Ağar'dan PKK için af mesajı

Ağar'dan PKK için af mesajı

Ağar'dan PKK için af mesajı

DYP lideri Mehmet Ağar, terör örgütü PKK üyelerinin dağdan indirilmesi konusunda farklı bir açılımda bulundu.

Güneydoğu illerini kapsayan geziye çıkan Mehmet Ağar gezisinin ilk durağı Diyarbakır'da çarpıcı mesajlar verdi.
 
Kentte sivil toplum örgütleriyle görüşüp kahveleri dolaşan Mehmet Ağar, PKK için hükümete af mesajı verdi ve “gerekirse riskini üstlenmeye hazırım” dedi.
 
Örgüt üyeleri için “dağda silahla gezeceğine ovada siyaset yapsın" diyen Mehmet Ağar,"bugün dağda çocuklar varsa, yolunu bulup indireceksin, hükümetin bir projesi varsa desteğe hazırız. Bir daha silahların patlamamasını sağlamak lazım" dedi.
 
Ağar Diyarbakır'da katıldığı iftar yemeğinde de partililere, "bu ülkede hiçbir ana gözyaşı dökmesin, bu dağlarda kuşlar ötsün, çiçekler açsın" diye seslendi.
 
Mehmet Ağar Diyarbakır'ın ardından geçtiği Mardin ve Şanlıurfa’da da benzer açıklamalarda bulundu.
 
Ağar, Şanlıurfa’da onuruna verilen iftar yemeğinin ardından yaptığı konuşmada, Türkiye'nin huzura ihtiyacı olduğunu ifade etti.
 
Ağar, ''Türkiye hiç bir tarafında silahların konuşmadığı sadece ve sadece fikrin, çalışmanın, gayretin helal alın terinin ıslattığı topraklar üzerinde gelişen bereketli alanları arıyor” dedi.
 
Bunun bir oy meselesi olmadığını ifade eden Ağar, "bu çoluk çocuğun geleceğinin teminat altına alınması meselesidir" dedi.
 
Ağar’ın sözlerine tepkiler
 
AK Parti Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın, "inisiyatifi alın riski benim. Dağda silahla gezeceğine, ovada siyaset yapsın" sözlerini, "Sayın Ağar, geçmişte söyledikleriyle çelişiyor. Bu sözlerinin altını doldurmalı"  sözleriyle değerlendirdi.
 
Basınla sohbet toplantısı düzenleyen Eyüp Fatsa, ağar'ın, "inisiyatifi alın, riski benim" açıklamasının siyasette mümkün olup olmadığını bilmediğini belirtti.
 
Fatsa, Ağar'ın bu sözlerinin geçmişte söyledikleriyle  çeliştiğini belirterek, "hangi nedenler kendisini bu noktaya getirmiştir. Bunları da açıklamalıdır" dedi.
 
Ağar'ın ‘PKK'ya karşı, af seçeneğini de kapsayan yeni açılımına’ CHP'den de tepki geldi.
 
PKK sorununun artık uluslararası bir sorun haline geldiğini söyleyen CHP Genel Başkanı Baykal "af konusu PKK'nın meşrulaştırılması arayışlarının son noktasıdır" diye konuştu.