Müşerref üniforma çıkarma sözünü tekrarladı

Müşerref üniforma çıkarma sözünü tekrarladı

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Genelkurmay Başkanlığı'ndan istifa ederek sivil devlet başkanı olacağı sözünü yineledi.

Müşerref, kabul ettiği yabancı diplomatlara, "Bu tam geçiş dönemini tamamlamaya ve hukuki sistem, yargı ve parlamentodaki düzenlemeleri yaptıktan sonra üniformamı çıkarmaya kararlıyım" diye konuştu.
 
Pakistan'da geçtiğimiz cumartesi günü olağanüstü hal ilan eden Müşerref, 6 Ekim'deki seçimlerden önce, yeniden seçilmesi durumunda yemin etmeden önce Genelkurmay Başkanlığı görevini bırakacağı sözünü vermişti.
 
Müşerref'in görev süresinin sona erdiği 15 Kasım'a kadar üniformasını bırakması bekleniyordu.

Rice Müşerref ile görüştü
 
ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'e son gelişmeler nedeniyle duyulan rahatsızlığı vurguladığı bildirildi.
 
Amerikalı üst düzey bir yetkili, Rice ile Müşerref'in telefonda görüştüğünü ve ABD Dışişleri Bakanı'nın, "Pakistan'daki olağanüstü hal uygulamasına karşı olduklarına" dair düşüncelerini yinelediğini söyledi.
 
BM'den Pakistan'a çağrı
 
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da, Pakistan'daki gelişmelerden ve sıkıyönetim ilan edilmesinden büyük endişe duyduğunu belirterek, Pakistan'da demokratik yönetime geri dönülmesini talep etti.
 
BM Sözcüsü Michelle Montas tarafından yapılan açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın, Pakistan'da BM din ve inanç özgürlüğü raportörü Esma Cihangir dahil yüzlerce insan hakları savunucusu ve muhalifin gözaltına alınmasından ve tutuklanmasından son derece kaygı duyduğu belirtildi.
 
İngiltere seçim tarihinin teyidini bekliyor
 
İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'den, demokratik normları sağlaması ve önceden ocak ayı olarak belirlenen seçim tarihini teyid etmesini istedi.
 
Miliband düzenlediği basın toplantısında, "Pakistan'da demokrasiye geçişin nasıl sağlanacağını tüm dünya merakla bekliyor" dedi.
 
Pakistan'da demokrasinin, hem Pakistan'ın, hem de İngiltere'nin güvenliği açısından önemli olduğunu kaydeden Miliband, herşeye rağmen bu ülkeye yardımı kesmeyi düşünmediklerini belirtti.
 
Miliband, Pakistan'a kalkınması için yapılan yardımı kesmeyi düşünüp düşünmediklerinin sorulması üzerine, "Henüz bunun zamanı değil" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS