Sarkozy'den Beyaz Saray'da gaf

Sarkozy'den Beyaz Saray'da gaf

ABD'ye ilk resmi ziyaretini yapan ve bu ülkeye sıcak mesajlar veren Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Amerikan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ı "göçmen" ilan ederek gaf yaptı.

Amerikan medyasında çıkan haberlere göre Sarkozy, Fransız-Amerikan İş Konseyi'nin Washington'daki toplantısında yaptığı konuşmada, Rice ile selefleri Colin Powell ve Madeleine Albright'ın, ABD'deki göçmen kökenli başarılı insanlara örnek gösterilebileceğini söyledi.
 
Fransız Cumhurbaşkanı, "Madeleine Albright, Colin Powell, Madam Rice, uzun zamandır Amerikalı değiller... 20 yıldan uzun zamandır dışişleri bakanınız başka bir yerlerden bir Amerikalı" diye konuştu.
 
Ancak ABD'nin ilk siyah kadın dışişleri bakanı Rice'ın ailesi, en azından iki kuşak öncesinden Amerikalı. Rice'ın biyografisinde, anne-babasının dede ve büyükannelerinin Amerikan iç savaşı öncesinde Alabama'da köle olarak doğduğu anlatılıyor.
 
Powell da New York doğumlu bir siyahi ve ailesi Jamaika'dan ABD'ye göç netmiş. Görevi aldığı Albright da Çekoslovakya doğumlu ve ailesiyle İkinci Dünya Savaşından sonra bu ülkeyi terk ederek ABD'ye yerleşmiş.
 
Kendisi Macaristan göçmeni bir ailenin oğlu olan Sarkozy, kabinesinde Afrika kökenleri bulunan isimlere yer vermişti.
 


Sarkozy ayakta alkışlandı
 
ABD'deki temaslarını sürdüren Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, dün ABD Başkanı George Bush ile bir araya geldi. Görüşme öncesinde Kongre'ye seslenen Sarkozy ayakta alkışlandı.
 
Sarkozy Kongre'deki konuşmasında, iki ülke arasında güçlenen ilişkilerin İran'ın nükleer programı ve Afganistan'daki askeri operasyonların da aralarında bulunduğu bazı önemli uluslararası sorunlarda daha yakın işbirliği ile sonuçlanması gerektiğini dile getirdi.
 
Sarkozy, ülkesinin Afganistan ile ilgili taahhütlerini sonuna kadar yerine getireceğini vurguladı. Sarkozy daha sonra da Bush ile görüştü.
 
Sarkozy ABD'ye mesafeyle yaklaşan geleneksel Fransız siyasetçilerden farklı bir portre çiziyor. Bu nedenle ülkesindeki muhalefetin sert eleştirilerine maruz kalıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS