"Bağımsızlık konusunda acele etme"

"Bağımsızlık konusunda acele etme"

Kosova'da Haşim Taçi'nin seçim zaferinin ardından tüm gözler bağımsızlık ilanının beklendiği 10 Aralık tarihine çevrildi. AB, Taçi'ye "bağımsızlık konusunda acele etme" mesajı verdi.

Brüksel'deki AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından konuşan İngiltere'nin Avrupa Bakanı Jim Murphy, 27 birlik ülkesinden 20'sinin Kosova'nın bağımsızlığına destek verdiğini duyurdu.
 
Murphy, "Ancak böyle durumlarda tam bir fikir birliği aranması daha doğru olur" dedi.
 
ABD'nin de Kosova'nın bağımsızlığına destek verdiği biliniyor. AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda Kosova'daki seçimlerden zaferle çıkan Haşim Taçi'den 10 Aralık'ta "tek taraflı adımlar atmaması" istendi.
 
Kosovalı Arnavutlar 10 Aralık'ta Batı'nın desteğiyle Sırbistan'dan tamamen koparak kendi ülkelerinde yaşamaya  hazırlanıyor. Ancak gündemde "Bu bağımsızlık farklı bölgelerdeki etnik gerilimlerin fitilini ateşler mi?" sorusu var.
 
Kosova, 2 milyonluk nüfusunun yüzde 90'ı Arnavutlardan oluşan ve yüzde 5'lik Sırp azınlığıyla yıllardır Sırbistan'ın özerk bölgesi konumunda bulunan Balkanların sorunlu bölgesi.
 
1999'dan beri Birleşmiş Milletlerin denetiminde yaşayan Kosovalı Arnavutlar 10 Aralık tarihine kilitlenmiş durumda.
 
Bu tarihte ABD, AB ve Rusya'nın temsilcileri Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon'a Sırp ve Arnavutlar arasındaki müzakerelerin tıkandığını belirten raporu sunacak.
 
Çeku: "Artık erteleme yok"
 
Arnavutlar, bu durumda bağımsızlıklarını ilan edeceklerini söylüyor. Kosova Başbakanı, Agim Çeku "Artık erteleme yok. 10 Aralık'tan sonra hızlı hareket edeceğiz" dedi.
 
ABD ve AB de en başından beri bağımsız Kosova projesini  destekliyor. Birleşmiş Milletler'in Kosova Özel Temsilcisi Joachim Rücker ülkedeki en güçlü politik figür. Parlamentonun çıkardığı tüm yasaları onaylama ya da veto etme yetkisine sahip. O da 10 Aralık dönemecinden sonra artık bağımsızlığın kaçınılmaz olduğu görüşünde.
 
Rücker, "Bundan sonra artık bir sonraki aşamaya geçmenin zamanı gelecek. Buradaki insanlar artık yorgun ve sabırsız" dedi.
 
Nüfusun yüzde 1'ini oluşturan Kosovalı Türkler de bağımsızlığa tam destek veriyor.

Kosova Demokratik Türk Partisi Başkanı Mahir Yağcılar, "Türklerin Kosova'da iki misyonu var. Bir Kosova'yı devlet yapmak. Çünkü burası hepimizin vatanı ve daha iyi bir yaşam istiyoruz. Ama ikinci misyonumuz da o toplumun içinde yerimiz nedir, konumumuz nedir, dil konusunda eğitim konusunda örf ve adetlerin kalıcı olması konusunda. Bu da bizim ikinci misyonumuz" diye konuştu.
 
Ancak bağımsızlığın Balkanlar'daki etnik gerilimin fitilini yeniden ateşleme ihtimali de var. Nüfusun yüzde 5'ini oluşturan Sırplar Kosova'nın farklı bölgelerinde NATO korumasında yaşıyor. Mitrovitza Sırp Arnavut ayrımının en keskin şekilde gözlendiği kent.
 
Bağımsızlık ilanıyla birlikte endişe edilen sadece Sırplar ve Arnavutlar arasında çatışmaların yeniden başlaması değil. Bu etnik gerilimin halkların mozaik gibi iç içe geçtiği Bosna ve Makedonya gibi komşu coğrafyalara hatta  dünyadaki başka sorunlu coğrafyalara da sıçrama ihtimali var.
 
Kosova'da resmi sonuçların galibi Taçi
 
Kosova'da 17 Kasım 2007'de yapılan parlamento ve yerel seçimlerin ilk resmi sonuçlara göre, oyların yüzde 34'ünü kazanan Kosova Demokrasi Partisi (PDK) birinci olmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS