Batman'da esnaf odası başkanına tutuklama

Batman'da esnaf odası başkanına tutuklama

Batman'da esnaf odası başkanına tutuklama

Batman'daki izinsiz gösterilerde çıkan olaylar nedeniyle gözaltına alınan Batman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı, yönetim kurulu üyesi ile belediye meclis üyesi tutuklandı.

Batman'da geçtiğimiz hafta izinsiz gösteriler sırasında çıkan olaylardan sonra dün gözaltına alınan Batman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Candemir, yönetim kurulu üyesi Baki Kuşdoğan ve Batman Belediye Meclis Üyesi Selma Bozkurt'un polisteki sorgulaması tamamlandı. 
 
Adliyeye sevk edilen Candemir, Kuşdoğan ve Bozkurt, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandılar.
 
DTP İl Başkanı da tutuklanmıştı
 
Daha önce Demokratik Toplum Partisi Batman İl Başkanı Ayhan Karabulut da yaptığı konuşmalar nedeniyle tutuklanmıştı.
 
Karabulut, Batman'da çıkan olaylardan bir gün önce PKK yanlısı Roj TV'ye telefonla bağlanarak halktan 30 martta yapılacak yürüyüşe katılmalarını istemişti.
 
Batman'da işyerlerine zarar verilmişti
 
Batman'da 30 martta yaklaşık 3 bin kişi, Diyarbakır'da iki gün süren olaylara destek vermek için toplanmış, izinsiz gösteride kalabalık açık işyerleri, kamu binaları, banka şubeleri ile MHP İl Başkanlığı binasına hasar vermişti.
 
31 martta ise Batman'da izinsiz gösteri yapmak isteyenlerle, polis arasında çıkan olaylarda dört yaşındaki bir çocuk ölürken, 8 kişi de yaralanmıştı.
 
Batman'da gösterilerin zararı 791 bin YTL
 
Batman Valisi Haluk İmga, kentte geçtiğimiz hafta düzenlenen izinsiz gösteriler sırasında çıkan olaylar sonucu işyerlerinde, 791 bin YTL hasar tespit edildiğini duyurdu.
 
Hasar Tespit Komisyonu'nun araştırması sonucunda 791 bin YTL'lik maddi hasar tespit edildiğini ifade eden Vali İmga, ''olaylarda bazı bankaların sigortalı olmaları nedeniyle hasarları sigorta şirketlerince karşılanacak. Buna rağmen işyeri zarar görüp kayıtlarını yaptırmayan esnafımız, bağlı bulundukları karakollara başvurabilirler" dedi.
 
Olaylar 28 martta başladı
 
Güneydoğu'da son dönemde başlayan gerginlik, Bingöl'de öldürülen 14 PKK'lıdan 4'ünün cenazelerinin Diyarbakır'da toprağa verilmesi sırasında başladı. 28 marttaki cenaze töreninde başlayan olaylar PKK gösterisine dönüştü. Göstericiler, kamu binaları ve işyerlerinin camlarını kırdı.
 
Diyarbakır'da başlayan olaylar kısa sürede Batman, Siirt, Hakkari, Mardin, Mersin, İzmir ve İstanbul'a da yayıldı. Olaylarda toplam 15 kişi öldü.