TSK personel sayısı açıklandı

Video: TSK personel sayısı açıklandı

Savunma Bakanlığı personelinin kadroyu karşılama oranı yüzde 65 düzeyinde. Açıklama Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan geldi. Bakanlık bünyesinde 477 bin kişinin çalıştığını belirten Akar, uzman erbaş ve sözleşmeli er kadrosunda da yüzde 30 açık olduğu bilgisini verdi.

TSK'daki personel açığıyla ilgili soruyu yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, çalışan personelin kadro mevcudunu karşılama oranının yüzde 65 civarında olduğunu belirtti. Yani bu rakamlara göre personel açığı yüzde 35 seviyesinde.


Akar, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesine verdiği yanıtta Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli Savunma Bakanlığı'nda Kasım 2018 itibariyle toplam 476 bin 836 kişinin görev yaptığı bilgisini verdi. Bakan Akar, sözleşmeli er erbaşlar ile uzman erbaş sayılarına ilişkin soruları da yanıtladı. Buna göre, Şubat 2019 itibariyle silahlı kuvvetlerde uzman erbaş sayısı 72 bin 355, sözleşmeli er/erbaş sayısı ise 19 bin 887. Toplam kadronun 126 bin 500 seviyesinde olduğunu belirten Bakan Akar, uzman erbaş ve sözleşmeli er/erbaş kadrolarında yüzde 30 oranında boşluk olduğunu belirtti.


Akar'ın yanıtladığı bir diğer soru önergesi ise CHP Milletvekili Gamze Taşçıer'e ait. Taşçıer Hava Kuvvetleri Komutanlığı pilot adayı ilanında erkek adayların başvurabileceğine ilişkin maddeyi eleştirmiş, neden kadın aday alınmadığını sormuştu. Bakan Akar ise "Dönemsel olarak yapılan alımlar ihtiyaçlara göre belirlenmektedir" dedi, erkek ve kadın personel temininde hiçbir ayrım yapılmadığını belirtti. Hava Harp Okulu'nda 31 kadın pilot adayının eğitimde olduğunu belirten Hulusi Akar, bunlar arasından 2018 mezunu 11 kadın teğmenin bu yıl pilot çıkacağı bilgisini de verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS