Timuçin, nasıl Cengizhan oldu?

Kültür Sanat
14.03.2008 Cuma 00:05
  metin boyutu

  Bu hafta 5 yeni film gösterimde: "Cengiz Han", "Miras", "Spiderwick Günceleri", "Günahkârlar", "Meleğin Sırları".

  Cengiz Han
  (Mongol)

  Yönetmen:
  Sergei Bodrov
  Oyuncular: Tadanobu Asano, Aliya, Tegen Ao...
  Tür:  Dram / Savaş / Tarih
  Yapım Yılı: 2007 

  “Moğol” üçlemesinin ilk filmi olan "Cengiz Han", genç Timuçin’in savaşarak esaretten kurtuluşunu ve dünyanın yarısını ele geçiren uçsuz bucaksız Moğol İmparatorluğu’nun kurucusu olan Cengiz Han unvanına sahip oluşunu konu alıyor.
   
  Esugei Kağan dokuz yaşındaki oğlu Timuçin ile Moğol bozkırlarında Merkit boyuna gelin seçmeye giderler. Böylece Esugei Kağan Merkitlerle yıllarca süren düşmanlığa bir son verip barış sağlayabilecektir. Ancak Timuçin yolda dinlenmek için durdukları bir kabileden eşini seçer. Bu durum Merkitler ile yapılacak barışa engel olur.
   
  Geri dönerken düşmanları tarafından zehirlenen Esugei ölür ve dokuz yaşındaki Timuçin kabilenin başına geçer. Timuçin ve ailesi geniş bozkırlarda göçebe hayatı yaşarlar, avlanarak yaşamlarını sürdürürler.
   
  Kabilenin yeni kağanı olan Targutai, ileride kabilenin kağanı olacak Timuçin’i öldürmek ister. Ancak Moğol halkının kurallarına göre bir çocuk asla öldürülmez. Bunun için Targutai onu esir alır ve öldürmek için büyümesini bekler...
   
  Miras

  Yönetmen: Aydın Sayman
  Oyuncular: Haldun Boysan, Kaan Girgin, Levent Özdilek...
  Tür: Aksiyon

  Yapım Yılı: 2007

  Filmin başında sarayda Yahudi sözcülerini bir sadrazamla konuşurken görürüz. Abdülhamit’in karşısındalar, konuşmalar, Yahudiler Filistin’den toprak istiyorlar, Osmanlı’nın tüm dış borcunu ödeyip, hazineyi dolduracaklarını söylüyorlar.
   
  Abdülhamit karşı çıkıp “Kanla kazanılmış vatan toprağı, parayla değil ancak kanla geri verilir” der. Adamlar çıkar, Sadrazamla gizli, gizli konuşuyorlar, onları bir göz izliyor. Abdülhamit Beylerbeyi sarayına acil gider, Mahmut paşayı çağırır.
   
  Mahmut’a bir komploya kurban edileceğini, tahttan indirileceğini düşündüğünü söyler, Yahudilerin bir ülke kurmak için operasyon yaptığını ve bu plana göre Osmanlı, Türk topraklarını da alacaklarını, ülkeyi böleceklerini söyler.
   
  Mahmut paşanın da Musul, Kerkük’te toprağı olduğu için onu uyarır, çok dikkatli olmasını ve mümkünse bu toprakları güvenilir bir kişiye teslim etmesini tavsiye eder.
   
  Mahmut, o bölgedeki arazilerini eşinin abisi Hintli Gururaja devreder ve ondan zamanı geldiğinde bu arazilerin gelirinin Osmanlılar'a verilmesini ister.
   
  Hareket ordusu gelip Abdülhamit’i tahttan indirir, İngilizler gelip Mahmut paşadan Musul Kerkük’teki arsalarını ister, Mahmut ta bunu Hintli eniştesine sattığını söyler...

  Spiderwick Günceleri
  (The Spiderwick Chronicles)
   
  Yönetmen: Mark Waters
  Oyuncular: David Strathairn, Mary-Louise Parker, Martin Short, Tod Fennell...
  Tür: Alie / Dram / Fantastik / Macera
  Yapım Yılı: 2008

  İkiz kardeşler Jared ve Simon ile onların ablaları Mallory , New England'daki Spiderwick kasabasına taşınırlar.
   
  Ancak kasaba onların hayalindeki gibi değildir:
   
  Oldukça köhne ve eskimiş bir yerleşim merkezi olan ve burada sıkılacaklarını düşünen kardeşler, bir süre sonra çevrelerinin perilerle kaplı olduğunu keşfederler.
   
  Ancak perilerin dışındaki birçok fantastik kahraman da yaşamlarına girecektir.

  Günahkârlar
  (The Flock)

  Yönetmen: Wai-keung Lai
  Oyuncular: Richard Gere , Claire Danes, Ray Wise, Avril Lavigne...
  Tür: Suç / Gerilim
  Yapım Yılı: 2007 
   
  Yıllarca cinsel suç işleyenleri yakalamaya çalışmakla ruhunda derin yaralar açılmış paranoyak ajan (Richard Gere), bir yandan ajandasındaki suçlulardan biri tarafından kaçırıldığına emin olduğu bir kızı bulmaya çalışırken, bir yandan da kendi iç dünyasına karşı savaş vermektedir.
   
  Gere’ın yanında çaylak olarak çalışmakta olan Claire Danes, bir yandan işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmeye, bir yandan da üstü olan ajanı kanunun ve tabi ki aklı selimliğin yanında tutmaya çalışmaktadır.

   
  Meleğin Sırları
  (Broken Angel)

  Yönetmen: Aclan Büyüktürkoğlu
  Oyuncular: Nehir Erdoğan, Fay Masterson, Nilüfer Açıkalın, Patrick Muldoon...
  Tür: Dram
  Yapım Yılı: 2008

  Annesi tarafından ABD'ye gönderilen ancak oradaki hayat şartlarının filmlerde sunulduğu gibi toz pembe olmadığını anlayan masum bir genç kız olan Ebru'nun aşk hayatında yaşadığı hayal kırıklıkları ve başına gelen kötü olaylar sonrasında düştüğü durum ve onu bu kötülüklerden korumaya çalışan Rusty isimli işitme engelli bir sanatçı konu ediliyor.

  Dakika dakika neler oluyor? Öğrenmek için hemen tıklayın.