ekonomi

Emekli promosyonu ne zaman verilecek? | Emekliye promosyon veren bankalar

  1. Ekonomi
  2. Türkiye

Emekli promosyonu ne zaman verilecek? | Emekliye promosyon veren bankalar

Emekli promosyonu ne zaman verilecek? | Emekliye promosyon veren bankalar

Emekli promosyonu konusunda her şey hazır. Yaklaşık 12 milyon emekli vatandaşın büyük bir umutla beklediği promosyon ödemeleri başlıyor. Yeni yılda promosyon ödenmesini bekleyen emekliler, "Emekli promosyonu ne zaman verilecek?" merak ediyor. Hükümetin bankalarla görüşmesinin ardından SGK devreye girdi ve bankalarla emekliye promosyon konusunda protokol imzalandı. Emekliye promosyon veren bankalar ve konu hakkında detaylar haberimizdedir.

Türkiye'de yaklaşık 12 milyon emeklinin beklediği promosyon konusunda beklenen oldu. Emekli vatandaşların beklentileri üzerine harekete geçen hükümet, bankalarla görüşmelerini yaptı. Ardından devreye Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) girdi ve bankalarla emekliye promosyon verilmesi konusunda protokol imzalandı. Böylece emekliye promosyon verecek bankalar belirlenmiş oldu. Yine vatandaşların yanıt aradığı, "Emekli promosyonu ne zaman verilecek?" sorusu da yanıt buldu. Bankalar Mart ayında emekli promosyonu ödemelerine başlayacak. Ödemelerde en düşük promosyon ödemesi 300 lira, en yüksek ödeme ise 450 lira olarak yapılacak. İşte emekliye promosyon konusunda merak edilenler...

Emekliye promosyon veren bankalar belli oldu

Banka promosyonları konusunda hükümetin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) devreye girdi ve toplamda 16 banka ile protokol anlaşması imzalandı. Buna göre; Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, ING Bank, Akbank, Burgan Bank, Vakıf Bank, Türkiye Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, QNB Finansbank, Şekerbank, Halkbank, Fibabank, Denizbank, ICBC Turkey ve PTT emekliye promosyon verecek.


Başbakan Yıldırım emeklilere promosyon ücretini açıkladı

Promosyon tutarı maaşa göre değişecek

Emekli promosyonu ödemelerinde kimin ne kadar ödeme alacağı maaş tutarına göre değişkenlik gösterecek. 3 yıllık dönem için; maaşı bin liranın altında olanlara 300 lira, maaşı bin ila 2 bin lira arasında olanlara 375 lira, maaşı 2 bin liranın üzerinde olanlara ise 450 lira ödenecek. Ayrıca emeklilerin maaşlarının tamamının ATM'den tek seferde ücretsiz çekilebilmesi sağlanacak. Maaş hesapları için hesap işletim ücreti muafiyeti de sağlanacak. Ancak henüz promosyon rakamları konusunda kesinlik sağlanmadı. Bu tutarlar tabanı oluşturuyor. Özel bankaların da devreye girmesiyle birlikte tutarlarda artış yaşanması bekleniyor.

Promosyon için gerekli şartlar neler?

Emekli promosyonu almak isteyenler promosyon almak istedikleri bankaya, 3 yıl için maaşını taşıyacağının sözünü verecek ve sözleşme imzalayacak. Ayrıca elektrik, telefon, su, doğal gaz gibi faturalardan en az 2 adet otomatik ödeme talimatı vermesi gerekecek. Ayrıca kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı açılması gerekiyor.

Promosyonlar ne zaman ödenecek?

Promosyon ödemeleri T.C. kimlik numarasının son rakamına göre belirlenecek. 9-7-5 olanlar Mart ayında, 3-1-8 olanlar Nisan'da, 6-4-2-0 olanlar ise Mayıs ayında promosyon ödemelerini alacaklar. Promosyon ödemesi o ayki maaşın alınacağı tarihte hesaba aktarılacak.

Dul ve yetimler de alabilecek

Vefat eden emeklilerin hak sahipleri olan dul ve yetimler de emekliye promosyon ödemelerinden yararlanacaklar. Sistem bu durumda olanlar için de aynı şekilde işlemeye devam edecek. Maaş tutarına göre promosyon tutarı belirlenecek.

Banka seçimi

Emekli vatandaşlar promosyon anlaşması yapılan bankalar arasından çalışacakları bankaları tercih edebilecekler. Bankasını değiştirmeyecek olanların bir şey yapmaları gerekmiyor ancak bankasını değiştirecek olanların 3 ay içerisinde bu konuda adım atması gerekiyor. Öte yandan promosyon ödemelerini aldıktan sonra bankasını değiştirmek isteyen emekliler ve hak sahipleri için nasıl bir uygulama yapılacağı ise henüz belirlenmedi. Bu konuda çalışmalar devam ediyor.

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}{$ photo.Metadata.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS