Facebook açılmıyor!

Bilim-Teknoloji
07.03.2012 Çarşamba 09:33
  metin boyutu

  Sosyal paylaşım ağı Facebook'a birçok kullanıcı bu sabah Türkiye'den erişemedi.

  Bu sabah bilgisayarlarını açıp Facebook'a girmek isteyenler kötü bir sürprizle karşılaştı.

  Çünkü web tarayıcıları Facebook'u açmadı. Bu sıkıntı öğleden sonra sona erdi.

  Sorunun nereden kaynaklandığı henüz bilinmiyor. Yurtdışında ABD'de Facebook'a erişimle ilgili sorun olmadığı söyleniyordu ancak sorun Twitter'da facebookdown tagıyla bir anda World TT oldu.

  Webrazzi sitesi VPN ile bağlandığında Facebook'a erişmeyi başardı. Aynı site isup.me ile yaptığı kontrol sonucu birçok kişinin Facebook'a giremediğini tespit etti.

  Tunnel'lerle yapılan çalışmalarda, örneğin ktunnel.com'la Facebook'a girilebildi.

  Mobil olarak m.facebook.com üzerinden de siteye ulaşılamadı. 3G'yle Facebook sayfası web üzerinden açıldı ancak sayfa kimilerinde tam yüklenmedi. Android uygulamasından ise Facebook'a ulaşılabildi ancak Facebook'tan çıkış yapıp yeniden giriş yapılmak istendiğinde kimilerinde Facebook sunucularına ulaşılamadı hatası verdi.

  iPad'le ise web üzerinden giriş yapılabildi.

  Google DNS'leri kaldırıldığında Facebook'a bilgisayarlardan da ulaşılabildiği testler sonucunda doğrulandı. Son yarım saatte genel olarak sayfanın açılmaya başladığı yönünde "feedback"ler geliyor.

  Bir sabah uyandım ve Facebook açılmadı... VİDEO

  Twitter'cılar Facebook'çularla dalga geçti...  İlk bilgiler geldi

  Avrupa’nın en kalabalık ülkeleri dahil olmak üzere Avrupa’nın bir çok ülkesi bu sıkıntıdan etkilenmiş durumda.

  Webrazzi'nin Facebook’taki bir bağlantısından elde ettiği bilgiye göre geçici bir sorun yaşandığı resmi olarak doğrulandı. Ancak henüz açıklama yapılmadı.

  CNN TÜRK Berlin temsilcisi Erhan Merttürk Almanya'da da sorun yaşandığını ancak sorunun büyük oranda giderildiğini bildirdi.

  Facebook'un çöktüğü ülkeler:

  Arnavutluk, Belçika, Bosna, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Fransa, Finlandiya, Almanya, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İsrail, İtalya, Makedonya, Malta, Norveç, Hollanda, Portekiz, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, Ukrayna ve İngiltere.

  Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri, Gana, Nepal, Pakistan, Güneş Afrika, Sri Lanka ve Zimbabwe gibi Avrupa dışındaki ülkelerde de benzer sorunlar yaşandı.

  Dakika dakika neler oluyor? Öğrenmek için hemen tıklayın.