Kürtlerle petrol anlaşması imzalayana ceza

Kürtlerle petrol anlaşması imzalayana ceza

Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani, Kuzey Irak'taki Kürt yönetimiyle petrol anlaşması imzalayan şirketlerin cezalandırılacağını söyledi.

Hüseyin Şehristani, bu şirketlerin çalışmalarının merkezi hükümet tarafından engelleneceğini ve petrolü Irak'tan dışarı çıkaramayacaklarını belirtti.
 
Şehristani, petrol ihraç eden ülkeler kuruluşu OPEC'in bakanlar düzeyindeki toplantısında konuştu.
 
Petrol Bakanı Şehristani, "Merkezi hükümetin onayı olmadan petrol anlaşması imzlayan şirketler, Irak hükümetiyle hiçbir şekilde çalışamayacaktır" dedi.
 
Perol Bakanı, şirketleri yaptırımlara karşı uyardıklarını ve bu şirketlerin petrol ihraç etmesine izin vermeyeceklerini ifade etti.
 
Kürt yönetiminden 7 yeni petrol anlaşması
 
Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimi, petrol üretiminin paylaşılmasını öngören 7 yeni sözleşmeyi 7 Kasım'da onaylamıştı.
 
Bölgesel yönetimden yapılan açıklamada, "Doğal Kaynaklar Bakanı Dr. Aşti Havrami, petrol üretiminin paylaşımına ilişkin 7 yeni sözleşmenin imzalandığını ilan eder. Bu yeni sözleşmelerin imzalanmasıyla, Irak'ın kuzeyinde 20 kadar uluslararası petrol şirketi faaliyet gösterecektir" denilmişti.
 
ABD "acilen" istiyor
 
Irak'ın petrol kaynaklarının işletme yetkisinin ve bu kaynaklardan elde edilecek gelirin merkezi ve bölgesel yönetimler arasında nasıl paylaşılacağını düzenleyen yeni petrol yasa tasarısı, yasalaştığında çokuluslu şirketlerin Irak'ta iş yapmasının yasal zeminini de oluşturacağından ABD hükümetinin, Irak hükümetinden yerine getirilmesinde ısrar ettiği acil istekleri arasında yer alıyor.
 
Tasarı, Irak'ın petrol zenginliğinin tüm etnik ve dini gruplar arasında eşit paylaşımını öngörüyor. Irak'ta petrol kaynakları Kürtlerin yaşadığı kuzeyde ve Şiilerin yaşadığı güney bölgelerde yoğunlaşıyor.
 
Petrol yataklarının bulunmadığı orta kesimlerde yaşayan Sünniler, petrol gelirinde Kürtler ve Şiilerle aynı payı almak istiyor. Kürtler ise petrol tesislerinin işletilmesinin federal bölgelerin yetkileri dahilinde olmasını, gelirlerin de nüfus oranına göre paylaştırılmasını istiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS