Son Dakika

Üç adet nükleer santral yapılacak

A A

10.02.2006 - 16:12 Son Güncelleme:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'de 2014'e kadar 3 adet 5 bin megavatlık nükleer enerji tesisi kurmayı planladıklarını söyledi.

Üç adet nükleer santral yapılacak

ABD'den dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda bir açıklama yapan Bakan Güler, yatırım modelleriyle ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.
 
Nükleer santralin yeri konusunda da bazı tespitleri olduğunu ifade eden Güler, sonucun kısa zamanda bir paket halinde açıklanacağını belirtti.
 
Güler, nükleer santralin yeri konusunda özel sektörün de tercihinin söz konusu olduğunu ifade ederek, "bizim görüşümüz kamu olarak belli bir yerde aşağı yukarı şekillendi ama onlarla da görüşerek bunu netleştirelim diyoruz'' dedi.
 
Güler'in açıklamalarına göre, nükleer enerji santralini özel sektör yapmazsa ve beklenen zaman içinde özel sektör tarafından gerçekleştirilmezse, konu özel sektör - kamu ortak yatırımı şeklinde ele alınacak.

 
GREENPEACE UYARIYOR!
Greenpeace Akdeniz Ofisi Enerji ve İklim Kampanya Sorumlusu Hilal Atıcı:
“Yeni yıla girerken Türk hükümeti felaketlere yol açabilecek nükleer endüstriyi yeniden canlandırmaya çalışıyor; üstelik nükleer enerji, denenmiş ve 20'nci yüzyılın başarısız teknolojileri arasında çoktan yerini almış olduğu halde. Sürdürülebilir bir geleceği desteklemek ve Türk kamuoyunun isteğine uygun hareket etmek yerine hükümet, nükleer lobinin  mezardan kurtulma çabalarına kanıyor.”
 
"Nükleer teknolojiler, pahalı ve zararlı olduğu için gelişmiş toplumların çoğu tarafından reddedilmektedir. Yenilenebilir teknolojilerimiz, enerji verimliliği ve tasarruf programlarıyla birlikte kullanıldığında gerçek anlamda sürdürülebilir, ekonomik, çevresel ve sosyal gelişmeyi sağlayabilecek düzeydedir."
 
“Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyeli, 2020 yılı için bile öngörülen genel elektrik enerjisi talebinden daha fazladır... Bu üç nükleer santralin yapımı Türkiye’ye 15 milyar dolara malolacak ancak bununla kalmayıp radyoaktif atık ve santralın süresi dolduğunda söküm maliyetleri de eklenince, bu rakam katlanarak artacak. Üstelik nükleer sanayinin yarattığı istihdam oranı yenilenebilir enerji sektöründen çok daha az."
ABD ile enerji alışverişi
 
ABD de nükleer enerji uzmanları ve Eximbank Başkanı James Lambright ile görüşmeler yaptıklarını anlatan Bakan Hilmi Güler, temiz kömür teknolojisi, yenilenebilir enerjiler başta olmak üzere alternatif enerji kaynakları ve enerji verimliliği konusunda verimli görüşmeler yaptıklarını belirtti.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı uzmanlarının ABD'deki temasları ise sürüyor.
 
Bakan Güler, ''çok yoğun geçen bu temaslarımız inşallah müttefikimiz ABD ile çok verimli yeni bir enerji alışverişi dönemini kapsayacak'' diye konuştu.

Hilmi Güler, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) Irak'ta ortak petrol ve doğalgaz arama çalışması için taleplerini, ABD'li yetkililere ilettiklerini söyledi.
 
Bakan Güler, ''kendileri bu konuyu inceleyip araştıracaklarını ve yanıtı bize bildireceklerini söylediler'' dedi.
 
Bir gazetecinin 'son günlerde Türkiye'nin doğalgaz ihtiyacına dönük sıkıntıların gündeme geldiği ve gerçekten doğalgazda darboğazın söz konusu olup olmadığına' ilişkin sorusu üzerine Bakan Güler, bu konuda ciddi çalışmalarda bulunduklarını, aşırı soğuklarda bile bu sorunla karşı karşıya kalınmadığını, Türkiye'nin böyle bir sorununun bulunmadığını kaydetti.
 
Güler, bazı illerde aşırı soğuklar nedeniyle, doğalgaz kullanımında basınç düşmesi sorunu ile karşı karşıya kalınabileceğini, bu sorunun İran'da da, Rusya'da da olabildiğine dikkati çekti.

Bakan Güler, doğalgazdaki sıkıntıların ortadan kaldırılması için bakanlık olarak ciddi çalışmalar yürüttüklerini ve doğalgaz depoları oluşturacaklarını ifade etti.