Ortadoğu'da tansiyon düşmüyor

Ortadoğu'da tansiyon düşmüyor

İsrail'in Lübnan operasyonunda ölü sayısı 100'ü aştı. Hizbullah bu sabah militanları İsrail'in Hayfa kentine saldırdı, sekiz kişi öldü. İsrail'in Beyrut'a düzenlediği saldırıda ise 10 sivil öldü. İsrail, Lübnan'da Hizbullah'ın füze attığı üslerin tamamını vurmakta tereddüt etmeyeceğini açıkladı.

İsrail'in İşçi Partili Savunma Bakanı Amir Peretz, bu üslerin nerede bulunduğunun bir önemi olmadığını belirtti ve ''nereden vurduklarının bir önemi yok, (Hizbullah militanları) vurulacaklarını bilmeliler. Gelen bir füzenin kaynağı belirlenip vurulacak, nerede bulunduğunun bir önemi yok'' dedi.
 
Hizbullah'ın sivillerin de bulunduğu yerlerden füze fırlatma ihtimaline atıfta bulunan Peretz, ''ailelerin bulunduğu yerlerden füze attıklarında bizim tepkisiz kalacağımızı sandılar, Hizbullah çok şaşırdı. Geçmişte hiç yapılmayan bir şeyi yaptık ve Hizbullah'ın karargahına saldırdık'' diye konuştu.
 
İsrail ordusunun Lübnan'ı işgal etmek gibi bir niyetinin olmadığını söyleyen Peretz, ''Lübnan'a yeniden yerleşmek istemiyoruz, faaliyet göstermek için başka yöntemlerimiz mevcut... Lübnan batağına saplanmak gibi bir niyetimiz yok'' ifadesini kullandı.
 
Lübnan: "İsrail yasaklı silahları kullanıyor"
 
Lübnan hükümeti, ülkenin 'gerçek bir imha'yla karşı karşıya olduğunu belirtti ve İsrail'i Lübnanlı sivillere karşı uluslararası arenada yasaklanan silahları kullanmakla suçladı.
 
Enformasyon Bakanı Gazi Aridi, ateşkes konusunda temaslara başlamak için Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan, Vijay Nambiar başkanlığındaki BM heyetinin gelmesini beklediklerini söyledi.
 
Bakan Aridi, İsrail'in BM temsilcilerini kabul etmeye yanaşmaması nedeniyle şimdilik ateşkes müzakerelerinin olmayacağını kaydetti.
 
İsrail, ateşkes için üç şart koşmuştu:
 
1) Kaçırılan iki İsrailli askerin serbest bırakılması
2) Füze saldırılarına son verilmesi
3) BM'nin Hizbullah'ın silahsızlandırılmasıyla ilgili kararının uygulanması
 
Sivillere çağrı: "Bölgeyi terkedin"
 
Bu arada İsrail ordusu, Lübnan'ın güneyinde yaşayan halka, bölgeyi birkaç saat içinde terk etmeleri çağrısında bulundu. İsrailli Tümgeneral Udi Adam bu çağrıyla, sınırın Lübnan tarafında geniş kapsamlı bir harekat başlayacağının mesajını verdi.
 
Associated Press'e konuşan Tümgeneral Adam, sivillerin zarar görmesini istemediklerini ve bu nedenle hedef olmak istemeyenlere, evlerini ve köylerini terk ederek kuzeye kaçmaları çağrısında bulunduklarını söyledi.
 
İsrail ordusu, Tel Aviv'in kuzeyinde halkın olası hava akını sirenleri konusunda tetikte olmasını istedi. Zira, Lübnan'ın güneyinden atılan füzeler, İsrail'in kuzeyindeki kentleri tehdit ediyor.

Lübnan Devlet Başkanı Emile Lahud ise, BM Güvenlik Konseyi'nin İsrail'in saldırısıyla ilgili girişimde bulunmayarak, İsrail'e zaman tanıdığını söyledi.
 
Kabinenin olağanüstü öncesi gazetecilere açıklama yapan Lahud, İsrail'in kanlı saldırısının, umutsuz Lübnanlıları 'ülkelerini savunmak için yaşamlarını feda etmeye' itebileceğini söyledi ve "şiddet, terörizm doğuruyor'' dedi.
 
Suriye'den ilk açıklama
 
Ortadoğu'da şiddet tırmanırken Suriye ilk kez resmi açıklama yaptı: "İsrail saldırısı doğrudan karşılık bulur".
 
Suriye Enformasyon Bakanı Muhsin Bilal, ''İsrail'in Suriye'ye yönelik her türlü saldırısı, Suriye'den sert, doğrudan, sınırsız ve her yoldan karşılık görür'' dedi.
 
İsrail, dün Suriye'nin saldırı hedefi olmadığını, hedefin Lübnan'daki Hizbullah olduğunu duyurmuştu.
 
Ekonomik zarar en az 400 milyon dolar
 
Lübnan Maliye Bakanı Cihad Azur, İsrail saldırılarının ülke ekonomisine doğrudan zararının yarım milyar doları bulduğunu açıkladı. Bakan Azur, ''başta altyapıya yönelik saldırıların neden olduğu doğrudan kayıplar 400 ile 500 milyon dolara ulaştı'' dedi.

İsrail'in karayolları ve iletişim şebekesi başta olmak üzere altyapıya yönelik saldırıları sürüyor. İsrail, Hizbullah mevzilerinin yanı sıra havaalanları, limanlar, köprüler, karayolları ve santralleri de hedef alıyor. 

Suriye'den 50 milyon dolar bağış
 
Yıkımın etkileri derinleşirken, Suudi Arabistan, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'nın yardım talebi üzerine bu ülkeye 50 milyon dolar bağışta bulundu.
 
Bush, Lübnan'ın çağrısını reddetti
 
Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ise, ülkeyi 'felaket bölgesi' ilan etti ve Birleşmiş Milletler himayesinde acil ateşkes istedi.

G-8 Zirvesi için Rusya'nın St Petersburg kentinde bulunan gelişmiş ülkelerin liderlerinden soruna ilişkin farklı mesajlar geldi. ABD, İsrail'e desteğini yineledi.
 
ABD Başkanı George Bush ise, İsrail'in, kendini savunma hakkı bulunduğu yönündeki fikrini yineledi ve Lübnan'ın 'acil ateşkes çağrısı'na destek vermedi.
 
''Sadece Hizbullah'a değil, onları finanse eden İran'a ve yataklık eden Suriye'ye net mesaj göndermenin tam zamanı olduğunu'' söyleyen Bush, ''İsrail'e mesajımız şu: 'Kendini, sonuçlarına dikkat ederek savun'. İsrail'den kendisine hakim olmasını istedik'' dedi.

İngiltere Başbakanı Tony Blair de bölgede havanın yumuşaması gerektiğini belirttti ve G-8 liderlerinin ortak tavır almak için çaba gösterdiklerini kaydetti.
 
Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ise, İsrail'in Lübnan'a saldırılarıyla gerilimin giderek tırmandığı Ortadoğu'da itidal çağrısında bulundu ve bölgede sürekli bir ateşkes ilan edilmesi gerektiğini söyledi.
 
Chirac, Lübnan'ın güvenliğini, bağımsızlığını ve istikrarını tehdit eden tüm güçlerin durdurulması gerektiğini belirtti.   
 
Son durum
 
Kayıp İsrailliler öldü
İsrail ordusu, Beyrut açıklarında bulunduğu sırada geçtiğimiz cuma günü Hizbullah füzeleriyle vurulan İsrail savaş gemisinde kaybolan askerlerden üçünün öldüğünü açıkladı. Böylece saldırıda ölen İsrailli askerlerin sayısı dörde yükseldi.
 
Hizbullah TV'sine saldırı:
AFP muhabiri, Beyrut'un güneyinde, Hizbullah'a ait televizyonun bulunduğu binanın İsrail saldırısında tamamen yıkıldığını bildirdi. Muhabir, El Manar televizyonunun bulunduğu çok katlı binanın yerle bir olduğunu söyledi. El Manar'ın yayına devam edebildiği belirtiliyor.
    
Hayfa saldırısı:
Hizbullah militanları, İsrail'in Lübnan sınırı yakınındaki Hayfa'ya en az beş füze saldırısı düzenledi. Bir füze tren istasyonuna isabet etti. Olayda 8 kişi öldü, 10'dan fazla kişi yaralandı.

Uydudan yayın yapan El Cezire televizyonu, Hizbullah'ın Hayfa saldırısının ardından kentte bulunan El Cezire muhabiri Elias Karram ile ekibinin İsrail polisi tarafından gözaltına alındığı duyurdu.
 
Hizbullah saldırısında kullanılan füzelerin ise İran yapımı olduğu iddia edildi. Bu iddialar İran tarafından yalanlandı.
 
İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Hizbullah'ın Hayfa'ya düzenlediği saldırının ağır bir bedeli olacağını söyledi ve ''hedeflerimize ulaşmamızı hiçbir şey engelleyemez'' dedi. Hizbullah örgütü ise, Hayfa kentindeki petrokimya tesislerini vurma tehdidinde bulundu.

İsrail'in en büyük üçüncü kenti olan Hayfa'da siren sesleri duyuldu. İsrail Savunma Bakanlığı, olası bir saldırıdan kısa süre önce siren çalacağını söylemiş ve kent sakinlerinden bu durumda sığınaklara gitmelerini istemişti.

Sur saldırısı:
Lübnan polisi, İsrail uçaklarının sabah saatlerinde Sur kentinin güneyindeki bir yerleşim birimine üç saldırı düzenlediğini, saldırılarda ölen ya da yaralanan olup olmadığının henüz bilinmediğini kaydetti.
 
Beyrut çevresine saldırılar:
İsrail savaş uçakları, bu sabah Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güneyindeki Ciye elektrik santralini vurdu. Söndürme çalışmalarını yürüten itfaiye görevlileri, yetersiz su nedeniyle radyodan halka, 'kendi su tankerleriyle yardım etmeleri' çağrısı yaptı.
    
İsrail uçakları, Beyrut'un güneyindeki banliyöleri de vurdu. El Manar televizyonu ve görgü tanıkları Hizbullah'ın merkez bürosunun bulunduğu bir banliyöde altı şiddetli patlama meydana geldiğini bildirdi. Son hava saldırısının İsrail ordusunun bölgede şu ana kadar yaptığı en şiddetli hava saldırısı olduğu belirtildi.
 
Bu arada İsrail özel televizyonu, Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah'ın İsrail'in Lübnan'ın başkenti Beyrut'a yönelik bir saldırısında yaralandığını ileri sürdü.
 
Haberde, ''Hasan Nasrallah, Beyrut'a yönelik bir İsrail saldırısında yaralandı'' denildi, ancak saldırının zamanı hakkında bilgi vermedi. Hizbullah haberi yalanladı.
 
İsrail'den Lübnan'a: "Ateş açmayın"
 
Peş peşe saldırı düzenleyen İsrail ise, Lübnan ordusunu İsrail savaş uçaklarına ateş açmaması konusunda uyardı.

İsrail ordu sözcüsü, Lübnan askerlerinin geçtiğimiz cuma günü Lübnan sahilinde operasyona katılan bir İsrail savaş uçağına ateş açtığını, ancak uçağın vurulmadan görevini tamamladığını belirtti.
 
Sözcü, ''İsrail şu ana kadar Lübnan ordu birimlerine zarar vermekten kaçınmıştır. Ancak şu andan itibaren İsrail kendisine karşı operasyon düzenleyen her kim olursa olsun saldırmakta tereddüt etmeyecek'' dedi.

Lübnan'da şu ana kadar 99'u sivil olmak üzere en az 103 kişi İsrail'in karayollarını, köprüleri ve havaalanlarını hedef alan hava saldırılarında hayatını kaybetti.
 
İsrail, dün güney Lübnan'da bir köyden kaçanlardan oluşan konvoyu hedef almış, saldırıda 15'i çocuk 20 sivil ölmüştü.
 
İsrail ordusu, geçtiğimiz hafta çarşamba günü İsrail - Lübnan sınırında çıkan çatışmanın ardından Hizbullah'ın iki İsrail askerini kaçırdığını açıklamasıyla Lübnan topraklarına girmişti. 
 
Lübnan operasyonuna tepkiler
 
Endonezya:
Başkent Cakarta'da toplanan yaklaşık 5 bin kişi, ''gerçek terörist İsrail'dir'' sloganları attı. Milletvekili Patrialis Ekber, ABD yönetimini eleştirerek, Washington'dan, İsrail'e verdiği desteği çekmesini talep etti.

Endonezya, İsrail devletinin varlığını tanımıyor. Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono, geçtiğimiz hafta BM'den İsrail saldırılarını engellemesini istemişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS