Gül: "Suriye'ye kendi mesajımızı ilettik"

Gül: "Suriye'ye kendi mesajımızı ilettik"

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dün günübirlik ziyarette bulunduğu Suriye'ye başka bir ülkenin mesajını götürmediğini söyledi.

Dört gün sürecek ziyaret için Almanya'ya hareketinden önce açıklamalarda bulunan Bakan Gül, ''burada bir iklim değişikliği söz konusu olursa, ondan biz de etkileniyoruz. Bunun için bölgemizdeki problemlerin kronik hale gelmesini önlemek, içinden çıkılmaz hale gelmesini önlemek bizim de görevimizdir, bizim de sorumluluğumuzdadır" dedi.
 
Sorunlar kronik hale gelince çözülemediğini belirten Gül, "bölgede bu tip bazı gelişmeler vardı, bunlara vaktinde müdahale etmek ve vaktinde katkı sağlamak çok önemlidir. Türkiye'nin yaptığı şey budur'' diye konuştu.

Hariri suikastına ilişkin BM yönetiminde soruşturmanın devam ettiğini hatırlatan Gül, komisyonun bazı sorgulamalar yapmak istediğini, bunun yeriyle ilgili bazı sorunlar olduğunu kaydetti.
 
"Bazı katkılar sağladık"

Türkiye'nin görüşlerini Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a 'açık ve dostane şekilde' ilettiğini ifade eden Bakan Gül, ''ümit ediyorum ki bazı katkılar sağladık'' diye konuştu.

Söz konusu soruşturmalarla ilgili olarak Türkiye'ye görev düşerse hükümetin elinden gelen katkıyı yapacağını kaydeden Gül, ''ama BM bölgelerinin, BM karargahlarının bu işler için daha uygun olduğu kanaatindeyiz'' dedi.

Gül, Suriye ziyaretinde ayrıca Irak'la ilgili güvenlik konularının ve bölgedeki reform çalışmalarının da ele alındığını kaydetti.

Bakan Gül, bir habercinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AİHM'nin türban kararına ilişkin açıklamasının hatırlatması üzerine de "Başbakan'ın söylediği gayet açıktır. Mademki din ve inançlarla ilgili konular söz konusu, o zaman din bilginlerinden de görüş almak gerekir şeklinde düşüncelerini paylaşmış arkadaşlarla. Bunu farklı mecralara çekmenin anlamı yok" diye konuştu.
 
'Türkiye ABD'nin Şam'dan beklentilerini Suriye'ye aktardı'
 
Basında dün çıkan haberlerde Suriye Devlet Başkanı Esad'a ABD yönetiminin Şam'dan beklentilerini içeren bir metnin ziyaret öncesinde, ‘Türkiye'nin bilgisi ve kullanımı için’ Gül'e ilettiği belirtilmişti.
 
Washington'da CNN TÜRK'e bilgi veren ABD’li bir kaynak, Türk tarafına aktarılan bilgi notundaki görüşlerin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül tarafından Esad'a iletilmesinin mümkün olduğunu vurgulamıştı.
 
CNN TÜRK'e konuşan bir ABD Dışişleri yetkilisi ise, Gül'ün Suriye Devlet Başkanı Esad ile görüşmesine ilişkin tutumlarını, "ABD ile Türkiye'nin buradaki hedefleri aynı. Suriye rejiminin adaletin işlemesine engel olmaktan vazgeçmesini, BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarını uygulamasını ve bu konuda tam bir işbirliği yapmasını istiyoruz. Artık söz değil eylem zamanıdır" demişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS