spor

ABD yalan söyleyen yüzücüleri için özür diledi

  1. Spor
  2. Olimpiyatlar

ABD yalan söyleyen yüzücüleri için özür diledi

ABD yalan söyleyen yüzücüleri için özür diledi

Brezilya polisi, ABD Milli Takımı'nın olimpiyat ve dünya şampiyonu yüzücüsü Ryan Lochte ile 3 arkadaşının, 2016 Olimpiyat Oyunları'nın düzenlendiği Rio de Janiero'da 14 Ağustos'ta yaşadıklarını iddia ettikleri silahlı soygunun, gerçek olmadığını duyurdu. ABD Olimpiyat Komitesi yalan söyleyen yüzücüleri adına özür diledi.

Brezilya polisinden yapılan açıklamada, Ryan Lochte ve 3 arkadaşının silahlı soyulma iddialarının uydurma bir hikayeden ibaret olduğu bildirildi.

Açıklamada, geçtiğimiz pazar sabahı Lochte ve 3 yüzücü arkadaşının Barra da Tijuca bölgesindeki bir benzin istasyonunda durduğu, arabadan inen yüzücülerden birinin dışarıdaki tuvaletin kapısını açmaya çalıştığı fakat kilitli olan kapının zorlandıktan sonra kırıldığı ifade edildi.

Orada bulunan güvenlik görevlisinin, sporcularla yüz yüze geldiği ve silahını asla onlara doğrultmadığı, ardından olay yerine ulaşan benzin istasyonu yöneticisinin, bir müşterinin tercümanlığı yardımıyla sporculardan kırılan kapının parasını istediği kaydedildi.

Yaşanan tartışmanın ardından sporcuların kırdıkları kapının parasını ödeyerek, olay yerinden ayrıldığı vurgulandı.

ABD Olimpiyat Komitesi tarafından pazar günü yapılan açıklamada, yüzme milli takımından Lochte ve 3 arkadaşının, Rio de Janeiro'da gece kulübü çıkışında bindikleri taksinin önünü kesen polis üniforması giymiş kişiler tarafından silahlı soyguna maruz kaldıkları ileri sürülmüştü. Saldırganların, ABD'li sporcuların para, cüzdan ve bazı kişisel eşyalarını çaldığı iddia edilmişti. 

Lochte, ABD basınına yaptığı açıklamada, "Silahlarını bize doğrulttular ve yere yatmamızı söylediler. İtiraz ettim ama kafama silah dayanınca direnmedim. Paramı, cüzdanımı ve kişisel eşyalarımı aldılar." ifadelerini kullanmıştı.

Brezilya Mahkemesi, silahlı soyguna maruz kaldığını iddia eden ABD'li yüzücülerden Lochte ve Feigen'in, dün polis araştırması süresince pasaportlarına el konulmasına karar vermişti.

Bugün ise ABD'li yüzücü Ryan Lochte'nin olay anında yanında olduğunu söylediği takım arkadaşları Jack Conger ve Gunnar Bentz, ülkelerine dönmek için binecekleri uçaktan alınarak ifade vermeye götürüldü. Soruşturma kapsamına iki sporcunun da ülkeden çıkışı yasaklandı.

Lochte'nin babası Steven, ABD basınına, soruşturma süresince ülkeden çıkması yasaklanan oğlunun mahkeme kararından önce ABD'ye ulaştığı bilgisini vermişti.

ABD özür diledi

ABD Olimpiyat Komitesi (USOC), 2016 Rio Olimpiyatları sırasında soyulduğu konusunda yalan söyleyen, olimpiyat ve dünya şampiyonu Ryan Lochte'nin de aralarında bulunduğu 4 yüzücü adına özür diledi.

USOC'tan yapılan açıklamada, 2016 Olimpiyatları'nın ev sahibi Brezilya'nın Rio de Janeiro kenti ve halkından özür dilenerek, "Sporcularımızın sergilediği bu kabul edilemez davranış, USOC'un değerlerini temsil etmiyor." ifadesi kullanıldı.

Bu arada yüzücüler hakkında çıkarılan ülkeden çıkma yasağı da kaldırıldı.

 

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS