"Eylemlerini bitirmezse Kürtleri karşısına alır"

"Eylemlerini bitirmezse Kürtleri karşısına alır"

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, "PKK eylemlerine son vermezse Irak'taki tüm Kürtleri karşısına alır" dedi. Irak lideri, CHP lideri Deniz Baykal'ın Kuzey Irak açılımını da memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Doğan Haber Ajansı'nın sorularını yanıtlayan Talabani, Kuzey Irak'ta terör örgütü PKK'ya yönelik önlemler hakkında da açıklamalarda bulundu.
 
Talabani, Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi (PÇDK) bürolarının kapatılması ile örgütün Kandil dağı ve iç bölgeler arasındaki irtibatının kesilmesinin amaçlandığını dile getirdi.
 
Ancak, PÇDK'nın Kerkük, Bağdat ve Musul'da halen faaliyette olduğu belirlenmişti.
 
Kerkük ve Türkmenlerin durumu hakkındaki sorulara karşılık olarak ise Talabani, "Onlar bizim kardeşlerimiz, yüzyıllardır aynı topraklarda beraber yaşıyoruz. Onların kendilerini savunmasına her zaman saygı duyarız. Araplar, Türkmenler ve Kürtler beraber yaşamaya devam edecektir" dedi.
 
Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Mısır'ın başkenti Kahire'de DHA'nın sorularını yanıtladı.
 
DHA: CHP lideri Deniz Baykal'ın Kuzey Irak ile ilgili açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
Talabani: Deniz Baykal'ın açıklamalarını duydum. Konuşmasında birçok pozitif yön var. Bence bu konuşma Türkiye-Irak ilişkilerinin gelişmesine yardımcı olacak. Kürtler ve Türkler arasında da olumlu sonuçları olacak. Terör saldırılarından dolayı çok sıkıntılı olan Türkiye'de tansiyonu düşürecek biçimde yapılmış bir konuşma. Sizin de bildiğiniz gibi, Deniz Baykal muhalefetin ve CHP'nin lideri, biz ikimizde Sosyalist Enternasyonal'e üyeyiz.
 
Ortak bakış açılarımız var. Böyle bir parti liderinin Türk-Kürt ilişkilerini güçlendirecek bir konuşma yapması beni çok memnun etti. Temsilcimiz, Türkiye'ye geldiğinde bizim teşekkür ve tebriklerimizi kendisine sunacak.
 
DHA: Baykal'ın açıklamasındaki Kuzey Iraklı gençlerin Türk üniversitelerinde okutulması önerisine nasıl bakıyorsunuz?
 
Talabani: Bu iyi bir adım. Eğer Türkiye Irak'tan, Irak Kürdistanı'ndan (Kuzey Irak) o bölgedeki Türkmen ya da Araplardan 500-1000 civarında üniversite öğrencisi kabul ederse çok pozitif bir adım atılmış olacak. İleride Türkiye'deki kültür zenginliği açısından da olumlu olacaktır. Bu öğrenciler uzun vadede Türkiye-Irak ilişkilerinin güçlenmesine yardımcı olabilirler. Ayrıca böyle birşeyin gerçekleşmesi Irak toplumu içinde de Türkiye'ye ılımlı bir bakış doğurmasına etki edecektir.
 
DHA: Baykal'ı Irak'a davet etmek ister misiniz?
 
Talabani: Tabii ki... Deniz Baykal'ın böyle bir arzusu varsa resmi davetiye yollarım. Kendisini ağırlamaktan memnun olurum. Irak'a geldiğinde hoş karşılanır, saygın ve sevgili bir arkadaş olarak görülür. Oturur Türk-Irak meselelerini konuşuruz.
 
DHA: PKK'ya karşı son dönemde alınan tedbirler için ne söyleyeceksiniz?
 
Talabani: Irak Kürdistanı Başbakanı (Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı) Neçirvan Barzani, PKK ile ilişkisi olduğu için Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi (PÇDK) bürolarını kapatma kararı aldı. Tabii bu kapatma kararı, bu bürolar aracılığıyla Kandil Dağı ile iç bölgelerin irtibatını engellemek için verildi. PKK askerlerini etkisiz hale getirmek ve bölgede barışı sağlamak için gerekenler yapılıyor.
 
Ayrıca eğer PKK Barzani'nin ortaya koyduğu bu yeni çizgisine karşı gelip, Türkiye içinde vahşet eylemlerine son vermezse, Irak'taki tüm Kürt nufüsu da karşısına almış olacak. Kandil Dağı konusuna gelince, bu çok zor bir problemdir. Saddam Huseyin zamanında orada görevli bulunmuştum. Çok çetin bir bölgedir. Bizim Irak ordumuzun bile ulaşamayacağı bölgeleri vardır. Orada yapılan operasyonları başarılı olması zor. Türkiye'nin PKK ile mücadelesini Irak üzerinden politik stratejilerle sürdürmesinde fayda var.
 
DHA: Yakında Türkiye'ye ziyaretiniz var mı?
 
Talabani: Türkiye'ye gelmem için bana gönderilmiş resmi bir davetiye yok. Eğer davet edilirsem, gelirim.
 
DHA: Başbakan Erdoğan ile Riyad'daki Arap zirvesinde görüşmüştünüz. 
 
Talabani: Riyad'da ve Washington'da Clinton Küresel Girişimi toplantıları çerçevesinde görüştük. Kendisine saygı duyuyorum. Oradaki görüşmemizde de tebriklerimiz sunmuştum.
 
DHA: Türkmenler ve kerkük konusunda ne diyeceksiniz?
 
Talabani: Irak içinde Türkmenler var. Kürt bölgesinde de, bu bölgenin dışında da Türkmen nufüs hep vardı. Onlar bizim kardeşlerimiz, yüzyıllardır aynı topraklarda beraber yaşıyoruz. Onların kendilerini savunmasına (hakları için mücadele etmelerine) da her zaman saygı duyarız. Araplar, Türkmenler Kürtler beraber yaşamaya devam edecektir.
 
DHA: Türkiye ve Türk halkına bir mesajınız var mı?
 
Talabani: Evet tabii ki var. Bu (yaptığımzı röportajlar gibi) toplantılar Türk-Irak arasındaki ilişkilerimize yardımcı olacak. Bunun gibi temaslar genel anlayış ve hoşgörünün tüm partner ülkelerine faydalı olacaktır. Abdullah Gül umarım yeni görevinde başarılı olur. Potansiyeli yüksek bir lider olduğunu düşünüyorum. Biz herzaman Türk kardeşlerimize saygı duyarız. Onlar her zaman sorunlara çözüm bulmada ve barışı sağlamada başarılı olmuşlardır.
 
"Türkiye-Irak arasındaki kriz geçti"
 
Talabani ayrıca, Türkiye ile Irak arasındaki krizin geçtiğini ve iki ülke arasındaki ilişkilerin iyiye gittiğini söyledi.
 
Talabani, 4 günlük bir ziyaret amacıyla geldiği Kuveyt'te Errai gazetesine verdiği demeçte, "Türkiye ile kriz geçti" dedi.
 
Irak'taki durumun şimdi daha iyi olduğunu belirten Talabani, bu durumun devamı için ulusal uzlaşmada daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini ifade etti.
 
Irak'taki birçok bölgede durumun güvenli olduğunu ve birçok Iraklının teröristlerle savaştığını kaydeden Talabani, Iraklıların şimdi El Kaide terör örgütü üyelerini kendilerine tehlike olarak görmeye başladığını bildirdi.
 
Talabani, eski Savunma Bakanı Sultan Haşim El Tai'nin idam cezasının infaz edilmesinin ise genel havaya zarar verebileceği ve uzlaşma çabalarını engelleyebileceği uyarısında bulundu.
 
Amerikan askerlerinin zamanından önce Irak'tan çekilmesinin, ülkenin parçalanmasına yol açabileceği uyarısını da yapan Talabani, Irak silahlı kuvvetlerinin ve polisin yapılanması tamamlandığında koalisyon güçlerinin çekilebileceğini belirterek, bunun gelecek yılın sonunda olabileceğini söyledi.
 
Talabani, ancak şimdi ve şu andaki koşullar altında yapılacak bir geri çekilmenin bir tür iç savaşa yol açabileceğini ve ülkenin üçten fazla oluşama bölünmesiyle sonuçlanacağını belirtti.
 
Talabani, Kuveyt temasları çerçevesinde Emir Şeyh El Ahmed El Sabah ile görüşecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS