kültür sanat

Oscar adayları belli oldu

  1. Kültür Sanat
  2. Sinema

Oscar adayları belli oldu

Oscar adayları belli oldu

Oscar adayları belli oldu. 27 Şubat tarihinde gerçekleştirilecek 83'üncü Oscarlar için yarışacak adaylar belli oldu. Kralın Konuşması (King's Speech) 12 dalda Oscar'a aday gösterildi.

İngiliz drama filmi Kralın Konuşması'nda kekeme olan Kral VI. George'un tahta geçme sürecinde yaşadığı zorluklar anlatılıyor.

"True Grit" filmi ise 10 dalda Oscar'a aday gösterildi.

Inception ve Facebook'un kuruluşunu anlatan "The Social Network" filmleri de 8 dalda Oscar adayı oldu.

En iyi film adayları

True Grit... FRAGMAN İÇİN TIKLAYIN

Inception... FRAGMAN İÇİN TIKLAYIN

The Social Network... FRAGMAN İÇİN TIKLAYIN

King's Speech... FRAGMAN İÇİN TIKLAYIN

Black Swan... FRAGMAN İÇİN TIKLAYIN

The Fighter... FRAGMAN İÇİN TIKLAYIN

The Kids Are All Right... FRAGMAN İÇİN TIKLAYIN

127 Hours... FRAGMAN İÇİN TIKLAYIN

Toy Story 3... FRAGMAN İÇİN TIKLAYIN

Winter's Bone... FRAGMAN İÇİN TIKLAYIN

En iyi kadın oyuncu

Annette Bening, ``The Kids Are All Right'';
Nicole Kidman, ``Rabbit Hole'';
Jennifer Lawrence, ``Winter's Bone'`
Natalie Portman, ``Black Swan'';
Michelle Williams, ``Blue Valentine.''

En iyi erkek oyuncu

Javier Bardem, «Biutiful»;
Jeff Bridges, «True Grit»;
Jesse Eisenberg, «The Social Network»;
Colin Firth, «The King's Speech»;
James Franco, «127Hours.»

En iyi yardımcı erkek oyuncu

Christian Bale, «The Fighter»;
John Hawkes, «Winter's Bone»;
Jeremy Renner, «The Town»;
Mark Ruffalo, «The Kids Are All Right»;
Geoffrey Rush, «The King's Speech.»

En iyi yardımcı kadın oyuncu:

Amy Adams, «The Fighter»;
Helena Bonham Carter, «The King's Speech»;
Melissa Leo, «The Fighter»;
Hailee Steinfeld,«True Grit»;
Jacki Weaver, «Animal Kingdom.»



En iyi yönetmen

Darren Aronofsky, «Black Swan»;
David O. Russell, «The Fighter»;
Tom Hooper, «The King's Speech»;
David Fincher, «The Social Network»;
Joel Coen and Ethan Coen, «True Grit.»

En iyi yabancı film

«Biutiful,» Mexico;
«Dogtooth,» Greece;
«In a Better World,» Denmark;
«Incendies,» Canada;
«Outside the Law (Hors-la-loi),» Algeria

En iyi uyarlama senaryo

Danny Boyle and Simon Beaufoy, «127 Hours»;
Aaron Sorkin, «The Social Network»;
Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton and Lee Unkrich, «Toy Story 3»;
Joel Coen and Ethan Coen, «True Grit»;
Debra Granik and Anne Rosellini, «Winter's Bone.»

En iyi orijinal senaryo

Mike Leigh, «Another Year»;
Scott Silver and Paul Tamasy and Eric Johnson and Keith Dorrington, «The Fighter»;
Christopher Nolan, «Inception»;
Lisa Cholodenko and Stuart Blumberg, «The Kids Are All Right»;
David Seidler, «The King's Speech.»

En iyi animasyon

«How to Train Your Dragon,»
«The Illusionist,»
«Toy Story 3.»

En iyi sanat yönetimi

«Alice in Wonderland,»
«Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1,»
«Inception,»
«The King's Speech,»
«True Grit.»

En iyi sinematografi

«Black Swan,»
«Inception,»
«The King's Speech,»
«The Social Network,»
«True Grit.»

Sound Mixing:

«Inception,»
«The King's Speech,»
«Salt,»
«The Social Network,»
«True Grit.»

Sound Editing:
«Inception,»
«Toy Story 3,»
«Tron: Legacy,»
«True Grit,»
«Unstoppable.»

En iyi orijinal film müziği

«How to Train Your Dragon,» John Powell;
«Inception,» Hans Zimmer;
«The King's Speech,» Alexandre Desplat;
«127 Hours,» A.R. Rahman;
«The Social Network,» Trent Reznor and Atticus Ross.

En iyi orijinal şarkı
 
«Coming Home» from «Country Strong,» Tom Douglas, Troy Verges and Hillary Lindsey;
«I See the Light» from «Tangled,» Alan Menken and Glenn Slater;
«If I Rise» from «127 Hours,» A.R. Rahman, Dido and Rollo Armstrong;
«We Belong Together» from «Toy Story 3,» Randy Newman.

En iyi kostüm

«Alice in Wonderland,»
«I Am Love,»
«The King's Speech,»
«The Tempest,»
«True Grit.»

 En iyi belgesel

«Exit through the Gift Shop,»
«Gasland,»
«Inside Job,»
«Restrepo,»
«Waste Land.»

En iyi kısa belgesel

«Killing in the Name,»
«Poster Girl,»
«Strangers No More,»
«Sun Come Up,»
«The Warriors of Qiugang.»

Film Editing

«Black Swan,»
«The Fighter,»
«The King's Speech,»
«127 Hours,»
«The Social Network.»

En iyi makyaj

«Barney's Version,»
«The Way Back,»
«The Wolfman.»

En iyi kısa animasyon

«Day and Night,»
«The Gruffalo,»
«Let's Pollute,»
«The Lost Thing,»
«Madagascar, carnet de voyage (Madagascar, a Journey Diary).»

Live Action Kısa Film

«The Confession,»
«The Crush,»
«God of Love,»
«Na Wewe,»
«Wish 143.»

En İyi Görsel Efekt

«Alice in Wonderland,»
«Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1,»
«Hereafter,»
«Inception,»
«Iron Man 2.»
{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS