Van Savcısı Sarıkaya'ya ihraç

Van Savcısı Sarıkaya'ya ihraç

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Şemdinli iddianamesini hazırlayan Van Savcısı Ferhat Sarıkaya'yı meslekten ihraç etti.

Kurul, kararı bire karşı altı üyenin oyuyla aldı. Kurul Sarıkaya'yı ayrıca karar kesinleşinceye kadar açığa aldı.

Kurul, ayrıca Van Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Kaçan ile Başsavcıvekili İbrahim Özer hakkında ise başka bir müfettiş görevlendirilerek yeniden inceleme yapılmasını istedi.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in onayı ile Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu'nca Savcı Sarıkaya hakkında başlatılan soruşturma raporu, bugün HSYK'da ele alındı.

Aynı zamanda HSYK'nın başkanı olan Adalet Bakanı Çiçek'in katılmadığı toplantıda Kurul, Sarıkaya'nın Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 69'uncu maddesinin son fıkrasına göre meslekten ihracına karar verdi.

Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 'meslekten çıkarma cezası' başlıklı 69'uncu maddesinin son fıkrası, ''disiplin cezasının uygulanmasını gerektiren fiil, suç teşkil etmezse ve hükümlülüğü gerektirmese bile mesleğin şeref ve onurunu ve memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak nitelikte görüldüğü takdirde de meslekten çıkarma cezası verilir'' hükmünü içeriyor.

Karara, kurul üyesi Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga 'kınama cezası verilmesi' görüşüyle katılmadı.

Sarıkaya'nın itiraz yolu açık

Savcı Sarıkaya, bu kararın yeniden görüşülmesini talep edebilecek. Bu istemi de yine Kurul karara bağlayacak.

Yeniden görüşmede de verilen karar değişmez ise Savcı Sarıkaya'nın buna da itiraz hakkı bulunuyor. Bu itiraz da Kurul'un 5 yedek üyesinin katılımıyla oluşan 12 kişilik bir üst kurul tarafından karara bağlanacak.

Üst kurul da itirazı reddederse Sarıkaya hakkındaki ihraç kararı kesinleşmiş olacak.

HSYK, Van Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Kaçan ve Başsavcıvekili İbrahim Özer hakkında ise disiplin yönünden herhangi bir işleme yer olmadığına ilişkin soruşturma raporunu da değerlendirdi.

Kurul, Kaçan ve Özer ile ilgili görevlendirilecek yeni müfettişlerce yeniden inceleme yapılmasını istedi.

Genelkurmay suç duyurusunda bulunmuştu

Sarıkaya'nın Şemdinli iddianamesinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ı 'yargı sürecini etkilemek'le suçlaması üzerine harekete geçen Genelkurmay Başkanlığı, Savcı Sarıkaya hakkında 21 martta Adalet Bakanlığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.

Genelkurmay, suç duyurusunda, Savcı Sarıkaya'nın yetkisi dışına çıkarak, iddianamesinde üst düzey komutanların isimlerine yer verdiği ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile komutanları küçük düşürdüğünü belirtti.

Suç duyurusunda ayrıca, Savcı Sarıkaya'nın, iddianamede yeterli ve inandırıcı delillere dayanmadan, komutanlar hakkında kuşkular yaratarak, görevini kötüye kullandığı iddiasına da yer veriliyordu.

Suç duyurusunun ardından olay yerine müfettişlerini gönderen Adalet Bakanlığı, Sarıkaya ile ilgili bir rapor hazırladı. Müfettişlerin hazırladığı raporda, savcı Ferhat Sarıkaya'ya iki eylemden dolayı disiplin cezası verilmesi istendi.

Bu eylemler, 'CMK'ya göre iddianamede bulunmaması gereken hususlara yer vermek' ve 'İl Jandarma Alay Komutanlığı'na yazılan bir yazı'.

Raporda, Sarıkaya'ya verilecek cezanın türünün takdiri Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na bırakıldı. Dosyayı bugün inceleyen Hakimler ve Savcılar Kurulu Kanunu, Sarıkaya'nın 'meslekten ihraç' edilmesine oy çokluğuyla karar verdi.

Büyükanıt hakkındaki suçlamalar

Van Cumhuriyet Savcılığı'nın hazırladığı ve Van Üçüncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt hakkında 'suç işlemek için örgüt kurmak, görevi kötüye kullanmak ve sahte belge düzenlemek' ile 'adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs' suçlarından soruşturma evrakının Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'na gönderilmek üzere tefrik edildiği belirtilmişti.

Orgeneral Büyükanıt, Şemdinli'de yakalanan Astsubay Ali Kaya için "kendisini tanırım. İyi çocuktur" demişti.

Genelkurmay'dan Şemdinli açıklaması

Genelkurmay ise Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve diğer üst rütbeli subaylara Şemdinli iddianamesinde yöneltilen suçlamalarla ilgili olarak ''iddialar hayali. Soruşturma açılmasına gerek yok'' açıklamasında bulunmuştu.

Açıklamada, "Büyükanıt açıklamalarıyla Şemdinli olaylarıyla ilgili yargı sürecini etkilemedi. Van Cumhuriyet Savcılığı yasal sınırlarını aştı. Büyükanıt hakkında soruşturma açılmasına gerek yok" denilmişti.

Van Savcılığı'nın hukuki hata yaptığına dikkat çekilen açıklamada, Büyükanıt'ın gerçekle ilgisi olmayan suçlamalara maruz kaldığına dikkat çekilmişti.

Savcılığın iddianamede yasal sınırlarını aştığının belirtildiği Genelkurmay açıklamasında, "Van Savcısı yasal yetkilerini aşarak kendi yargılarını da iddianameye yansıtmış ve koymuştur" denilmişti.

"Van Savcısı hakkında işlem yapılmalı"

Genelkurmay açıklamasında Van Savcısı Ferhat Sarıkaya için de girişimde bulunulduğu belirtilmiş ve anayasal kuruluşların, bu saldırıyı bütün yönleriyle ortaya çıkarmaları, savcı hakkında işlem yapmaları istenmişti.

AVUKATLARIN YORUMU

Şemdinli davasının müdahil avukatlarından Cüneyt Caniş, Şemdinli olaylarıyla ilgili iddianameyi hazırlayan Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın şu aşamada görevden alınmasını doğru bulmadıklarını söyledi.

Caniş, Şemdinli’de 9 kasımda meydana gelen patlamadan sonra Ferhat Sarıkaya'nın hazırlık soruşturmasını yürüterek, iddianameyi tamamladığını anımsattı.

İddianamede adı geçen üst düzey askeri yetkililerle ilgili yer alan ifadeler üzerine Ferhat Sarıkaya hakkında inceleme başlatıldığını savunan Caniş, inceleme sonucunda Sarıkaya'ya dava tamamlanıncaya kadar meslekten ihraç edilme kararı çıktığını kaydetti.

Caniş, ''bunun mahkeme heyeti üzerinde ciddi bir rahatsızlık yaratacağını düşünüyoruz. Dolayısıyla sayın Sarıkaya'nın şu aşamada görevden alınmasını doğru bulmuyoruz'' dedi.

Müdahil avukatlarından Murat Timur da Sarıkaya ile ilgili kararın Türkiye'de yargının bağımsız olmadığını gösterdiğini savunarak, ''karar kamu lehine verilmeliydi. İki yıl içinde Hakkari'de bir çok patlama oldu. İddia makamı bu patlamayla ilgili kamu yararı için soruşturma yaptı'' şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS