Son Dakika

KKTC ve Suriye arası feribot seferleri

KKTC ve Suriye arası feribot seferleri

KKTC ve Suriye arası feribot seferleri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Suriye arasında, yaklaşık 30 yıl sonra yeniden tarifeli feribot seferleri bugün başladı. KKTC Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, böylece KKTC ile Ortadoğu arasında köprü kurulduğunu belirtti.

KKTC, izolasyonları kaldırarak limanlarını açan Suriye'ye ilk deniz seferini törenle başlattı. Bugünkü ilk sefer gazeteciler için düzenlendi.
 
KKTC Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, Magosa Limanı'ndan Suriye'nin Lazkiye Limanı'na kalkan feribotu uğurladı.
 
Avcı, KKTC ile Suriye arasında feribot seferlerinin başlamasıyla, KKTC ile Ortadoğu arasında köprü kurulduğunu belirtti.
 
Ramazan Bayramı'nda öngörülen tarifeli feribot seferlerinin, bayramdan önce başlayabileceğini bildiren Avcı, "Suriyeli kardeşlerinin KKTC'ye gelip bir an önce ziyaret etmek istediğini" söyledi.
 
KKTC pasaportlarıyla Lazkiye'ye giriş yapan KKTC vatandaşlarının pasaportlarına giriş ve çıkışlarda Suriye makamlarının resmi damgaları vuruldu.
 
İki ülke arasında deniz taşımacılığının başlamasıyla KKTC'den Türkiye dışındaki bir ülkeye, ilk kez gemi seferleri düzenlenmiş oluyor.
 
Suriye ile yapılan anlaşmaya göre, seyahat edecek Kıbrıslı Türklerin KKTC pasaportlarıyla giriş-çıkış yapması mümkün olacak. Suriye, böylece KKTC pasaportlarını tanımış olacak.