Türk doktor parazit genini klonladı

Türk doktor parazit genini klonladı

Türk doktor parazit genini klonladı

Fırat Üniversitesi Fırat Tıp Merkezi'nde görevli Uzman Dr. Salih Kuk, insan ve hayvanların karaciğerinde yaşayan bir parazitin teşhisinde önemli rol oynayan geni izole ederek, klonladı ve gen dizisini ortaya çıkardı.

İzole edilmiş gene, 'Fırat Suşu' adını veren Dr. Kuk, geni, dünyaca kabul gören ABD'deki Gen Bankası'na bu isimle kayıt ettirdi.
    
Dr. Kuk, parazit bulaşmış su ve su teresi bitkisi yoluyla insan ve hayvanlara bulaşan 'Fasciola hepatica' adlı parazitin, karaciğere yerleşerek özellikle safra yollarına zarar verdiğini söyledi.
     
Yaptıkları araştırmada, sağlıklı kişilerin yüzde 2.78'inde parazite rastladıklarını belirten Kuk, bu oranın yüksek olduğunu açıkladı.
    
Kayıt 'Fırat Suşu' şeklinde

Tespitin ardından parazitin teşhis ve aşısı için karakterize özelliği olan gen üzerinde çalışmaya başladıklarına değinen Kuk, ''elde ettiğimiz parazitin karakterize bir genini izole ederek laboratuvar ortamında klonladık. Gen dizisini analiz ederek ortaya çıkardık. Gen dizisini ABD'de bulunan, dünyaca kabul görülen gen bankasına, 'Fırat Suşu' olarak kayıt ettirdik. Türkiye'de ilk kez bir parazitin genini klonladık'' dedi.
    
Kuk, parazite karşı dünyada henüz bir aşının bulunmadığını, neden olduğu rahatsızlığın tedavisi için kullanılan ilacın da Türkiye'ye yurtdışından özel izinle getirildiğini söyledi.
    
Parazite karşı aşı geliştirmek için Devlet Planlama Teşkilatı destekli 150 bin YTL tutarında proje uyguladıklarını belirten Kuk, ''şu an için bir aşı geliştirdik. Henüz deneme aşamasında. Ratlar üzerinde çalışmalarımız devam ediyor'' dedi.