Son Dakika

Bush'tan Müşerref'e: "Üniformanı çıkar"

A A

08.11.2007 - 08:50

El Kaide ile savaşı dolayısıyla Pakistan'daki durumu yakından izleyen ABD Başkanı George Bush, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'ten Genelkurmay Başkanlığı'ndan ayrılmasını ve bir önce seçimlere gidilmesini istedi.

Bush'tan Müşerref'e: "Üniformanı çıkar"

Pakistan'da Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in Genelkurmay Başkanlığı görevini bırakmaması dolayısıyla tırmanan kriz büyüyor.
 
Müşerref ile telefon görüşmesi yapan George Bush, "Kendisine mesajım şu oldu: Biz, seçimlerin önemine inanıyoruz. Yakında ülkenizde seçim yapmalısınız, sizin üniformanızı çıkarmanız gerek. Aynı anda hem cumhurbaşkanı hem de genelkurmay başkanı olamazsınız" dedi.
 
George Bush gazetecilere bu açıklamayı yaparken, Amerikan Dışişleri Bakanlığı da Pakistan'a yapılan yardımın tüm yönleriyle gözden geçirildiğini duyurdu.
 
ABD Kongresi'nde, bazı kongre üyeleri Başkan Bush'tan Müşerref'e demokrasinin askıya alındığı bir diğer ülke olan Birmanya'nın askeri yönetimine yönelik standartların uygulanmasını istiyor.
 
Amerikan Dışişleri Bakan Yardımcısı John Negroponte, Müşerref'in muhaliflerine baskı uygulamasını kabul edemeyeceklerini belirtti.

Seçimler şubat ayına kaldı
 
Pakistan'da ocak ortasında yapılması planlanan genel seçimler şubat ayına kaldı. Başyargıç Malik Muhammed Kayyum, "Seçimlerin şubatta yapılmasına karar verildi" dedi.
 
Kayyum, 6'ncı gününe giren olağanüstü halin 1-2 ay içinde kaldırılacağını da söyledi.

Pervez Müşerref de genel seçimlerin 15 Şubat'a kadar yapılacağını bildirdi.
 
Müşerref, geçen cumartesi ilan ettiği olağanüstü hal uygulamasını kaldırması ve seçimleri planlandığı gibi ocakta yapması için ABD ve ülkedeki muhaliflerinden baskı görüyordu.
 
Butto seçim için kesin tarih istedi

Pakistan'da muhalefet lideri eski Başbakan Benazir Butto, Devlet Başkanı Pervez Müşerref'ten, seçim için kesin tarih ve 15 Kasım'a kadar Genelkurmay başkanlığını bırakmasını istedi.
 
Butto, Müşerref'in seçimlerin 15 Şubat'a kadar yapılacağı yolundaki açıklamasının "yetersiz" olduğunu söyleyerek, kesin bir seçim tarihi istediklerini belirtti.
 
Müşerref'in açıklamasının "muğlak" olduğunu ifade eden Butto, ayrıca "15 Kasım'a kadar üniformasını çıkarmasını istiyoruz" dedi.

Butto destekçileri tutuklandı
 
Bu arada, Pakistan'da Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in olağanüstü hal ilan etmesinden sonra, dün gece de yaklaşık 800 muhalif tutuklandı.
 
Eski Başbakan Benazir Butto'nun lideri olduğu Pakistan Halk Partisi sözcüsü Cemil Sumro, dün gece yaklaşık 800 destekçilerinin tutuklandığını kaydetti.
 
Polis güçleri, Ravalpindi'de yarın yapılması planlan büyük çaplı gösteri öncesi Pencap eyaleti genelinde tutuklamalar yapıyor.
 
İntihar eylemi kaygısı
 
Bu arada bazı intihar eylemcilerinin, Pakistan Halk Partisi'nin yarın düzenlemeyi planladığı mitingi hedef almak üzere Ravalpindi kentine geldiği bildiriliyor.
 
Ravalpindi Emniyet Müdürü Saud Aziz, kente intihar eylemcilerinin girdiğine yönelik kesin bilgileri bulunduğunu belirtti. Eylemcilerin sayısının 8 olduğu sanılıyor.
 
Polis, Butto'yu "çok ciddi tehditler" bulunduğu konusunda uyardı.
 
Polisin gösteriye izin vermeyeceğini açıklamasına rağmen Butto, yandaşlarına, lideri olduğu Pakistan Halk Partisi'nin cuma günü Ravalpindi kentinde yapacağı yürüyüşe katılmaları çağrısında bulunmuş, yandaşlarından "her ne pahasına olursa olsun" bu gösteriye katılmalarını istemişti.
 
Pakistan'da olağanüstü hal ilan edildi

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, 3 Kasım'da ''ülkedeki aşırı dincilerin isyanı ve yargının müdahaleleri'' nedeniyle olağanüstü hal ilan etmiş ve anayasayı askıya almıştı. Yüzlerce avukat ve muhalif politikacı tutuklandı.
 
Pakistan dünyada en istikrarsız 12'nci ülke
 
Pervez Müşerref'in olağanüstü hal ilan ederek dünya gündemine gelen Pakistan, bütün dünyada en istikrarsız ülkeler arasında 12'nci sırada bulunuyor.
 
ABD'de yayımlanan Foreign Policy (Dış Politika) dergisi, belirli kriterler kullanılarak yapılan değerlendirmede, dünyadaki en istikrarsız devletler arasında Pakistan'ın 12'nci sırada bulunduğunu belirtti.
 
Pakistan'ın kuruluşundan bu yana geçen önemli olaylar şöyle:
 
14 Ağustos 1947: Hindistan'ın İngiltere'den bağımsızlığını kazanmasından sonra Pakistan kuruldu. Pakistan devleti, coğrafi olarak birbirinden ayrı iki parçadan oluşuyordu.
 
Bugünkü Pakistan'ı oluşturan Batı Pakistan ve bugünkü Bangladeş'i oluşturan Doğu Pakistan. Pakistan'ın kurucusu Muhammed Ali Cinnah Eylül 1948'de öldü.
 
Ekim 1951: Başbakan Liyakat Ali Han vurularak öldürüldü.
 
Ekim 1958: Genel Vali İskender Mirza sıkıyönetim ilan etti. Sıkı yönetim Başkomutanı General Eyüb Han, daha sonra cumhurbaşkanı oldu ve Mirza'yı görevden aldı.
 
Ocak 1969: Bölgesel özerklik konusunda Doğu ve Batı Pakistan'da yaygın ayaklanmalar oldu. Mart ayında Eyüb Han istifa etti ve yetkilerini General Yahya Han'a devretti. Yahya Han sıkıyönetim ilan etti.
 
Aralık 1970: Pakistan, 13 yıldan sonra ilk serbest genel seçimleri yaptı. Batı Pakistan'da seçimleri Zülfikar Ali Butto kazandı. Avami Birliği ise Doğu Pakistan'da neredeyse tüm milletvekilliklerini kazandı ve böylece bütün ülkede çoğunluğu elde etti. General Yahya ve Butto, Avami Birliğinin hükümeti kurmasını reddetti.
 
Aralık 1971: Doğu Pakistan konusunda Pakistan ile Hindistan arasında savaş çıktı. Savaş 90 bin Pakistan askerinin teslim olmasıyla sonuçlandı ve Bangladeş'in doğmasına yol açtı. Yahya Han, iktidarı Butto'ya devretti, Butto 1973'de Başbakan oldu.
 
Temmuz 1977: Genelkurmay Başkanı General Ziyaülhak askeri darbeyle Butto hükümetini yıktı, iktidarı ele geçirdi ve sıkı yönetim ilan etti. Eylül ayında 7 yıldır yürürlükte olan olağanüstü hal kaldırıldı.
 
Nisan 1979: Düzmece bir iddiayla yargılanan Butto idam edildi. Ekim ayında Ziyaülhak seçimleri süresiz erteledi ve siyasi partileri yasakladı.
 
Ağustos 1983: Devlet Başkanı Ziyaülhak, 1985 martında seçim yapma ve sıkı yönetimi kaldırma sözü verdi. Birkaç gün sonra Karaçi'de hükümet karşıtı 20 bin gösterici, hükümet yanlısı 10 bin göstericiyle çatıştı.
 
Şubat 1985: Seçimler yapıldı. Mart ayında Ziyaülhak 5 yıllığına devlet başkanlığını tekrar üstlendi. Aralık ayında ise Mart 1969'dan beri uygulanan sıkıyönetim ve olağanüstü hal kaldırıldı.
 
Ağustos 1988: Ziyaülhak, Pakistan'da meydana gelen bir uçak kazasında öldü.
 
Kasım 1988: Zülfikar Ali Butto'nun kızı Benazir Butto seçimleri kazandı.
 
Ağustos 1990: Devlet Başkanı Gulam İshak Han, Butto ve hükümeti yolsuzluk ve yetkilerini kötüye kullanmak suçlamasıyla görevden aldı. Olağanüstü hal ilan edildi. Kasım ayında Navaz Şerif başbakanlığa seçildi.
 
1993: İshak Han, yolsuzlukla suçlayarak Şerif hükümetini görevden aldı. Butto tekrar Başbakan oldu.
 
Kasım 1996: Devlet Başkanı Faruk Leghari, Butto'yu görevden aldı ve genel seçim çağrısı yaptı. Yapılan seçimleri Navaz Şerif kazandı.
 
Ocak 1999: Genelkurmay Başkanı Pervez Müşerref, kansız bir darbeyle iktidara el koydu. 2001'de devlet başkanı olarak and içen Müşerref, Nisan 2002'de yapılan tartışmalı bir referandumla görev süresini 5 yıl daha uzattı.
 
9 Mart 2007: Müşerref, Anayasa Mahkemesi Başyargıcı İftihar Çaudri'yi görevden aldı. Avukatlar ve muhalefetteki politikacılar, bu kararı protesto eden gösteriler yaptı. Anayasa Mahkemesi, temmuzda Çaudri'nin görevine iadesine karar verdi.
 
3 Kasım: Müşerref, olağanüstü hal ilan etti ve anayasayı askıya aldı. Yüzlerce avukat ve muhalif politikacı tutuklandı.