"En sıkı katılım kriterleri Türkiye'ye"

"En sıkı katılım kriterleri Türkiye'ye"

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, "Fas'tan Malezya'ya İslam dünyasında demokrasi kriterlerini Türkiye'nin belirlediğini" söyledi. Rehn, AB üyelik müzakereleri sürecinde Türkiye'ye 'en sıkı katılım kriterlerinin uygulandığı'nı da itiraf etti.

Rehn, European Voice dergisine verdiği mülakatta, Türkiye'nin AB'de yeri olmadığını söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi eleştirerek, "AB Komisyonu'nun görüşü, sözümüzü tutmak ve taahhütlerimize saygı göstermek gerektiği yönündedir" dedi.
 
Rehn Türkiye'nin üyeliğinin önemini, "Ortadoğu'daki duruma bakınız; Filistin'e, Lübnan'a... Irak'tan bahsetmeye gerek görmüyorum, Avrupa'nın komşularında yeni bir milliyetçi ve İslamcı soruna gerek yok" sözleriyle vurguladı.
 
Olli Rehn, böyle bir ihtimali devre dışı bırakmanın "en iyi yolunun, (Türkiye'nin) AB katılım sürecini canlı tutmak olduğunu" belirtti.
 
Rehn, Türkiye'yi, "Dünyanın en istikrarsız bölgesinde istikrar çapası" ve "Fas'tan Malezya'ya İslam dünyasında demokrasi kriterlerinin belirleyicisi" olarak niteledi.
 
İtiraf: 'En sıkı katılım kriterleri...'
 
Müzakere sürecinde Türkiye'ye "en sıkı katılım kriterlerini" uyguladıklarını itiraf eden Rehn, "ucu açık süreçte doğal olarak sonucun önceden kestirilemeyeceğini" ifade etti.
 
Daha önceki genişlemelerden bazı dersler aldıklarını anlatan Rehn, örnek olarak artık aday ülkelere kriterlerin bütünüyle karşılandığını görmeden daha sürecin başında katılım tarihi verilmemesini gösterdi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS