Son Dakika

Bedelli askerlik görünürde yok

A A

17.04.2005 - 10:38 Son Güncelleme:

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, yeni bir bedelli askerlik uygulamasının mümkün görülmediğini açıkladı.

Bedelli askerlik görünürde yok
AKP Trabzon milletvekili Asım Aykan'ın soru önergesini yanıtlayan Milli Savunma Bakanı, bedelli askerliğin Genelkurmay Başkanlığı'nın ortaya koyduğu ihtiyaçlarla bağlantılı olduğunu hatırlattı.
 
Bakan Gönül, askerlik yükümlülüğü için kaynağa giren miktarın ihtiyaçtan fazla olması durumunda, ihtiyaç fazlası olanların bedel ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirmelerine olanak sağlandığını anımsattı. 
 
“İhtiyaç ancak karşılanıyor”
 
Vecdi Gönül, askerlik süresinin kısaltıldığına dikkat çekerek, "mevcut insan gücü kaynağımız Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacını ancak karşıladığından yeni bir bedelli askerlik uygulaması çalışması yapılmamaktadır'' dedi.
 
Milli Savunma Bakan Vecdi Gönül, askerlik hizmet sürelerinin 15 temmuz 2003 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere erbaş-erler için on sekiz aydan on beş aya, yedeksubay adayları için on altı aydan on iki aya, kısa dönem erbaş-erler için ise sekiz aydan altı aya indirildiğini de hatırlattı.

Bedelli tartışmasını Gönül başlattı
 
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, kısa bir süre önce askerlik süresinin kısaltılmasının, ordunun modernizasyonu çerçevesinde söz konusu olabileceğini söylemişti.  Genelkurmay Başkanlığı ise, askerlik süresinin kısaltılması yönünde çalışma yapılmadığını açıklamıştı.