Londra'da ücretsiz plastik poşetlere son

Londra'da ücretsiz plastik poşetlere son

İngiltere'nin başkenti Londra'da, 33 belediye meclisi süpermarket ve mağazaların müşterilerine plastik torbaları ücretsiz olarak sağlamasını yasaklama kararı aldı.

Karar, bağlayıcı şekilde uygulanabilmesi için parlamentonun onayına sevkedildi. Parlamentonun bu konuyu önümüzdeki 18 ayda gündemine alması gerekiyor.
 
Hesaplamalara göre, İngiltere'de her yıl süpermarket ve dükkanlar 13 milyar torba dağıtıyor. Bunların çoğunluğu çöpe gidiyor. Torbaların doğaya karışması 400 yılı bulurken, ülkede kullanılan poşetlerin halihazırda sadece 200'de 1'i geri dönüşüme gidiyor. Kalan bölümü, katı atıklarla birlikte çöp olarak toplanıyor.
 
7 milyon nüfuslu Londra'nın yerel yöneticileri plastik torbaların yarattığı çevre kirliliğini önlemek ve poşet kullanımını azaltmak için torbalara vergi getirmek ya da dükkanların bunları ücretsiz olarak dağıtmasını engelleme seçenekleri üzerinde durdu.
 
Sonuçta, plastik torbaların dükkanlardaki dağıtımının ücretli olmasına karar verildi. Londra Belediyeler Birliği anketler yaparak, Londralıların yüzde 90'ının torbalar konusunda bir şeyler yapılmasından yana olduğu sonucuna vardı.
 
"İnsanlar yaşam tarzlarını değiştirecek"
 
Belediyeler Birliği Başkanı Merrick Cockell, "İnsanların yaşam tarzlarını biraz değiştirmesi gerekecek. Ceplerinde ya da çantalarında bir torba bulundurmayı unutmayıp, gerek duyduklarında bunu kullanacaklar" dedi.
 
Avrupa'da pek çok yerde bu formülün etkin şekilde işleyebildiğini gördüklerini de söyleyen Cockell, "İnsanlar alışkanlıklarını biraz değiştirince bu kadar çok plastik israfının önüne geçilmiş oluyor" dedi.
 
Uygulamanın yararları
 
Tahminlere göre, İngiltere genelinde kullanılan plastik torbaların yüzde 25 oranında azaltılması, yılda 58 bin ton karbondioksitin atmosfere karışmasını önleyecek. Bu da çevre kirliliğinin önlenmesine 18 bin otomobilin trafikten çekilmesine eş değer bir etki yapacak.
 
Planı eleştirenlerse örneğin kâğıt poşetlere yüklenmenin de çevreye faydalı olmayacağına dikkat çekiyor. Yasağa karşı olan İngiltere Perakendeciler Konsorsiyumu Başkanı Kevin Hawkins, bazı üyelerinin zaten torbaları ücretlendirmeye ya da tekrar tekrar kullanılabilen uzun ömürlü torbalara yöneldiğini söyledi.
 
Hawkins'e göre yasak yerine, perakendecilerin müşterilerinin beklentileri doğrultusunda çözüm geliştirmesine fırsat tanınmasını istedi. İngiltere'de sigara yasağı getirilirken de benzer bir süreç izlenmişti.
 
Seçmenlerin buna tepki gösterebileceği kaygılarına rağmen yasak sorunsuz bir şekilde uygulamaya girdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS