ajanda

Okullar ne zaman kapanıyor? | Yaz tatili ne zaman başlıyor?

  1. Ajanda

Okullar ne zaman kapanıyor? | Yaz tatili ne zaman başlıyor?

Okullar ne zaman kapanıyor? | Yaz tatili ne zaman başlıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı “Okullar ne zaman kapanıyor ve yaz tatili ne zaman başlıyor” sorusuna kendi hazırladığı takvim üzerinden cevap verirken, sosyal medyada çıkan bazı haberler öğrencilerin “yaz tatili azalıyor” mu sorusuna sormaya sebep oldu. Bir iddiaya göre yaz tatili kısalacak ve okul eğitimi uzayacak. Bu iddialar üzerine MEB bir açıklama yaptı.

Öğrenciler TEOG, YGS, LYS sınavına hazırlanırken bir taraftan da okullar ne zaman kapanıyor ve yaz tatili ne zaman başlıyor sorusunu sormaya başladılar. Tatil aylarını sabırsızlıkla bekleyen öğrenciler, sosyal medyada “yaz tatili kısalıyor” tarzındaki iddialardan ötürü epeyce rahatsız. Milli Eğitim Bakanlığı bu tarz iddialardan ötürü açıklamada bulundu.

Eğitim döneminin sona erdiği tarih

Milli Eğitim Bakanlığı 2016-2017 eğitim dönemini 9 Haziran 2017’de sona erdiriyor. Öğrenciler için hazırlanan takvimde 19 Eylül’de başlayan eğitim dönemi 9 Haziran’da bitiyor.

Yaz tatili ne zaman başlıyor ne zaman sona eriyor?

Yaz Tatili 9 Haziran 2017’de başlıyor, 17 Eylül 2017 tarihinde sona eriyor. 18 Eylül 2017 Pazartesi günü ise 2017-2018 eğitim başlıyor.

İddialara cevap


Mili Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yaz tatilinin kısalacağına dair iddiaları yalanladı. Bakan Yılmaz “Yaz tatilini kaldırma gibi bir düşüncemiz yok. Ancak yaz tatilini öğrencilerimize etkin bir şekilde vermek istiyoruz” açıklamasında bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı “etkin” kelimesini ilerleyen dönemde açıklayacak.

Aileler yaz tatilinde ne yapmalı?

Uzmanlar tatil süresi boyunca öğrencilerin okul hayatından soğuyabileceğini ifade ederken velilere uyarılarda bulunuyor. Yaz tatili boyunca öğrencileri sıkmadan 3 günde bir ya da haftada bir olarak eğitim öğretim yılına hazırlanması gerektiğini ifade ediyor. Tatil boyunca okuldan tamamen uzaklaşan öğrencilerin 2. yarıyılda adaptasyon sorunu yaşayabileceği dile getiriliyor.

Belirli periyotlarla öğrencilerin okuldan ve derslerden soğumaması için eğlenceli bir şekilde okulu unutturmayacak çeşitli aktiviteler yapılması gerektiğini belirten uzmanlar küçük yaşta olan öğrencilerde bu uyum sorunun etkilerinin daha büyük olabileceğini ifade ediyor. Özellikle okul ile ilgili sorunu bulunan ve okula gitmek istemeyen öğrencilerin yaz tatilinde kendisini rahatlatmak amacıyla okuldan tamamen uzaklaşmaya başladıkları dile getiriliyor.

Uzmanların bu konuda yaptığı açıklamalara göre tatil süresinde hassas olan noktanın öğrenciyi sıkmamak olduğu belirtiliyor.

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS