türkiye

Doğan Medya Center'i basan darbecilerin yargılaması başladı

  1. Türkiye

Video: Doğan Medya Center'i basan darbecilerin yargılaması başladı

15 Temmuz darbe girişimi sırasında, Doğan Medya Center’in darbeci askerler tarafından basılmasına ilişkin 19 sanığın yargılandığı davada, sanıklar savunma yapmak için süre talep etti.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında, Doğan Medya Center’in darbeci askerler tarafından basılmasına ilişkin 19 sanığın yargılandığı davada, sanıklar savunma yapmak için süre talep etti.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında, Hürriyet, Kanal D ve CNN Türk’ün bulunduğu Doğan Medya Center’in darbeci askerler tarafından işgal edilip yayının kesilmesi ve bir kişinin şehit olduğu olaylara ilişkin 19 sanığın üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15’er yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına başlandı.

İstanbul 27’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, 3 tutuklu sanık Erdal şeker, Süleyman Ahmet Kaya, Mehmet Akif Aslan cezaevinden getirilirken, 14 tutuksuz sanık da salonda hazır bulundu.

Duruşmaya CNN Türk Genel Müdürü Erdoğan Aktaş, Kanal D Haber Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar ile Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin de müşteki sıfatıyla katıldı.

Sanıkların kimlik tespitinin yapılmasının ardından, iddianame özetinin okunmasına geçildi. İddianame özetinin bitmesinin ardından, söz alan Mahkeme Heyeti Başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, güvenlik görevlilerince bazı mağdur yakınlarının ellerinde birtakım döviz ve pankartların bulunduğunun aktarıldığını belirterek, "Türk bayrağının da olduğu söylendi. Türk bayrağı başımızın tacı, salonumuzun baş köşesinde bulunmaktadır. Protesto amacıyla açılmasını istemiyoruz. Bu aşamada sabırla yargılamamıza devam edeceğiz" dedi.

Duruşmada söz alan sanık eski yüzbaşı Mehmet Akif Aslan, iddianamenin eline geçmediğini söyleyerek, “Gerekli savunma hazırlıklarını yapamadım, bu nedenle süre talep ediyorum” dedi.

Bunun üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Dağ, iddianamenin cezaevine gönderildiğini ve sanığa tebliğ edildiğini belirten yazıyı okudu. Mahkeme Başkanı Dağ, "Bu zamana kadar yapılan yargılamalar kapsamında hiç böyle bir şeyle karşılaşmadık. Neden bize bildirilmedi?” ifadelerini kullandı.

Diğer tutuklu sanıkların da iddianamenin ellerine geçmediğini söyleyerek savunma için süre talep etmeleri üzerine Mahkeme Başkanı Dağ, iddianamenin sanıklara ulaşmadığı iddiasının ciddiyetine işaret ederek duruşmaya bir süre ara verdi.

AK Partililerden adliye önünde idam ve turuncu tulum gösterisi

Davayı izlemeye gelen AK Parti Şişli İlçe Teşkilatı üyeleri ve müşteki yakınları, adliye önünde darbeci askerlere turuncu tulum giydirilmesini talep ettti.  Davaya verilen arada adliye önünde toplanan grup, darbecilerin şehit ettiği Vedat Bağcerci'nin fotoğrafını taşıyarak "idam isteriz" sloganları attı.

Grup adına açıklama yapan AK Parti Şişli İlçe Teşkilatlanma Başkanı Fatih Balcıoğlu, Doğan Medya Grubu'nu basan FETÖ üyelerinin şu an mahkemede yargılandıklarını hatırlatarak, "Bu hainler gerekli cezayı alana kadar alanları ve mahkeme salonlarını terk etmeyeceğiz" dedi.

Duruşmada erlerin komutanları tarafından kandırıldıklarını beyan ettiklerini belirten Balcıoğlu, komutanların ise rahat tavırlar sergilediğini söyledi.

"Kahraman" yazılı tişörtlerle duruşmalara gidilmesini de eleştiren Balcıoğlu, "Bizler aslında bugün şunu istiyoruz; tek tip üniformalarla, bu şekilde tulumlarla bundan sonra mahkemeye çıkmalarını ve en kısa sürede de hak ettikleri cezaları almalarını temenni ediyoruz" diye konuştu.

Sanıklar için ne ceza isteniyor?

İddianamede sanıkların, "cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek'', ''cebir ve şiddet kullanarak TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya TBMM'nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek'', ''cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve ''silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan beşer yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

Sanık Süleyman Ahmet Kaya'nın, Vedat Barceğci'nin ölümü nedeniyle "kasten öldürme" suçundan müebbet ile "silahla tehdit", 9 kez uygulanmak üzere "kasten öldürmeye teşebbüs", "basın ve yayın organının yayınının hukuka aykırı şekilde engellenmesi" suçlarından 125 yıldan 215 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, sanık Mehmet Akif Aslan'ın "silahla tehdit", iki kez uygulanmak üzere "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından 12 yıldan 39 yıla kadar, sanık Erdal Şeker'in de "silahla tehdit" ve "basın ve yayın organının yayınının hukuka aykırı şekilde engellenmesi" suçlarından 4 yıldan 12,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları öngörülüyor.

İddianamede, sanık 14 erin çeşitli suçlardan dörder yıldan 200'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edilirken, 2 sanık astsubay için başka suçlardan cezalandırılma istenmiyor.

'Yayın kesilme emrini eski Albay Gerehan verdi'

İddianamede, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi ana darbe davasının sanıklarından eski Albay Ahmet Zeki Gerehan'ın, tutuklu sanık yüzbaşılar Erdal Şeker, Süleyman Ahmet Kaya ve Mehmet Akif Aslan'a sıkıyönetim ilan edildiğini bildirerek, CNN TÜRK'ün binasının boşaltılması ve yayının kesilmesi emrini verdiği vurgulanıyor.

Talimat doğrultusunda sanıklar Kaya, Şeker ve Aslan ile sanık 14 erin helikoptere binerek, Doğan Medya Center'a intikale geçtikleri anlatılan iddianamede, helikopterde bulundukları sırada sanık yüzbaşıların, erlere şarjör takmaları, tüfeğin kayışını ellerine dolamaları, eğer tüfeklerini almak isteyen olursa çekinmeden vurmaları emrini verdikleri kaydediliyor.

Sanık 3 erin, daha önce hiç görmedikleri, kendi birliklerinden olmayan ve emir komutası altında bulunmadıkları yüzbaşılara darbe girişiminin tüm açıklığı ile ortaya çıktığı bir saat diliminde piyade tüfeklerini teslim ettikleri belirtilen iddianamede, sanık astsubayların ise darbecilerden aldıkları talimat doğrultusunda emrinde bulunan askerleri (sanık erler) nizamiye bölgesine güvenlik amacıyla götürdüğü ve burada mevzilendirdiği aktarılıyor.

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS