Erdoğan: "İstediğimizi aldık"

Erdoğan: "İstediğimizi aldık"

ABD Başkanı George Bush ile görüşmesi sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye rahat dönüp dönmediğine ilişkin bir soruya, "Hamdolsun, istediğimizi aldık" yanıtını verdi.

Görüşmenin ardından konakladığı Ritz Carlton Oteli'nde açıklama yapan Başbakan Erdoğan, 8 askerin serbest bırakılması ile ilgili olarak da, "Biz kimseyi görevlendirmedik. Parlamentodaki bir partinin mensuplarının orada şova yatması doğru değil. Bizim haberimiz yok. Görevlendirme yapmış değiliz. Biz, meşru kaynaklarla çalışırız. Biz, devletiz" dedi.
 
ABD Başkanı Bush ile "verimli ve olumlu bir görüşme" yaptığını söyleyen Erdoğan, "Bundan sonraki kısmı daha verimli geçecek" dedi ve Başkan Bush'a 5 konuda Türkiye'nin taleplerini ilettiğini bildirdi.
 
İstihbarat paylaşımı konusunda daha farklı adımlar atılabileceğini belirten Erdoğan, bunun daha önce zamana yayılarak gerçekleştiğini ve gecikmiş istihbarat bilgisinin işe yaramadığını ifade etti.
 
"Bilginin anında gelmesi lazım" diyen Erdoğan, bu konuda koordinasyon olmasının önem arz ettiğini vurguladı.
 
"Bizim vurgumuz, PKK terör örgütüne yönelik. Sivil hedeflere yönelik çalışmamız söz konusu değildir" diyen Erdoğan, Kuzey Irak'taki yerel yönetimin hassasiyetinin şart olduğunu dile getirdi.
 
"Düşman ortadan kaldırılması gerekendir"
 

Köylerle bölücü örgütün kamplarının iç içe olmaması gerektiğini kaydeden Erdoğan, atılacak adımların bir samimiyet testi olacağını da söyledi.
 
Başbakan Erdoğan, Başkan Bush'un söylediği "PKK, ABD'nin düşmanıdır, Türkiye'nin düşmanıdır, Irak'ın düşmanıdır" sözünü hatırlattı, "Düşman nedir? Ortadan kaldırılması gerekendir" dedi.
 
Açıklamasında, "Süreç, operasyon sürecidir. Operasyon süreci aslında tezkereyle başladı. Biz, bunu zenginleştiriyoruz, dokuyoruz. Atılacak adımın haklılık gerekçesidir yaptığımız şeyler" diyen Başbakan Erdoğan, "Operasyon yapmayın diyen yok. Herkes 'haklısınız' diyor. Hepsi, 'Irak'ın bunu çözmesi gerekir' diyor" şeklinde konuştu.
 
Başbakan Madaline Allbright ile de görüştü
 
Başbakan Erdoğan, ABD eski dışişleri bakanlarından Madaline Allbright ile de görüştü. Erdoğan'ın konakladığı Ritz Carlton Oteli'nde gerçekleşen görüşme, yaklaşık 40 dakika sürdü. Erdoğan, Allbright ile görüşmesinin ardından bazı kongre üyeleriyle bir araya geldi.

Erdoğan ABD'den İtalya'ya geçiyor
 
Başbakan Erdoğan, ABD'deki temaslarını tamamlamasının ardından, beraberindeki heyetle birlikte Washington'dan ayrıldı.
 
Erdoğan, Beyaz Saray'da ABD Başkanı George W. Bush ile 1.5 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi ve ardından ABD'nin Ulusal Basın Kulübü'nde konuşma yaptı.
 
Erdoğan, Stratejik ve Uluslararası Etüdler Merkezi (CSIS) adlı düşünce kuruluşunda da açıklamalarda bulunduktan sonra ABD'nin eski Dışişleri Bakanlarından Madeleine Albright ile görüştü.
 
ABD Kongresi'nin bazı üyeleriyle bir araya gelen Erdoğan, temaslarını tamamlayarak özel ATA uçağıyla TSİ 06.05'te Washington'dan ayrıldı.
 
İtalya Başbakanı Romano Prodi'nin daveti üzerine gerçekleştireceği resmi ziyaret için Roma'ya hareket eden Erdoğan'a, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun da eşlik ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS