ABD 9 İranlıyı serbest bıraktı

ABD 9 İranlıyı serbest bıraktı

Amerikan ordusu tarafından Irak'ta gözaltında tutulan 20 İranlı'dan 9'u serbest bırakıldı.

Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, ABD'nin gözaltında tuttuğu 9 İranlının "artık bir güvenlik tehdidi oluşturmadıkları" gerekçesiyle Iraklı yetkililere teslim edildiği, ardından da Bağdat'taki İran Büyükelçiliği'ne gönderildiği belirtildi.
 
Geçtiğimiz ocak ayında İran'ın Erbil'deki irtibat bürosu ABD ordusunca basılmış, buradaki 5 İranlı tutuklanmıştı.
 
ABD, tutuklanan kişilerin ajan olduğunu iddia ediyordu. İran ise, bu 5 kişinin Kuzey Irak'taki bölgesel yönetim ile temas sağlayan diplomatlar olduğunu açıklamıştı.
 
Bugün serbest bırakılan İranlılar'dan 2'si Amerikan güçlerinin Erbil'de tutukladığı kişiler arasında bulunuyordu.
 
Salıverilen İranlıların bugün ülkelerine dönmesi bekleniyor.

İran: "Geri kalan 11 kişiyi de serbest bırakın"
 
İran, ABD'den, Irak'ta tutukladığı İranlılardan geri kalan 11 kişinin de serbest bırakılmasını istedi.
 
İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, ABD güçlerince tutuklanan İranlılardan 9'unun bugün serbest bırakıldığını ve bu kişilerin Irak'taki büyükelçilik yetkililerince teslim alındığını teyit etti.
 
Serbest bırakılanlardan 2'sinin Erbil'deki İran irtibat bürosu baskınında tutuklanan görevlilerden olduğunu belirten Hüseyni, geri kalan tutuklu İranlıların da bir an önce serbest bırakılmasını istedi.
 
Hüseyni, ABD'nin çeşitli suçlamalarla tutukladığı İranlıları serbest bırakmasının, söz konusu kişilerin "günahsız olduğunu ortaya çıkardığını" da kaydetti.
 
İran devlet televizyonu da serbest bırakılan İranlıların görüntülerini yayımladı. Görüntülerde, serbest bırakılanlardan birinin kolunun sargıda olduğu görüldü.
 
"İnsanlık dışı muamele gördük"
 
Erbil'deki büroda görevli oldukları belirtilen Musa Çegini ve Hamid Rıza Asgeri, tutuklu bulundukları 10 ay zarfında "insanlık dışı muamele gördüklerini" söylediler.
 
Irak'taki ABD güçleri, 11 Ocak'ta İran'ın Ebril'deki irtibat bürosunu basarak 5 çalışanı tutuklamıştı. ABD güçleri, eylül ayında da Süleymaniye'de İran'ın seçkin Kudüs Gücü birlikleriyle ilişkisi olduğu iddiasıyla Mahmud Ferhadi adlı İranlıyı tutuklamıştı.
 
Irak'taki ABD güçlerinin elinde, Erbil'de tutuklanan 3 görevli ve Mahmud Ferhadi'nin yanı sıra 7 İranlı daha bulunuyor. İran, Erbil'de tutuklananların "diplomat", Ferhadi'nin "resmi yetkili", diğer 7 kişinin de "ziyaretçi" olduğunu savunuyor.
 
ABD ise söz konusu kişilerin Irak'taki direnişçilerle ilişkisi olduğunu iddia ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS