Son Dakika

2 Kore başbakanı 15 yıl sonra bir arada

A A

14.11.2007 - 09:11

Kuzey ve Güney Kore Başbakanları, 15 yıl aradan sonra ilk kez bir araya geldi.

2 Kore başbakanı 15 yıl sonra bir arada

Kuzey Kore Başbakanı Kim Yong İl ve Güney Kore Başbakanı Han Duck-soo, güneyin başkenti Seul'de 3 gün sürecek görüşmelerde, iki ülkenin liderlerinin geçen ay kuzeyin başkenti Pyongyang'da imzaladığı daha fazla barış ve ekonomik işbirliğini öngören anlaşmayı ele alacak.
 
Ekonomik işbirliği projelerinin odak noktasını oluşturacağı görüşmelerde ayrıca, birleştirilecek ailelerin sayılarının artırılması tartışılacak.
 
İki ülkenin savunma bakanlarının bu ay sonunda Pyongyang'da bir araya gelecek olması nedeniyle görüşmelerde güvenlik konularının ele alınması beklenmiyor.
 
Bu arada Kuzey Kore karşıtı onlarca kişi, görüşmelerin yapıldığı başkent Seul'ün güneyindeki lüks otelin önünde gösteri yaptı. Güney Kore'yi Pyongyang'a çok taviz vermekle suçlayan göstericiler Kuzey Kore lideri Kim Jong İl'in posterini ve ülke bayrağını yaktı.
 
İki ülke arasında başbakan seviyesindeki en son görüşme 1992'de yapılmış, ancak ilişkiler Kuzey Kore'nin nükleer silah programı yüzünden çıkan kriz nedeniyle askıya alınmıştı.