Cihaner'in kızı babasını iş gezisinde sanıyor

Türkiye
30.03.2010 Salı 17:55
  metin boyutu

  Erzincan'da irtica ile mücadele eylem planını uyguladıkları iddiasıyla tutuklanan ve Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olmaktan 28 yıla kadar hapis cezası istenen Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in 6 yaşındaki tek çocuğu Sıla'nın babasının cezaevinde olduğundan haberinin bulunmadığı ortaya çıktı.

  Cihaner'in avukatı Aslı Kazan, Sıla'nın babasını iş gezisinde bildiğini söyledi.

  Avukat Kazan, 2 Nisan'da Yargıtay'da bakılacak davaya Cihaner'in katılmayacağını belirtti ve "Başsavcının ellerine kelepçe takılmasını ve cezaevi aracıyla götürülmesini istemiyoruz. Bu yüzden Yargıtay'daki davaya sadece avukatları katılacak" dedi.

  Cihaner ile avukatları olarak belli günlerde görüştüklerini vurgulayan Aslı Kazan, "Cihaner'in sağlık durumu çok iyi. Ne zayıflamış ne de kilo almış. Formunu koruyor. Bugüne kader eşi Muhteber Çihaner'le de 2 kez görüştü. Kızı Sıla ise babasının iş seyahatinde olduğunu biliyor. Başsavcı Cihaner 'görevi kötüye kullanma' suçundan 2 Nisan'da Yargıtay 11. Ceza Dairesinde görülecek olan duruşmaya katılmayacak. Avukatları olarak İlhan Cihaner'i biz savunacağız. İlhan Cihaner'in elleri kelepçeli, cezaevi aracıyla görüntüsünün çıkmasını istemiyor ve uygun da görmüyoruz" diye konuştu.

  Tahliye istemine 5. kez ret

  Erzurum'da ve Diyarbakır'daki özel yetkili mahkemelere verilen  4 ayrı tahliye istemi reddedilen Cihaner'in Avukatı Aslı Kazan, bugün (30 Mart) beşinci kez tahliye isteminin reddedildiğini bildirdi.

  Aslı Kazan, "İstanbul'dan iki ve Ankara'dan bir olmak üzere üç avukat Erzurum'a geldik. Tahliye talebi duruşmalı olarak görülecekti. Bir gün önceden geldik. Otelde kaldık. Mahkeme başkanı ve başsavcı vekili ile görüşmemize, tahliye talepli dilekçemizi sunmamıza ve özellikle duruşma talep etmemize rağmen hiç ciddiye alınmadı. Bugün evrak üzerinden inceleyip, matbu bir ret kararıyla talebimizi reddettiler. Duruşma yapılacağı tensip zaptında belirtilmiş olmasına rağmen, duruşma yapılmadı " diye konuştu.

  Özel Yetkileri kaldırılan Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal tarafından 16 Şubat 2010 günü makamında ve evinde yapılan 7 saatlik aramanın ardından gözaltına alınan Erzincan Cumhuruyet Başsavcısı İlhan Cihaner, getirildiği Erzurum'da sabaha kadar sorgulanmış ve çıkarıldığı Özel Yetkili İkinci Ağır ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak Erzurum H Tipi Cezaevine gönderilmişti.

  Dakika dakika neler oluyor? Öğrenmek için hemen tıklayın.