Son Dakika

Lübnan'da olağanüstü hal ilanına ret

A A

23.11.2007 - 21:40

Lübnan Cumhurbaşkanı Emil Lahud, ülkede bugün yapılmayan ve 30 Kasım'a ertelen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra, görevini bırakmasına 4 saat kala olağanüstü hal ilan etti. Hükümet ise bu öneriyi reddetti.

Lübnan'da olağanüstü hal ilanına ret

Lübnan Cumhurbaşkanı Emil Lahud, ülkede bugün yapılmayan ve 30 Kasım'a ertelen cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra, görevini bırakmasına 4 saat kala olağanüstü hal ilan etti.
 
Cumhurbaşkanı Lahud, yaptığı açıklamada, ülkenin tehdit içinde bulunduğunu belirtti ve iç güvenliği sağlaması için orduyu da göreve çağırdı.
 
Cuhurbaşkanı Lahud'un Sözcüsü Refik Şalala da, "Devlet Başkanı Lahud'un orduya tüm yurtta asayişi temin etmesi için tam yetki verdiğini" bildirdi.

Hükümet sözcüsü ise bir açıklama yaparak Lahud'un görevini bırakmasına 4 saat kala ilan ettiği "olağanüstü hal'i" reddettiklerini söyledi.
 
Sözcü, Amerikan Associated Press ajansına yaptığı açaklamada, "Olağanüstü hal için tek yetkili organ hükümettir. Sayın Lahud'un kararı meşru değildir, anayasaya aykırıdır" dedi.
 
ABD'den çağrı geldi

Emil Lahud olağanüstü hal ilan ederek orduyu iç güvenliği devralmaya davet ederken, ABD, Lübnan ordusuna hukuka bağlı kalması çağrısı yaptı, cumhurbaşkanlığı görevini de geçici olarak hükümetin üstlenmesi gerektiğini anımsattı.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "ordu ve güvenlik güçleri, siyasi aktörlerin karşılıklı müzakerelerine olanak sağlayacak biçimde hukukun üstünlüğüne bağlı olmalıdırlar" denildi.
 
Açıklamada, Lübnan cumhurbaşkanının görev süresinin dolmasından sonra yenisi seçilinceye kadar anayasa gereği bu görevi hükümetin yerine getirmesinin gerektiği de anımsatıldı.
 
Öte yandan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Lübnan'da tüm taraflara itidal çağrısında bulundu.
 
Ban, yayımladığı bildiride seçimin 5'inci kez ertelenmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, taraflardan itidalli olmalarını ve uzlaşmaya çaba göstermelerini istedi.
 
Sinyora: "Sorumluluklarını yerine getirecek"
 
Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ise,Lübnan Cumhurbaşkanı Emil Lahud'un görev süresinin dolmasının ardından hükümetin sorumluluklarını yerine getirmeye devam edeceğini söyledi.
 
Sinyora yayımladığı bildiride, "Hükümet meşru ve yasaldır" dedi.
 
Hükümetin, yeni cumhurbaşkanının, anayasanın verdiği sürede seçilmesini umduğunu söyleyen Sinyora, Lahud'un görev süresinin dolmasının ardından hükümetin sorumluluklarını yerine getirmeye ve tüm imtiyazlarını kullanmaya devam edeceğini ifade etti.
 
Emil Lahud'un, "olağanüstü hal" kararını hükümetin reddetmesi, ülkede 1975-1990'daki 15 yıllık içsavaşı hatırlatan siyasal kamplaşmalara çağrışım yapmasına yol açıyor.

 
Krizlerin sebebi siyasal yapı
 
Lübnan'da cumhurbaşkanı seçimiyle bir kez daha gün yüzüne çıkan siyasi bunalım, her şeyden önce bu çok dinli ülkede siyasi sistemden kaynaklanıyor.
 
Siyasi gözlemcilere göre, dini cemaatlere ayrılan kotaların karmaşık dağılımına ve uzlaşma geleneğine dayanan bu siyasi yapıda, hiçbir çoğunluk azınlığa iradesini kabul ettiremiyor.
 
Meclisteki Suriye karşıtı çoğunluk ve Şam ile Tahran'ın desteklediği muhalefet, yeni cumhurbaşkanının seçilmesi konusunda anlaşamıyor.
 
Devlet Başkanı Hristiyan Emil Lahud'un görev süresi bu gece yarısı sona eriyor, ancak Lahud'un halefi bir türlü belli olmuyor.
 
Sınırlı yetkilere sahip Lübnan cumhurbaşkanı, Arap dünyasında tek Hristiyan devlet başkanı.
 
Lübnan'da devlet görevleri, dini esaslara göre belirlenmiş durumda.
 
Devlet Başkanı Maruni Hristiyan, Başbakan Sünni, Meclis Başkanı Şii. Şimdiki Sinyora hükümeti "Batı yanlısı".
 
Seçimler 30 kasım'da yapılacak
 
Lübnan meclisi, Lahud'un yerine geçecek ismi seçmek için bugün bir kez daha toplanmış ancak muhalefetin boykotu nedeniyle yeterli çoğunluk sağlanamamış ve oylama ertelenmişti.
 
Seçimin 30 Kasım'da yapılması planlanıyor.
 
İktidar ve muhalefet ortak bir isim üzerinde uzlaşamıyor.