"KKTC'nin fonları yerini bulacak"

"KKTC'nin fonları yerini bulacak"

Avrupa Parlamentosu (AP) Kıbrıslı Türklerle Yüksek Seviyede Temas Grubu Koordinatörü Françoise Grossetete, "AB'den Kuzey Kıbrıs için ayrılan fonların 2008 sonuna kadar yerini bulacağını" söyledi.

Kıbrıs'taki temaslarını bugün tamamlayacak olan Temas Grubu, bugün Lefkoşa ara bölgedeki Ledra Palace Otel'de basın toplantısı düzenledi.
 
Fransız Parlamenter Françoise Grossetete, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün açıklamalarında "iki bölgeli bir federal devletten" değil, "iki ayrı devletten" bahsettiğini belirtti, "bunun bir politika değişikliği olduğunu düşündüklerini ve büyük endişe duyduklarını" ifade etti.
 
AB Destek Ofisi Başkanı Alain Bothorel ile yaptıkları görüşmeden umutlandıklarını kaydeden Grossetete, mali konularda somut ilerlemeler olduğunu, 2008 sonuna kadar Kuzey Kıbrıs'a ayrılan tüm fonların yerini bulacağını bildirdi.
 
"Kıbrıslı Türkler iyi niyetimize inanmalı" diyen Grossetete, Kıbrıs'ta kayıplar konusunda yapılan çalışmaları övdü ve bunun mükemmel bir işbirliği ile istisnai bir çalışmanın örneği olduğunu kaydetti.
 
Alman parlamenter Mechtild Rothe ise Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın kendilerine, "Sayın Gül bu sözlerle statükoyu anlatmak istedi" dediğini aktardı. Rothe, "umutlarının, Türkiye'nin geçmişte gösterdiği çözüm yanlısı çizgisinin değişmemesi olduğunu" belirtti.
 
Avusturyalı Parlamenter Karen Resetarits ise Lokmacı'nın açılmasının çok ciddi bir açılım olacağını ifade ederek, bundan sonra Lokmacı için engel çıkaracak olanın Kıbrıs'ta birleşmeyi de engelleyecek taraf olacağını, bunu yakından izleyeceklerini vurguladı.
 
Fransız Parlamenter Francis Wurtz ise ne biçimde olursa olsun, yakınlaşmanın önemini vurgulayarak, yaptıkları temaslarda, Kıbrıs'ın kuzeyinde Güney ile yakınlaşma özleminin son derece güçlü olduğunu gördüklerini belirtti.
 
Wurtz da kayıp şahıslar komitesinin çalışmalarını "mükemmel bir işbirliği örneği" olarak niteledi.
 
Yunanlı Parlamenter Georgios Georgiou ise çözümü hükümetlerden çok halkların getirebileceğini belirterek, tarafları dinlediklerini, çözümün her zamankinden daha acil olduğunu söyledi.
 
Bir Rum gazetecinin, gruba yönelik, "Güney Kıbrıs'ta 1974'ten sonra göçmen olanların kaldığı kampları gezdiniz mi?" sorusu üzerine, Yunan Parlamenter Georgiou, grubun, "Kıbrıslı Türklerle Yüksek Seviyede Temas Grubu" olduğunu belirterek, bu sorunun adresinin kendileri olmadığını ifade ederek, göçmenlerle ilgilenmek için kurulan birçok kuruluşun da yıllardır görev yaptığını ve bunun, onların misyonu olduğunu anlattı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS