Butto evde hapis, İmran Han gözaltında

Butto evde hapis, İmran Han gözaltında

Pakistan'ın eski başbakanı Benazir Butto'nun ev hapsi bugün de devam edecek. Polisten kaçan muhalefet lideri İmran Han ise, saklandığı yerden çıkınca yakalanarak, gözaltına alındı.

Butto'nun durumu
 
Pakistan polisi, Butto'ya yönelik saldırı tehditlerinin sürdüğünü söyleyerek, Butto'nun ev hapsinin bugün de devam edeceğini belirtti.
 
Bölgedeki AFP muhabiri, Butto'nun Lahor'daki evinin etrafında binlerce polisin bulunduğunu kaydetti.
 
Muhalif lider İmran Han gözaltında
 
Muhalefet lideri İmran Han, bir gösteriye katılmak üzere saklandığı yerden gizlice çıktığı sırada polis tarafından gözaltına alındı.
 
Lahor polisinden Halid Batti, muhalefet lideri ve eski kriketçi İmran Han'ın polisin elinde bulunduğunu ve evinde gözetim altına alınacağını belirtti.
 
Pencap Üniversitesi'nde düzenlenen gösteride yapacağı konuşmadan önce gözaltına alınan Han, "Diktatör Müşerref ve yasadışı önlemlerine karşı bir öğrenci gösterisinin başınıçekmek için geldim" dedi.
 
Han, AFP'ye telefonla yaptığı açıklamada, "Herkesin önünde polise teslim olmak istiyordum. Amacım bir öğrenci hareketi başlatmaktı" diye konuştu.
 
Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in olağanüstü hal ilan etmesinden sonra Lahor'daki evinde göz hapsine alınan İmran Han, evinden kaçtığını ve saklandığını söylemişti.
 
Polisin kendisini cezaevine götürmesinden önce evden kaçtığını belirten Han, Müşerref yönetiminin misillemelerinden korktuğu için saklandığını açıklamıştı.

Parlamento yarın feshediliyor
 
Pakistan parlamentosu yarın feshedilecek ve cuma gününden itibaren, Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in 9 Ocak'tan önce yapılacağını söylediği genel seçimlere kadar, geçici bir hükümet göreve başlayacak.
 
Hükümet sözcüsü, "ulusal meclisin planlandığı gibi, beş yıllık görev süresinin bitiminde, yarın feshedileceğini, ülkeyi seçimlere götürecek geçici hükümetin başbakanlığına atanacak kişinin yarın açıklanacağını" kaydetti.
 
Geçici hükümetin cuma günü yemin ederek göreve başlayacağını belirten sözcü, 4 eyalet meclisinin de 20 Kasım'da feshedileceğini ifade etti.

Pakistan'da olağanüstü hal

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, 3 Kasım'da ''ülkedeki aşırı dincilerin isyanı ve yargının müdahaleleri'' nedeniyle olağanüstü hal ilan etmiş ve anayasayı askıya almıştı.
 
Olağanüstü hal ilanının ardından aralarında avukat, yargıç ve siyasi parti yetkililerinin de bulunduğu bin 500'den fazla kişi gözaltına alınmıştı.
 
Pervez Müşerref, seçimlerin 9 Ocak'tan önce yapılacağını ve 6 Ekim'de yapılan devlet başkanlığı seçim sonucunun yüksek mahkemece onaylanması oturumunda üniformasını çıkaracağını söyledi. Ancak olağanüstü halin kaldırılması için takvim vermedi.
 
ABD'nin radikal İslamcılarla mücadelesinde en önemli müttefiki Müşerref'e yönelik uluslararası baskı da sürüyor.
 
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve ABD Başkanı George Bush olağanüstü hal uygulamasına son verilmesini istedi.
 
İngiliz Milletler Topluluğu da, 22 Kasım'a dek olağanüstü hali kaldırmazsa, Pakistan'ı üyeliğini askıya almakla tehdit etti. Pakistan bu talepleri reddetti.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS