2030'a kadar 2 derecelik artış

2030'a kadar 2 derecelik artış

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mithat Kadıoğlu, 2030 yılına kadar dünyadaki ortalama sıcaklık artışının 2 derece olmasının beklendiğini söyledi.

Kadıoğlu, geçmişte 250 bin yılda bir, dünyanın 1 derece ısınıp soğuduğunu belirtti.
 
Ancak 1850 yılından 2000 yılına kadar dünyanın 1 derece ısındığını belirten Kadıoğlu, "Bunda 1850'li yıllarda yaşanan sanayi devriminin çok büyük etkisi var. 2030 yılına kadar dünyadaki ortalama sıcaklık artışının 2 derece olması bekleniyor" dedi.
 
Bu denli hızlı küresel ısınmaya birçok bitki ve hayvan türünün ayak uyduramayarak öldüğünü, yok olduğunu kaydeden Kadıoğlu, "Kişi başına düşen tarımsal alanlar azalıyor. Rekoltenin 2030 yılında kişi başına yüzde 30 azalması bekleniyor" dedi.
 
Kadıoğlu, dünyada 2 derecelik sıcaklık artışının insanlık için getirdiği en önemli tehlikenin, yağışın şeklindeki değişiklik olduğuna dikkat çekti:
 
"Türkiye'de ise kışın sıcaklık 2 derece artarken bu rakam yazın 3 dereceye çıkıyor, toprak yüzde 30 kuruyor. Kışın yağmurda yüzde 30 oranında bir artış; yazın aynı oranda bir azalma yaşanıyor.
 
Yani kar yağışı, daha çok yağmura dönecek. 2 derece sıcaklığın artması ile dağda biriken kar ve buzul azalacak. Bu da gelecekte suyun azalmasıyla karşı karşıya kalacağımız kuraklık tehlikesini açıkça ortaya koyuyor."
 
"Ada ülkeleri ve kıyı şehirleri için tehlike"
 
Kadıoğlu, dağlardaki karın ve buzulların erimesi ve azalmasının aynı zamanda denizsuyu seviyesinin de yükselmesi anlamına geldiğini belirtti:
 
"Geçtiğimiz yüzyılda deniz seviyelerinin 10-15 santimetre arasında yükseldiğini ve önümüzdeki yüzyılda da bunun 89 santimetreye kadarçıkabileceğini araştırmalar gösteriyor. Bu boyutta bir yükselme, ada ülkeleri ve kıyı şehirleri için ölümcül sonuçlar doğuracak.
 
Deniz seviyesindeki 10 santimlik yükselme, aslında 10 metrelik bir kıyı şeridinin yok olması anlamına geliyor. 'Burun etkisi' denilen bu olay, deniz kenarında yaşayan toplam 100 milyon insanın yaşamını tehdit ediyor. Bu gidişle birçok yerleşim bölgesinde su baskınları yaşanacak, kıyılardaki şehirler yok olacak."
 


Kömür, petrol ve doğalgaz kullanımı

Küresel ısınmanın en büyük nedenlerinin başında kömür, petrol ve doğalgaz kullanımının geldiğini belirten Kadıoğlu, "Gelecek nesiller sıcak hava, orman yangınları, susuzluk, gıda zehirlenmesi, kuzey enlemlerinin ısınması ile cilt kanseri ve vektörel hastalıklarla karşı karşıya kalacak" dedi.
 
Kadıoğlu, ülkelerin hızla yaklaşan bu tehlikeye karşı önlem almak zorunda olduğunu vurguladı:
 
"Küresel ısınmanın etkilerine karşı hazırlanmalıyız. Zarar azaltma, tahmin ve erken uyarı, koruma, düzeltme, uyum çalışması, etki analizi, yeniden yapılanma, iyileştirme ve müdahale taktikleri geliştirmeliyiz. Risk yönetimimizi iyi yapmalıyız."
 
Enerji verimliliğin artırılması, yenilenebilir enerjinin geliştirilmesi,sürdürülebilir tarımın desteklenmesi, metan emisyonlarının geri kazanılması ve yaygınlaştırılmasının sağlanması gerektiğini belirten Kadıoğlu, "Plastik madde kullanımını azaltmalı, su ve enerji tasarrufu yapmalıyız. Bunu, torunlarımız ve geleceğimiz için yapmalıyız" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS