Son Dakika

Almanya'dan sınır ötesi operasyona itiraz

A A

07.11.2007 - 18:49

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine müdahale etmesi durumunda, bölgede durumun daha da gerginleşeceğini söyledi.

Almanya'dan sınır ötesi operasyona itiraz

Steinmeier, Berlin'de bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, gazetecilerin çeşitli konulara ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Gazetecilerin "AB Komisyonu'nun Türkiye ile ilgili İlerleme Raporu'nu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu cevaplayan Steinmeier, raporun Türkiye'de gerçekleştirilen reformların son durumunu yansıttığını ve eksikliklere dikkati çektiğini, ancak raporun olası sınır ötesi operasyonla ilgili gelişmelerin gölgesinde kaldığını belirtti.
 
Türkiye'de sivilleri ve askerleri öldüren kişilerin yakalanması yönünde büyük bir beklenti olduğunu bildiğini ve bunu anlayışla karşıladığını kaydeden Steinmeier, "Ancak Türkiye'nin olası müdahalesi, zaten istikrarsız olan bir bölgede gerginliği artıracaktır" diye konuştu.

Bakoyanni de, Almanca olarak yaptığı açıklamada, "Türkiye, reformları içtenlikle gerçekleştirmesi durumunda Avrupa'nın bir parçası olma şansına sahip" dedi.

Yunanistan'ın görüşünün bilindiğini ifade eden Bakoyanni, "Siz Yunanistan'ın görüşünü biliyorsunuz. Biz Türkiye'ye Avrupa'nın bir parçası olma şansının verilmesini istiyoruz. Ancak bunun için reformlar içtenlikle uygulanmalı. Türkiye'nin Avrupalılaşması için bu reformların uygulanması çok önemli" diye konuştu.

Türkiye'nin, raporda işaret edilen sorunları ciddiye almasını ümit ettiklerini kaydeden Bakoyanni, Türkiye'nin ancak bu sayede Avrupa ile yakınlaşma şansına sahip olduğunu sözlerine ekledi.