzerine gidilir, gereği neyse yapılır. Ne gerekiyorsa o da yapılacaktır. Olayla ilgili olarak şu anda bir iş yeri sahibi gözaltında, iş yeri sahibinin bilgisine başvurulacak'' diye konuştu.
   
  Olayın gelişimi
   
  Küçük Sanayi Sitesi Anafartalar caddesindeki kimya fabrikasında henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın, kısa sürede büyüyerek çevredeki işyerlerine de sıçradı.
   
  İtfaiye ekiplerinin tüm müdahalelerine karşın kontrol altına alınamayan yangın sırasında fabrika içinde bulunan tiner tankerinde patlama meydana geldi. 
   
  İtfaiye ekipleri patlamanın meydana geldiği fabrikada üç çalışanın cesedine ulaştı. Aralarında polisler ile yangını söndürmeye çalışan itfaiyeciler ve vatandaşların da bulunduğu 36 kişi de yaralandı.

  Dakika dakika neler oluyor? Öğrenmek için hemen tıklayın.