Son Dakika

Rum yönetiminden Suriye'ye nota

Rum yönetiminden Suriye'ye nota

Rum yönetiminden Suriye'ye nota

Kıbrıs Rum yönetimi, KKTC'nin Gazimağusa ile Suriye'nin Lazkiye limanları arasında başlayacak olan ve Cumartesi günü tanıtım turu yapılan feribot seferleri nedeniyle Suriye'ye nota verdi.

Rum basın haberlerine göre, Rum yönetimi Dışişleri Bakan Vekili Fotis Fotiu, Suriye'nin Güney Lefkoşa'daki maslahatgüzarına, konuyla ilgili 3 soruyu yönelterek bunlara yanıt istedi.
 
Rum basını, Suriye'nin bu sorulara "yanıt bile vermediğini" yazdı.
 
Rum yönetimi, Suriyeli maslahatgüzara, özetle; KKTC'den Suriye'ye yönelik gemi seferleriyle ilgili olarak,
 

 • Suriye hükümet yetkilileriyle KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı arasında ne ölçüde görüşmeler ve temaslar gerçekleştirildi;
 • Bu konuyla ilgili olarak Suriye hükümetiyle KKTC arasında bir anlaşma yapıldı mı,
 • Seferler sürecek mi sorularını yöneltti.
   
  Cumartesi günü yapılan tanıtım turunda KKTC'li gazetecilerin pasaportlarına Suriye'nin mühür vurması da birçok Rum politikacıyı ve Rum hükümetini şaşırttı
   
   
  "DÜŞMANCA KOKUYOR"

  KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, Kıbrıs Rum tarafının, Gazimağusa-Lazkiye limanları arasındaki feribot hattının yeniden açılmasına gösterdiği tepkinin ve bu hattı kapattırma gayretlerinin "tümüyle düşmanlık koktuğunu" söyledi.

   

  Erçakıca, “Kıbrıs Rum tarafı, bu hattı kapattırmak için her şeyi yapacak ve Suriye ile olan ilişkilerini Kıbrıslı Türkler aleyhine kullanmaktan çekinmeyecektir” dedi.

  "Nota'lara yetişemiyoruz"

   
  Rum basını, Rum yönetiminin, Gazimağusa-Lazkiye limanları arasında gemi seferleri başlamasıyla ilgili olarak Kıbrıs Rum yönetimini Suriye'ye verdiği notaya karşılık almadan, şimdi de İtalya'ya yönelik bir protesto notasıv ermeye hazırlandığını duyurdu.
   
  "Nota'lara yetişemiyoruz", "Suriye notamıza cevap vermeden, İtalya'ya yönelik protestoya başladık" başlıklarını kullanan Rum gazeteleri, Gazimağusa Limanından Suriye'nin Lazkiye Limanına sefer yapılmasına ve KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı'nın İtalya'daki temaslarına işaret etti.
   
  Suriye'den sonra İtalya'ya yönelik bir protesto notası vermeye hazırlanan Rum yönetimi, İtalya'nın Güney Kıbrıs Büyükelçisinden Avcı'nın İtalya'daki temasları hakkında açıklama istedi.
   
  Suriye’ye Rum ambargosu gündemde
   
  "Şam'la diplomatik krizin eşiğinde olduğunu" yazan Rum basını, Rum hükümetinin, Suriye'nin tavrına karşı tepki olarak bu ülkeye ambargo uygulama üzerinde çalıştığını duyurdu.
   
  Suriye'ye karşı verilmesi olası tepki önlemlerinden birinin, Suriye'ye ekonomik-ticari ambargo uygulanması olabileceği, bunun, Güney Kıbrıs ile Suriye arasında gerçekleşen ve yıllık olarak milyonlarca Kıbrıs Lirasına (KL) varan ithalatın askıya alınmasıyla yapılacağını kaydeden Rum basını, Suriye'ye karşı alınacak önlemler arasında Güney Kıbrıs'tan Suriye'ye yönelik turist akışının kesilmesinin de bulunabileceğini kaydetti.  
   
  Geçtiğimiz cumartesi günü KKTC'ye yönelik izolasyonların kaldırılması yönünde bir adım atılmış, KKTC'den Suriye'ye 30 yıl sonra ilk feribot seferi yapılmıştı.