Suriye ve İran arasında işbirliği

Suriye ve İran arasında işbirliği

Suriye ve İran arasında işbirliği

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, İran’ı ziyaret ediyor.

Lübnan'daki Hizbullah örgütüne destekleriyle bilinen iki ülkenin liderleri Tahran'da buluştu.
 
İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, Esad'ın, cumhurbaşkanı olduktan sonra kendisini ziyaret eden ilk devlet başkanı olmasından mutluluk duyduğunu ifade etti. 
 
İran ve Suriye arasındaki ikili ilişkilerin bütün alanlarda geliştirilmesinin önemini belirten Ahmedinecad, ilişkilerin geçmişe nazaran daha kapsamlı hale geleceğini kaydetti.
 
''Beşşar Esad ve Suriye halkı, İslam düşmanlarına karşı kurulan cephenin en ön saflarında yer alıyor'' diyen Ahmedinecad, Suriye ve İran'ın aynı tehditle karşı karşıya olduğunu, bu nedenle iki ülkenin işbirliği yapması gerektiğini ifade etti. 
 
Ahmedinecad, tehdidin ne olduğunu açıklamadı ancak her iki ülke de Amerika Birleşik Devletleri'nin baskısı altında. İran ve Suriye, Washington yönetiminin teröre destek veren ülkeler listesinde bulunuyor. 
 
"Suriye'nin sorunu İran'ın sorunu" 

İran ve Suriye'nin İslam dünyasında daha etkili olabileceğini dile getiren Ahmedinecad, Suriye'nin sorunlarını kendi sorunları olarak algıladıklarını belirtti. 
 
İki ülke düşmanlarının güzel ilişkileri bozmak istediklerini öne süren Ahmedinecad, ortak tehditlere karşı işbirliği yapacaklarını belirtti.

Suriye Devlet Başkanı Esad da, görüşmelerde en önemli konunun Irak sorunu olduğunu söyledi.

Esad, Ahmedinecad'ın cumhurbaşkanı seçilmesi dolayısıyla ziyarette bulunduğunu, görüşecekleri en önemli konunun Irak sorunu olduğunu kaydetti.
 
Irak'ta ''güvensiz bir ortam'' olduğuna dikkati çeken Esad, bu durumun Irak'ın yanı sıra, bütün komşularını, özellikle İran ve Suriye'yi de etkilediğini belirtti. Esad, görüşmeler sırasında terör konusunu ve Ortadoğu'da yaygınlaşan terör olaylarını da görüşeceklerini bildirdi.
 
İran ve Suriye'nin bölgede ortak çıkarlara sahip olduğunu ifade eden Esad, iki ülkenin Ortadoğu konusundaki görüşünün aynı olduğunu, geçmişe göre ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini kaydetti.
 
Devlet başkanı olduktan sonra İran'ı beşinci kez ziyaret eden Esad, İran'dan bugün ayrılacak.
 
Suriye'den ABD'ye suçlama
 
ABD ile Suriye arasındaki gerginlik devam ederken, Suriye Arap İnsan Hakları Örgütü, Irak'ta bulunan 700 kadar Suriye kamyonunun dönüşünün ABD’li ve Iraklı askerler tarafından engellendiğini açıkladı.
 
Örgüt, Suriye kamyonlarının sınır yakınlarındaki Yarubia bölgesinde, aşırı sıcaklara ve su sıkıntısına rağmen üç gündür bekletildiğini kaydetti.

Açıklamada, ''bu önlemler sadece Suriye kamyonları için alınıyor. Irak ve Türk kamyonları ise rahatlıkla sınırı geçiyor'' denildi. 
 
Bazı kamyon şoförlerinin, ABD üssü yakınlarına yerleştirilerek, saldırılara karşı insan kalkanı olarak kullanıldıklarından da şüphe ettikleri belirtildi.