İsrail kanlı saldırıya devam ediyor...

İsrail kanlı saldırıya devam ediyor...

İsrail bu sabah, Lübnan'ın güneyinde Kana köyünde 4 katlı bir binaya hava saldırısı düzenledi, saldırıda 37'si çocuk 54 sivil Lübnanlı öldü. İsrail, Kana köyü ve civarını yeniden bombalıyor.

Hizbullah, "bu korkunç kıyım cevapsız kalmayacaktır" açıklamasında bulundu.
 
ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Kana'daki saldırıların devam etmesinin ardından "ateşkesin zamanı geldi" açıklamasında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac saldırıyı kınadı ve acil ateşkes ihtiyacının bir kez daha kendini gösterdiğini söyledi.
 
Ürdün de saldırıyı çirkin suç diye nitelendirdi.
 
Güney sınırındaki çatışmalar da sabah saatlerinde arttı.
İsrail'in Lübnan operasyonu sürerken Hizbullah lideri Şeyh Nasrallah "İsrail ordusu bozguna uğradı" dedi ve  Hayfa'dan ötesini bombalayacakları tehdidinde bulundu.
 
Hizbullah'ın televizyonu Al-Manar da sınır boyunca bulunan İsrail güçlerine karşı bombardıman başlatıldığını duyurdu.
 
İsrail ordu radyosuna göre Nahariya, Kiryat Shemona ve Maalot'a, Katyuşa roketleri atıldı.
 
Lübnan güvenlik kaynakları, İsrail güçleri ve Hizbullah arasındaki çatışmaların yeniden şiddetlendiğini bildirdi.
 
İsrail kesimindeki Metula köyünden sınırı geçen İsrail güçleri, Şiilerin yaşadığı Hiam kasabasına doğru ilerlemeye çalışıyor. Bu ilerleme, kasabaya yönelik olarak hava ve kara bombardımanı ile destekleniyor.

BM noktası hedef alınmıştı
 
Dün, Lübnan'ın güneyindeki bir BM noktası, İsrail'in hava saldırısı sırasında vurulmuş, saldırıda iki BM görevlisi yaralanmıştı. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da, Lübnan kriziyle ilgili temaslarda bulunmak üzere yeniden bölgeye gitmişti.
 
İsrail bombardımanlarında daha önce de dört BM gözlemcisinin ölmesi, büyük bir tepkiye yol açmıştı. 

Rice yeniden Ortadoğu'da
 
İsrail ve Lübnan liderleriyle yeniden biraraya gelerek kalıcı ateşkes için çabalayacak olan Rice'ın, Lübnan'a uluslararası güç konuşlandırılması ve Hizbullahın silahsızlandırılması üzerinde durması bekleniyor.
 
ABD'li Bakan, Ortadoğu'da İsrail'de yetkililerle 'kolay olmayacak, yeterince yoğun ve karşılıklı ödünü gerektiren görüşmelere' hazırlandığını belirtti.
 
Zira ABD, önümüzdeki hafta BM Güvenlik Konseyi'ne 'kabul edilebilir' bir plan sunmayı hedefliyor ve ateşkesin ancak 'kalıcı olmasının koşulları oluştuktan sonra sağlanması gerektiğini' savunuyor.
 
24 temmuzda bölgede temaslarda bulunan Rice, daha sonra da 26 temmuzda İtalya'nın başkenti Roma'da, Lübnan ile ilgili olarak düzenlenen uluslararası konferansa katılmıştı.
 
ABD Başkanı George Bush da haftalık radyo konuşmasında, İsrail'in Lübnan'da sürdürdüğü savaşın, 'terörle geniş çaplı mücadelenin bir parçası olduğunu' söyledi.
 
İKÖ 3 ağustosta olağanüstü toplanıyor
 
İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Yürütme Komitesi de, Ortadoğu'da gerilimin tırmanması üzerine 3 ağustosta Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da devlet ya da hükümet başkanları düzeyinde acil toplantı düzenleyecek.
 
Toplatıda acil ateşkes sağlaması, BM Güvenlik Konseyi'nin bütün ilgili kararları çerçevesinde, bölgedeki gerilimin gerçek nedenlerini ortadan kaldırarak Ortadoğu'da kapsamlı barış sağlanması çağrısı yapılacak.
 
Kuala Lumpur'daki toplantıda Türkiye'yi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın temsil etmesi öngörülüyor. 
 
Bush - Blair görüşmesi
 
28 temmuzda Beyaz Saray'da İngiltere Başbakanı Tony Blair ile biraraya gelen ABD Başkanı George W. Bush, Rice'ın yeniden bölgeye gideceğini belirtmişti.
 
Bush-Blair görüşmesinden çıkan en önemli sonuç, uluslararası gücün Lübnan-İsrail sınırına konuşlandırılması yönündeki güçlü ifade oldu.

BM toplanıyor, Türkiye davetli
 
Birleşmiş Milletler de bu konuda adım attı. Önümüzdeki pazartesi günü New York'ta, hala Lübnan'da bulunan Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nde askeri olan ülkelerle, Avrupa Birliği üyesi 25 ülkenin temsilcilerinin katılacağı bir toplantı düzenlenecek.
 
Büyükelçiler düzeyinde yapılacak toplantıya Türkiye de davetli. Türkiye'nin adı, böyle bir güce liderlik yapabilecek ülkeler arasında geçiyor.

Bölgeden sıcak gelişmeler

55 Lübnanlı bir günde öldürüldü
* İsrail 30 temmuzda Lübnan'ın güneyindeki üç katlı bir binaya hava saldırısı düzenledi. 100 Lübnanlının sığınak olarak kullandığı ve bir kısmı yerle bir olan binada 2'si çocuk 55 kişi öldü.

'70-80 Hizbullah militanı öldürüldü'
* İsrail ordusu, Güney Lübnan'daki operasyonları sırasında son günlerde 70-80 arasında Hizbullah militanının öldürüldüğünü açıkladı.
 
Hizbullah ise, İsrail'i, örgütün moralini bozmak amacıyla, ölen Hizbullah savaşçılarının sayısını şişirmekle suçluyor ve çatışmalarda şimdiye dek toplam 31 Hizbullah savaşçısının öldüğünü bildiriyor.
 
36 saatte 120 uçuş
* İsrail savaş uçaklarının son 36 saat içinde Lübnan'da 120 uçuş yaptığı bildirildi. Bölgedeki kaynaklar, İsrail savaş uçaklarının Suriye sınırı yakınlarındaki tatil beldesinde bir köprüyü havaya uçurduğunu söyledi.
* Bekaa Vadisi'nin Orontes nehri üzerindeki köprünün iki hava saldırısıyla yıkıldığı da belirtiliyor.
 
Siviller yine hedef alındı
* Güney Lübnan'ın boşaltılmasını isteyen İsrail, bir yandan da bölgeden kaçan sivilleri hedef alıyor. Son olarak İsrail'in, Lübnan'ın güneyinde düzenlediği hava saldırılarında 12 sivil öldü.
 
Ülkenin güneyinden konvoy halinde kaçan siviller de top ateşine tutuldu. Saldırıda üç kişi yaralandı, bir araç hasar gördü.
 
Konvoyun, Güney Lübnan'daki Remiş köyündeki çatışmalardan kaçan siviller, gazeteciler ve bir yardım ekibinden oluştuğu açıklandı.
 
Hizbullah'tan yeni tip füze
* Hizbullah militanları dün akşam İsrail topraklarına ilk defa Hayber-1 tipi füze fırlattı. Roketler Hayfa'nın güneyindeki Afula kentine düştü. İsrail-Lübnan sınırına 50 kilometre uzaklıktaki Afula daha önce de roketlerin hedefi olmuştu, ancak İsrailli yetkililer bugünkü roket saldırısının en güneydeki uca yapıldığını belirtti.
 
İsrail televizyonu, Hizbullah'ın ilk kez kullandığı yeni füzenin 100 kilogramlık patlayıcı taşıdığını bildirdi.
 
* ABD ordusuna ait bir gemi ilk ABD insani yardımını Lübnan'a ulaştırdı. Lübnan ile İsrail arasındaki çatışmalar nedeniyle evlerini terk edenlere verilecek yardımda 20 bin battaniye ve 2 bin muşambayla birlikte 10 bin kişinin üç ay boyunca ihtiyacını karşılayabilecek her biri birer tonluk 7 adet tıbbi teçhizat paketi bulunuyor.
 
Yardımın, Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güneydoğusundaki Şuf dağları eteklerinde toplanan 100 bin evsiz insan için kullanılacağı bildirildi.
 
Ateşkes çağrısı cevapsız kaldı
* İsrail ve Hizbullah, BM İnsani Yardım Şefi Jan Egeland'ın yardımların yerine ulaştırılabilmesi için yaptığı üç günlük ateşkes çağrısına yanıt vermedi.
 
ABD'de Yahudi kuruluşuna saldırı
* ABD'nin Seattle kentindeki 'Daha Büyük Seattle Yahudi Federasyonu' adlı Yahudi kuruluşuna silahlı saldırı düzenlendi. Olayda bir kişi öldü, beş kişi yaralandı. Söz konusu kuruluş, geçtiğimiz hafta İsrail'e destek amacıyla gösteri düzenlemişti.
 
Chirac da ateşkes istiyor
* Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Lübnan'da siyasi anlaşmaya dayalı bir ateşkes olmadan, ülkeye BM tarafından görevlendirilmiş bir uluslararası güç gönderilmemesi gerektiğini söyledi.
 
İran, Hizbullah'a destek verdi
* İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Hizbullah'ın Lübnan'a saldıran İsrail'e karşı gösterdiği direnişin, İslam ve Arap dünyasının ABD'ye karşı isyanının bir göstergesi olduğunu söyledi.
 
İsrail, 12 temmuzda 2 askerinin Hizbullah militanları tarafından kaçırılmasının ardından Lübnan topraklarına girmişti. Operasyonun başından bu yana, Lübnan'da yaklaşık 750 bin kişi evsiz kaldı. Lübnan ve BM insani krizle ilgili endişelerini dile getiriyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS