Babacan Suriye temaslarına başladı

Babacan Suriye temaslarına başladı

Babacan Suriye temaslarına başladı

Ortadoğu turuna çıkan Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın ilk durağı Suriye'nin başkenti Şam. babacan Şam'da Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile bir araya geldi. Babacan'ın sonraki durakları İsrail, Filistin ve Ürdün olacak.

Dışişleri Bakanı Babacan, Ortadoğu turunun ilk ayağı olan Suriye'nin başkenti Şam'da, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile görüştü.
 
Babacan'ı Suriye Dışişleri Bakanlığı binasının kapısında karşılayan Muallim ile Babacan'ın görüşmesi yaklaşık 45 dakika sürdü.
 
Görüşmeden sonra basına açıklama yapılmadı. Bakan Babacan daha sonra, Suriyeli Bakan Muallim'in verdiği iftar yemeğine katıldı.
 
Babacan'ın programı
 
Şam'da iki gün kalacak olan Babacan'ın yarın sabah da Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad tarafından kabul edilmesi bekleniyor.
 
Dışişleri Bakanı olarak ilk kez Suriye'ye gelen Babacan'ın tanışma niteliği de taşıyan ziyareti çerçevesinde ikili ilişkiler ve başta Irak olmak üzere bölgesel konuların ele alınması öngörülüyor.
 
Babacan, Suriye'den başladığı turu çerçevesinde İsrail, Filistin ve Ürdün'e de gidecek.
 
İsrail'de Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Başbakan Ehud Olmert tarafından kabul edilecek olan Babacan, daha sonra Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile Savunma Bakanı Ehud Barak ile bir araya gelecek.
 
Ali Babacan, Filistin'de de Ulusal Yönetim Başkanı Mahmud Abbas ve Başbakan Selam Feyyad ile görüşecek.
 
Ürdün'deki görüşme programında ise Kral Abdullah ve Başbakan Maruf el Behit var. Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın 10 Ekim Çarşamba günü yurda dönmesi bekleniyor.
 
Ana gündem maddesi Ortadoğu'da istikrar
 
İlk durağı Suriye'ye hareketinden önce havaalanında bir basın açıklaması yapan Babacan Ortadoğu'ya ilişkin, "Bölge hassas bir dönemden geçiyor. Başta Filistin meselesi ve Irak'taki gelişmeler olmak üzere tüm bölgeyi etkileyebilecek sorunlarla karşı karşıyayız" dedi.
 
Hükümetin Ortadoğu vizyonunun bazı temel esaslara dayalı olduğunu vurgulayan Babacan, "Bölgede en geniş ve katılımcı bir siyasi diyalog ortamının oluşmasını ve bu sayede krizlerin çatışmayla değil, diyalog ile çözülmesini istiyoruz" diye konuştu.
 
Ermeni yasa tasarısı
 
Babacan, ABD Temsilciler Meclisi'nin gelecek hafta oylayacağı Ermeni soykırımı tasarısını İsrail temaslarında gündeme getireceğini de söyledi.
 
ABD Kongresi'ne sunulan Ermeni yasa tasarısının daha ileri safhalara ulaşmaması için ellerinden gelen çabayı Türkiye olarak gösterdiklerini belirten Babacan, "Hükümetimiz, Meclis'teki milletvekili arkadaşlarımız, tüm kurumlarımız karşı muhatapları ile temastadırlar. Bu konunun özellikle ülkelerimiz arasındaki ilişkiye zarar verebileceğini, Türkiye-ABD arasındaki ilişkileri farklı bir sürece sokabileceğini söyledik" diye konuştu.
 
ABD ile ilişkiler
 
Babacan, "ABD ile ilişkiler farklı bir sürece girebilir mi?" sorusu üzerine de detayları şu anda konuşmanın ve değerlendirmenin mümkün olmadığını belirterek, şu anda çalışmaların tamamen tasarının ileri safhalara gitmemesi üzerine yoğunlaştırıldığını söyledi.
 
Babacan, "Türkiye, Ortadoğu Barış Konferansı'na katılabilecek mi?" sorusu üzerine de o konuyla ilgili henüz bir kesinlik bulunmadığını kaydetti.