"ABD Müşerref'i gözden çıkardı"

"ABD Müşerref'i gözden çıkardı"

New York Times'a konuşan siyasi yorumcular, Washington'un Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'i gözden çıkardığı görüşünü paylaşıyor.

ABD yönetimi, Pakistan'daki siyasi krizi yakın takibe aldı. Amerikan yönetiminden kaynaklar, siyasi çıkarları peşine düşen Müşerref'e karşı sabrın giderek azaldığını söylüyor.
 
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Negroponte, bu hafta sonu olağanüstü halin sürdüğü Pakistan'a gidiyor.
 
Washington yönetimi, Negroponte'nin Müşerref'e, daha da önemlisi diğer generallere vereceği mesajı konuşuyor.
 
Negroponte, geçtiğimiz hafta Amerikan Kongresi'nde, Müşerref'in ABD için vazgeçilmez bir müttefik olduğunu söylemişti ancak Washington'da Pakistan'a ilişkin siyasi hava aynı değil.
 
ABD'de yayımlanan New York Times'a konuşan siyasi gözlemciler, ABD yönetimi içinde, Müşerref'in günlerinin sayılı olduğunu savunanların sayısının, krizin aşılamadığı her geçen gün arttığı görüşünde.
 
ABD basınında çıkan haberlere göre, Pakistan'ın dağlık Swat bölgesindeki yoğun El Kaide varlığı Müşerref'in terörle mücadeleyi ikinci plana ittiğinin, gelecekte de muhalafet liderlerini tutuklatmaktan, terörle mücadeleye zaman bulamayacağının bir göstergesi.
 
Müşerref'e alternatif aranıyor

Bu yüzden ABD, kendisini radikal İslamcılar karşısında Batı için en iyi alternatif olarak gösteren Müşerref'e yeni bir alternatif arayışı içinde. Bu noktada General Aşfak Pervez Kiyani öne çıkan bir isim.
 
Hem Müşerref'e hem de muhalif lider Butto'ya yakın olan Kiyani, Butto'nun siyasete dönüşünü destekledi ve Butto-Müşerref pazarlıklarının arka planında görev aldı.
 
Uzmanlara göre Pakistan ordusu, Müşerref'i siyasetten çekilmeye zorlayabilir ve sivil bir devlet başkanı, sivil Başbakan Benazir Butto ve Genelkurmay Başkanı Kiyani'nin oluşturduğu bir yönetimin olduğu Pakistan için bastırabilir.
 
Ancak ordunun belli "kırmızı çizgiler" aşılmadıkça, Müşerref'e karşı harekete geçmeme ihtimali de var.
 
Siyasi gözlemciler, ülke çapında güvenliği tehdit edecek çapta protestoların ya da ABD'nin Pakistan'a yaptığı askeri yardımı kesmesi gibi bir tehdidin baş göstermesinin, orduyu harekete geçirecek koşulları oluşturabileceği görüşünü paylaşıyor.
 
Pakistan'da olağanüstü hal

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, 3 Kasım'da ''ülkedeki aşırı dincilerin isyanı ve yargının müdahaleleri'' nedeniyle olağanüstü hal ilan etmiş ve anayasayı askıya almıştı.
 
Olağanüstü hal ilanının ardından aralarında avukat, yargıç ve siyasi parti yetkililerinin de bulunduğu bin 500'den fazla kişi gözaltına alınmıştı.
 
Pervez Müşerref, seçimlerin 9 Ocak'tan önce yapılacağını ve 6 Ekim'de yapılan devlet başkanlığı seçim sonucunun yüksek mahkemece onaylanması oturumunda üniformasını çıkaracağını söyledi. Ancak olağanüstü halin kaldırılması için takvim vermedi.
 
ABD'nin radikal İslamcılarla mücadelesinde en önemli müttefiki Müşerref'e yönelik uluslararası baskı da sürüyor.
 
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve ABD Başkanı George Bush olağanüstü hal uygulamasına son verilmesini istedi.
 
İngiliz Milletler Topluluğu da, 22 Kasım'a dek olağanüstü hali kaldırmazsa, Pakistan'ı üyeliğini askıya almakla tehdit etti. Pakistan bu talepleri reddetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS