Perihan Mağden hakkında iddianame

Perihan Mağden hakkında iddianame

Yazar Perihan Mağden hakkında 'basın yoluyla halkı askerlikten soğuttuğu' gerekçesiyle iddianame hazırlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Genelkurmay Adli Müşavirliği'nce Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne 4 ocak 2006 tarihinde suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.
 
Suç duyurusuna göre, haftalık olarak yayımlanan Yeni Aktüel adlı dergide Perihan Mağden tarafından yazılan 'vicdani ret bir insan hakkıdır' başlıklı yazının, 'halkı basın yoluyla Askerlik hizmetinden soğutacak' içerikte olduğu savunuluyordu.  
 
İddianamede ise, Perihan Mağden'in yazısında iddia edildiği gibi halkı askerlikten soğutacak etkinlikte teşvik ve telkinde bulunduğunun ileri sürülemeyeceği, bu yazıdan sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin de 'vicdani reddin insan hakkı olduğunu belirttiği' beyanına yer verildi.

İddianamede Perihan Mağden'in yazılı savunmasında da, 'eylemin düşünce açıklaması olduğunu, eleştiri amacıyla yapıldığını, TCK'nın 301'inci maddesinin son fıkrası ile bu durumun sabit olduğunu' dile getirdiği ifade edildi.
 
Şüpheli hakkındaki suç duyurusunun gerekçesi olan TCK'nın 318'inci maddesinin ise, 'halkı askerlik hizmetinden soğutacak şekilde teşvik ve telkinde bulunmayı ya da propaganda yapmayı' suç saydığı vurgulanan iddianamede, bunun basın yoluyla işlenmesi halinde cezanın yarı oranda arttırılacağının hüküm altına alındığı kaydedildi. 

İddianamede, Perihan Mağden'in TCK'nın 318'inci maddesinin 1'inci ve 2'inci fıkraları uyarınca yargılanması istendi.
 
Söz konusu maddeye göre, halkı, askerlik hizmetinden soğutacak etkinlikte teşvik veya telkinde bulunanlara veya propaganda yapanlara altı aydan iki yıla kadar hapis cezası verilebiliyor. Fiil basın ve yayın yolu ile işlenirse ceza yarısı oranında artırılıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS