spor

Rio'da dün gece dağıtılan madalyalar (19 Ağustos 2016)

  1. Spor
  2. Olimpiyatlar

Rio'da dün gece dağıtılan madalyalar (19 Ağustos 2016)

Rio'da dün gece dağıtılan madalyalar (19 Ağustos 2016)

Rio 2016 Olimpiyat oyunlarında dün gece birçok dalda madalyalar sahiplerini buldu. Bayrak yarışında Jamaika'yla altın kazanan Usain Bolt buradaki 3. toplamda 9. olimpiyat altınına ulaştı.

Tekvando

2016 Rio Olimpiyat Oyunları tekvandoda, iki kategoride madalyalar dağıtıldı.

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Carioca Arena'da yapılan tekvando müsabakalarında, kadınlar 67 kilo ve erkekler 80 kiloda final maçları sona erdi.

Kadınlar 67 kiloda Güney Koreli Hyeri Oh, finalde Fransız Haby Niare'yi 13-12 yenerek altın madalyaya uzandı. Niare'nin gümüş madalyada kaldığı kategoride, milli sporcu Nur Tatar ve Fildişi Sahili'nden Ruth Marie Christelle Gbagbi bronz madalya kazandı.

Erkekler 80 kilo finalinde Büyük Britanyalı Lutalo Muhammad'ı 8-6 mağlup eden Fildişi Sahilli Cheick Sallah Junior Cisse, altın madalya elde etti. Muhammad'ın gümüş madalyayla yetindiği kategoride, Azerbaycanlı Milad Beigi Harchegani ve Tunuslu Oussama Oueslati bronz madalya aldı.

2016 Rio Olimpiyat Oyunları kadınlar hokeyde Büyük Britanya Milli Takımı, altın madalyaya ulaştı.

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Olimpik Hokey Merkezi'nde oynanan karşılaşmaların ardından kadınlar hokeyde madalyalar dağıtıldı.

Finalde normal süresi 3-3 biten karşılaşmada penaltılarda Hollanda'yı 2-0 yenen Büyük Britanya, altın madalya elde etti. Hollanda'nın gümüş madalyayla yetindiği kategoride, üçüncülük maçında Yeni Zelanda'yı 2-1 mağlup eden Almanya, bronz madalya kazandı.

Atletizm

2016 Rio Olimpiyat Oyunları atletizm branşında 4 kategoride madalyalar sahiplerini buldu.

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Olimpiyat Stadı'nda düzenlenen atletizm müsabakalarında kadınlarda sırıkla atlama ve 4x100 metre takım ile erkeklerde çekiç atma ve 4x100 metre takım finalleri sona erdi.

Erkekler 4x100 metre takım yarışında Jamaika, 37.27'lik süresiyle rakiplerini geride bırakarak altın madalyaya ulaştı. Jamaikalı rekortmen atlet Usain Bolt, 100 ve 200 metreden sonra 4x100 metre takımda da birincilik yaşayarak Rio 2016'da 3'üncü, toplamda 9'uncu olimpiyat altınını elde etti. Aynı yarışta 3'üncü olan ABD ise bayrak değişiminde yapılan hata nedeniyle diskalifiye edildi.

Kategorilerinde ilk 3'e giren sporcular ve takımlar şöyle: 

- Erkekler

Çekiç atma:

1. Dilshod Nazarov (Tacikistan)

2. Ivan Tsikhan (Belarus)

3. Wojciech Nowichki (Polonya)

 

4x100 metre takım:

1. Jamaika

2. Japonya

3. Kanada

 

- Kadınlar

Sırıkla atlama:

1. Ekaterini Stefanidi (Yunanistan)

2. Sandi Morris (ABD)

3. Eliza McCartney (Yeni Zelanda)

 

4x100 metre takım:

1. ABD

2. Jamaika

3. Büyük Britanya 

Kadınlar futbol

2016 Rio Olimpiyat Oyunları kadınlar futbolda İsveç'i 2-1 mağlup eden Almanya, altın madalya kazandı.

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Maracana Stadı'nda İsveç ile Almanya arasında final mücadelesi yaşandı.

İlk yarısı golsüz geçen karşılaşmada, Almanya, 48. dakikada Dzsenifer Marozsan ve 62. dakikada Linda Sembrant'ın (kendi kalesine) golleriyle İsveç'i 2-1 mağlup ederek altın madalyaya uzandı.

Gümüş madalya elde eden İsveç'in tek golünü ise 67. dakikada Stina Blackstenius attı.

Üçüncülük mücadelesinde ise ev sahibi Brezilya'yı 2-1'le geçen Kanada, bronz madalya elde etti. Corinthians Arena'da oynanan karşılaşmada Kanada Deanne Rose ve Christine Margaret Sinclair, Brezilya ise Beatriz Zaneratto Joao ile fileleri havalandırdı.

Güreş

2016 Rio Olimpiyat Oyunları güreş branşında, erkekler serbest stil 57 ve 74 kiloda madalyalar sahibini buldu.

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Riocentro'da gerçekleştirilen güreş müsabakalarında, erkekler 57 kiloda, Gürcistanlı Vladimer Khinchegashvili, Japon Rei Higuchi'yi 3-1 yenerek altın madalyaya uzandı.

Higuchi'nin gümüş madalya elde ettiği kategoride, bronz madalyayı da İranlı Hassan Sabzali Rahimi ile Azerbaycanlı Haji Aliyev boynuna taktı.

Erkekler 74 kiloda ise Rus Aniuar Geduev'i mağlup eden yenen İranlı Hassan Aliazam Yazdanicharati, altın madalya kazandı.

Guduev'in gümüş madalyada kaldığı kategoride, bronz madalyayı ise milli sporcu Soner Demirtaş ile Azerbaycanlı Jabrayil Hasanov paylaştı.

5 bin metre

2016 Rio Olimpiyat Oyunları atletizm branşında, Türkiye'yi kadınlar 5 bin metrede temsil eden Yasemin Can, finalde 6'ncı sırayı elde etti.

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Olimpiyat Stadı'nda düzenlenen atletizm müsabakalarında, kadınlar 5 bin metre finali yapıldı.

Bu mesafede son Avrupa şampiyonu milli atlet Yasemin Can, yarışı 14.56.96'lık derecesiyle 6'ncı sırada tamamladı.

Kadınlar 5 bin metre finalinde Kenya'dan Vivian Jepkemoi Cheruiyot, olimpiyat rekoru kırarak altın madalya kazandı.

Cheruiyot, 14.26.17'lik derecesiyle birinci sırayı alarak kariyerinin ilk olimpiyat şampiyonluğuna ulaştı.

Bir diğer Kenyalı atlet Hellen Onsando Obiri, 14.29.77'lik süresiyle gümüş madalyayı boynuna taktı.

Etiyopya'dan kadınlar 10 bin metrenin altın madalyalı ismi Almaz Ayana ise 14.33.59'luk zamanıyla bronz madalya aldı.

Modern pentatlon

2016 Rio Olimpiyat Oyunları kadınlar modern pentatlonda milli sporcu İlke Özyüksel, 35. sırayı aldı.

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Deodoro Stadı'nda yapılan modern pentatlon müsabakaları sona erdi.

Eskrim, yüzme, binicilik, koşu ve atıcılıktan oluşan modern pentatlon müsabakalarını 978 puanla tamamlayan milli sporcu İlke Özyüksel, 35. oldu.

Avustralyalı Chloe Esposito, 1372 puanla kadınlar modern pentatlonda altın madalyayı boynuna taktı.

Fransız Elodie Clouvel'in 1356 puanla gümüş madalya elde ettiği yarışmada, Polonyalı Oktawia Nowacka ise bronz madalya kazandı.

Sutopu

2016 Rio Olimpiyat Oyunları kadınlar sutopunda, finalde İtalya'yı 12-5 yenen ABD, altın madalya elde etti.

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Olimpik Su Sporları Stadı'nda oynanan kadınlar sutopu final maçında, ABD ile İtalya karşılaştı.

Finalde rakibini 12-5 mağlup eden ABD Milli Takımı, üst üste ikinci olimpiyat şampiyonluğuna ulaştı.

İtalya'nın gümüş madalyayla yetindiği kadınlar sutopunda, üçüncülük maçında Macaristan'ı 19-18'lik skorla geçen Rusya, bronz madalyaya ulaştı.

Boks

2016 Rio Olimpiyat Oyunları boks branşında, kadınlar 57-60 kiloda Fransız Estelle Mossely altın madalya kazandı.

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Riocentro'da yapılan 57-60 kilo finalinde, Estelle Mossely ile Çinli Junhua Yin karşılaştı.

Son dünya şampiyonu Mossely, finalde rakibini 2-1 mağlup ederek kariyerinin ilk olimpiyat altın madalyasına ulaştı. Junhua Yin ise gümüş madalyayla yetinmek zorunda kaldı.

Erkeklerde 52, 64 ve +91 kilo ile kadınlarda 69-75 kiloda yapılan yarı final maçlarının ardından bronz madalyalar sahiplerini buldu.

Yarı finallerde ABD'li Claressa Maria Shields'a 3-0 kaybeden Kazak Dariga Shakimova ve Hollandalı Nouchka Fontijn'e 2-1 yenilen Çinli Qian Li, kadınlar 69-75 kiloda bronz madalya elde etti.

Erkekler 52 kilo yarı finallerinde Özbek Shakhobidin Zoirov'a 3-0 mağlup olan Venezuelalı Yoel Segundo Finol ve Rus Misha Aloian'a aynı skorla yenilen Çinli Jianguan Hu bronz madalyayı boynuna taktı.

Özbek Fazliddin Gaibnazarov'a 2-1 yenilen Rus Vitaly Dunaytsev ve Azerbaycanlı Lorenzo Sotomayor Collazo'ya 3-0'lık skorla boyun eğen Alman Artem Harutyunyan, erkekler 64 kilo yarı finallerinin kaybedenleri olarak bronz madalya aldı.

Hırvat Filip Hrgovic, Fransız Tony Victor James Yoka'ya 2-1, Kazak Ivan Dychko ise Büyük Britanyalı Joe Joyce'a 3-0 kaybettiği yarı final maçlarının ardından erkekler +91 kiloda bronz madalyanın sahibi oldu.

Bisiklet BMX

2016 Rio Olimpiyat Oyunları bisiklet branşında, erkekler ve kadınlar BMX kategorilerinde madalyalar sahiplerini buldu.

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Olimpik BMX Merkezi'nde gerçekleştirilen erkekler ve kadınlar BMX final müsabakaları sona erdi.

Kadınlarda Kolombiyalı Mariana Pajon, 34.093 saniyeyle ilk sırayı alarak altın madalya kazandı.

ABD'li Alise Post'un 34.435'lik zamanıyla gümüş madalya elde ettiği kadınlar yarışında, Venezuelalı Stefany Hernandez de 34.755'lik derecesiyle bronz madalyaya ulaştı.

Erkekler finalinde ise ABD'li Connor Fields, 34.642'lik süresiyle altın madalyaya uzandı.

Hollandalı Jelle van Gorkom'un 35.316'lık süresiyle gümüş madalya aldığı erkekler yarışmasında, 35.517'lik zamana sahip Kolombiyalı Carlos Alberto Ramirez Yepes bronz madalyayı boynuna taktı.

Yürüyüş

2016 Rio Olimpiyat Oyunları atletizmde, iki kategoride madalyalar dağıtıldı.

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Pontal Yarımadası'nda gerçekleştirilen erkekler 50 km ve kadınlar 20 km yürüyüş finalleri sona erdi.

Erkekler 50 km yürüyüşte son dünya şampiyonu Slovak Matej Toth, 3.40.58'lik süresiyle rakiplerini geride bırakarak altın madalyaya ulaştı.

Avustralyalı Jared Tallent'ın, Toth'un 18 saniye gerisinde kalarak gümüş madalya elde ettiği kategoride, Japon Hirooki Arai de liderin 26 saniye arkasında bronz madalya aldı.

Kadınlar 20 km yürüyüş finalinde ise Çinli Hong Liu, 1.28.35'lik zamanıyla altın madalyaya uzandı.

Bu kategoride Meksikalı Maria Guadalupe Gonzalez, liderin iki saniye gerisinde bitiş çizgisine ulaşarak gümüş, Çinli Xiuzhi Lu ise birinci olan vatandaşının 7 saniye arkasında bronz madalya kazandı.

Binicilik bireysel atlama

2016 Rio Olimpiyat Oyunları binicilik bireysel atlamada, Büyük Britanyalı Nick Skelton altın madalyaya ulaştı.

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Olimpik Binicilik Merkezi'nde gerçekleştirilen bireysel atlama müsabakalarında madalyalar sahiplerini buldu.

Parkuru ceza puanı almadan 42.82 saniyede tamamlayan Shelton, altın madalyanın sahibi oldu.

Ceza puanı almadan müsabakayı tamamlayan diğer bir sporcu İsveçli Peder Fredricson, 43.35 saniyelik süresiyle gümüş madalya elde etti.

Kanadalı Eric Lamaze ise kendisi gibi 4 ceza puanına sahip İsviçreli Steve Guerdat'yı 42.09'luk derecesiyle geride bırakarak bronz madalyayı boynuna taktı.

Badminton

2016 Rio Olimpiyat Oyunları badmintonda, iki kategoride madalyalar sahiplerini buldu.

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Riocentro'da yapılan badminton müsabakalarında, tek kadınlar ve çift erkeklerde final karşılaşmaları sona erdi.

Tek kadınlar finalinde İspanyol Carolina Marin, Hindistan'dan Sindhu Pusarla'yı 19-21, 21-12 ve 21-15'lik setlerle 2-1 yenerek altın madalya kazandı.

Pusarla'nın gümüş madalyayla yetindiği kategoride, Çinli rakibi Xuerui Li'nin üçüncülük maçından çekilmesiyle Japon Nozomi Okuhara da bronz madalya elde etti.

Çift erkekler finalinde ise Çinli Haifeng Fu-Nan Zhang ikilisi, Malezyalı Shem V Goh-Wee Kiong Tan ikilisini 16-21, 21-11 ve 23-21 sona eren setlerle 2-1 mağlup ederek altın madalyaya ulaştı. Bu kategoride bronz madalya, dün oynanan üçüncülük mücadelesini kazanan Büyük Britanyalı Marcus Ellis-Chris Langridge çiftinin olmuştu.

Senkronize yüzme

2016 Rio Olimpiyat Oyunları kadınlar takım senkronize yüzmede Rusya, altın madalyanın sahibi oldu.

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki Maria Lenk Su Sporları Merkezi'nde gerçekleştirilen kadınlar takım senkronize yüzme serbest rutin finali sona erdi.

Rusya, finali 99,1333 puanla zirvede tamamlayarak kadınlar düetin ardından kadınlar takımda da altın madalyaya ulaştı.

Çin'in 97,3667 puanla gümüş madalyada kaldığı yarışmada, Japonya ise 95,4333 puanla bronz madalya elde etti.

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS