Hepatit A nedenlerinden biri de midye

Hepatit A nedenlerinden biri de midye

Hepatit A nedenlerinden biri de midye

Ağır metaller içeren midye, Hepatit-A gibi birçok hastalığa davet çıkarıyor.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Prof. Dr. Ali Osman Karababa, Türkiye'de Hepatit-A'nın en çok görüldüğü yerlerin başında Ege Bölgesi'nin geldiğini söyledi. 
 
Prof. Dr. Karababa, ''bunun nedeni midye yeme alışkanlığıdır'' açıklamasında da bulundu.
 
Yeraltı kaynak sularının küresel ısınma yüzünden kendini yenileyemediğini ve yüzeysel su kaynaklarının da kirlilik riskiyle karşı karşıya olduğunu belirten Prof. Dr. Karababa, su kaynaklarının kirlenmesiyle tifo, paratifo, dizanteri gibi hastalıklar görüldüğünü de anlattı:
 
''Türkiye'de Hepatit-A'nın en çok görüldüğü yerlerin başında Ege Bölgesi gelmektedir.
 
Bunun da nedeni midye yeme alışkanlığıdır. Midye, ağır metaller içerdiği için Hepatit-A gibi birçok hastalığa davet çıkarıyor. Akarsu kaynaklarımıza dereler yoluyla gelen ağır metaller, önemli sağlık sorunlarına yol açmaktadır.
 
Besin zinciri yoluyla insanlara ulaşan bu ağır metaller vücutta cilt hastalıkları, kangren, karaciğer, böbrek yetmezliği, kalp ritmi bozukluğu, sinir sistemi bozukluğu ve kanser türlerine neden olmaktadır.
 
Yaşam su olmaksızın beş, yedi gün sürüyor.'' 
 
Prof. Dr. Karababa, suyun heba edilmeden, kontrollü kullanılması ve kirletilmemesinin son derece yaşamsal bir konu olduğunu da belirtti.
 
Çevre Mühendisi Helin Kınay da geçtiğimiz yıl Türkiye'de içme suyuna karışan atıksular nedeniyle 13 bin 500 kişide bağırsak enfeksiyonu vakası yaşandığını ve iki kişinin de yaşamını yitirdiğini söyledi. 
 
Kınay, Türkiye'de ortalama içme ve kullanma suyun yüzde 37'sinin heba edildiğini, 2050 yılında ise suya olan ihtiyacın yüzde 41 artacağını belirtti.