Mussoli'nin torunu AP'deki sağcıları böldü

Mussoli'nin torunu AP'deki sağcıları böldü

Avrupa Parlamentosu'nda, geçen ocak ayında 20 aşırı sağcı parlamenterin bir araya gelerek kurduğu siyasal grup, söz konusu parlamenterler arasındaki görüş ayrılıkları nedeniyle çöküyor.

Avrupa Parlamentosu'nda bu yılbaşına dek siyasal grup kuracak güç bulamayan aşırı sağ görüşlü parlamenterler, Romanya ve Bulgaristan'ın AB'ye katılımıyla sağladıkları takviye sayesinde bu hedeflerine ulaşmışlardı.
 
Toplam üye sayısı 785’e yükselen Avrupa Parlamentosu'nda, bir siyasal grup oluşturmak için en az 20 parlamenterin bir araya gelmesi gerekiyor.
 
Fransız aşırı sağcı Milliyetçi Cephe (FN) Partisi üyelerinden Bruno Gollnisch başkanlığında kurulan grup, "Kimlik, Hükümranlık ve Saydamlık Grubu" olarak adlandırılıyor.
 
Avrupa Parlamentosu'nun bu yeni siyasal grubunda Fransız FN Partisi'nden 7, Belçika'nın Vlaams Belang (Flaman Menfaati) Partisi'nden 3 üye yanında 5 Rumen, 2 İngiliz, 1 Bulgar, 1 Avusturyalı ile İtalya'nın eski faşist başbakanı Benito Mussolini'nin torunu Allesandra Mussolini de yer alıyor.
 
Ayrılığı Mussoli'nin torunu yarattı
 
"Türkiye'nin AB'ye katılımına karşı mücadele vermek" konusunda uzlaştıklarını da ifade eden parlamenter arasında görüş ayrılığı, Alessandra Mussolini'nin bir açıklamasından kaynaklandı.
 
Mussolini, basına yansıyan demeçlerinde, İtalya'da yaşayan Rumenleri ağır ifadelerle eleştirerek, bu insanların suç işlemeyi bir "yaşam biçimi" olarak benimsediklerini savundu.
 
Aşırı sağcı grubun 5 Rumen üyesi, bu sözlerin ardından "toplu istifa" kararı aldıklarını duyurdu.
 
Romanya'daki "Büyük Romanya" (Romania Mare) Partisi çatısından gelen bu milletvekilleri, Avrupa Parlamentosu'ndaki gruptan istifalarını, gelecek pazartesi günü Strasbourg'daki oturumlar sırasında resmileştirecekler.
 
Aşırı sağcılar, grup kurmaları sayesinde, Avrupa Parlamentosu bünyesinde kimi sıfatlar da kazanabiliyor, örneğin raportör olabiliyor, parlamento başkan yardımcılığı veya kimi komisyonların başkanlığı görevlerini üstlenebiliyor ve maddi kaynaklar elde ediyorlardı.
 
İstifaların resmileşmesinin ardından Avrupa Parlamentosu'ndaki mevcut siyasal grubun sayısı da 7'ye düşecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS