Holigan davasında tahliye

Holigan davasında tahliye

İstanbul'da Leeds United taraftarı iki İngiliz'i öldürmekle suçlanan Ali Ümit Demir tahliye edildi.

Galatasaray-Leeds United takımları arasında 5 nisan 2000 yılında yapılan maç öncesi İngiliz taraftarlar Kevin Speight ve Christopher John Loffus’un ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili davada tutuklu olarak yargılanan Ali Ümit Demir'in tahliyesine karar verildi.

Beyoğlu Birinci Ağır Ceza Mahkemesi'nde süren davanın tutuklu sanığı Demir'in avukatı Özkan Özmen, müvekkilinin tutukluluğun kaldırılması için, bir üst mahkeme olan Beyoğlu İkinci Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu.

Yargıtay'ın bozma kararı doğrultusunda görülmeye devam edilen davada, Mahkeme Heyeti şu gerekçelerle sanığın tahliyesine karar verdi:

 • Adli Tıp Kurumu'ndan istenen raporun gelmesi zaman alabilir
 • Dosyada delillerin toplanmış durumdaİLGİLİ HABERLER
   
  DAVAYA İLİŞKİN NOTLAR
  • Demir, mayıs 2000'de başlayan davadan bu yana cezaevindeydi.
  Öldürülen İngiliz taraftarlardan Loffus 37, Speight ise 40 yaşındaydı.
  Sanık Demir, bıçaklama olayını itiraf eden tek kişiydi ve bıçağında Speight'e ait kan izleri bulunmuştu.
  Savunma avukatları, Demir ve diğer zanlıların pantolonlarını indirerek milli bayrağa hakaret eden ve Türk Lirası banknotları kirleten Leeds taraftarlarınca kışkırtıldıklarını savundu.
  Hakimler, kavgaya karıştıkları gerekçesiyle dört Türk’e de, üç ay 22 gün hapis cezası verdiler. Diğer iki Türk’ten biri olayda kullanılan bıçağı saklamaktan, diğeri de olaylara karışmaktan dolayı para cezası aldı. 13 sanık ise delil yetersizliğinden serbest bırakıldı.
 • Sanığın beş yıla yakındır tutuklu bulunması
 • Delilleri karartma tehlikesinin olmaaması
 • Tutukluluğunun devamının tedbirden çıkıp telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabileceği ihtimali.

  Sanık avukatı: "Gelişmelere bakacağız"

  Sanığın avukatı Özkan Özmen Cnnturk.com'a internet sitesine yaptığı açıklamada, 15 yıl ağır hapis cezasıyla ilgili olarak Yargıtay'ın daha önce bozma kararı verdiğini hatırlatarak, "şu an olay çok yeni. Önce bir tahliye edilsin, gelişmelere bakacağız" dedi.

  Demir, tutuklu bulunduğu Bayrampaşa Cezaevi'nden tahliye edilecek.

  'Ağır tahrik' indirimi

  Yargıtay Birinci Ceza Dairesi, iki yıl önce görülen duruşmada 15 yıl ağır hapis cezasına çarptırılan Ali Ümit Demir'in cezasının ağır tahrik nedeniyle indirilmesini istemiş ve eksik soruşturma nedeniyle kararı bozmuştu.

  Beyoğlu Birinci Ağır Ceza Mahkemesi'nce verilen kararın ilgili cumhuriyet savcılığı, bazı sanıklar ve müdahillerin temyiz istemi karara bağlandı.

  Diğer sınaklara üç ay hapis cezası

  Daire, Özkan Balcı, Kazım Dalga, Hasan Altun ve Çetin Demirkıran'ın, 'ölümle biten kavgaya karışmak' suçundan verilen üç ay 20'şer gün hapis cezasına, sanıklar Murat Yahşi, İbrahim Emrah Kaygısız, Savaş Altay, Uğur Yevsükof, Burak Savucu, Sinan Cem İster veUmut Özdemir'in de beraatlerine ilişkin kararı usul ve yasaya uygun bularak onamıştı.

  Eksik soruşturma gerekçesiyle bozma

  Yargıtay Birinci Ceza Dairesi, davada 15 yıl ağır hapis cezasına çarptırılan Ali Ümit Demir hakkındaki kararı ise eksik soruşturma gerekçesiyle bozmuştu.

  Tutuklu sanık kalmadı

  Ali Ümit Demir'in tahliyesiyle İngiliz holiganların öldürülmesiyle ilgili davada tutuklu sanık kalmamış oldu.

  İstanbul'da iki İngiliz taraftarın öldürülmesiyle ilgili davanın 13 ocakta görülen duruşmasında sanık avukatları, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nda yapılan değişiklikler dikkate alınarak, Ali Ümit Demir'in tahliyesini talep etmişti.

  Savcı da, avukatların talebi yönünde görüş bildirerek, sanığın tahliye edilmesini istemiş, ancak mahkeme heyeti, tahliye talebini ikiye karşı bir oyla reddetmişti.

  Galatasaray ile Leeds United takımları arasında UEFA kupası yarı final karşılaşmasını izlemek için İstanbul'a gelen bir grup İngiliz taraftar ile 5 Nisan 2000 günü çıkan kavga sonucunda 2 İngiliz taraftar hayatını kaybetmişti.
 • {$ item.Title $}
  {$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
  {$ item.Title $}
  ilgili haberler
   
  LG
  MD
  SM
  XS