Son Dakika

Suriye'den İsrail'e diyalog çağrısı

A A

28.11.2007 - 09:04

ABD Annapolis'te dün düzenlenen Ortadoğu Konferansı'na katılması sürpriz olarak nitelendirilen Suriye, İsrail ile 2000'den beri yapılamayan barış görüşmelerinin yeniden başlaması çağrısında bulundu.

Suriye'den İsrail'e diyalog çağrısı

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Miktad, Suriye'nin zirveye katılımının sorunlu Ortadoğu bölgesinde adil ve global barışın sağlanmasına katkı sağlayacak ek bir adım olmasını umduğunu belirtti.
 
Miktad, "Zirvedeki bütün zorluklara ve görüş ayrılıklarına rağmen, Suriye, bu toplantının, Madrid zirvesinde başlatılan müzakere sürecinin her ayağında adil ve global bir sürecin başlangıç noktasını teşkil etmesini ummaktadır" ifadesini kullandı.
 
1991'deki Madrid zirvesi, İsrail-Filistin, İsrail-Lübnan ve İsrail-Suriye olmak üzere 3 barış müzakeresi başlatılmasını öngörüyordu.
 
Suriyeli yetkili Mikdad, ülkesinin birbirini takip eden 5 İsrail hükümetiyle başarısız görüşmeler yaptığını ve müzakerelerin 7 yıl önce İsrail tarafından kesildiğini hatırlattı.
 
Suudi Arabistan'dan İsrail'e: "Çekil"
 
Bu arada, Suudi Arabistan, dünkü zirvede İsrail-Arap barış sürecini desteklediğini ancak İsrail ile ilişkilerinin normalleşmesi için, İsrail'in işgal ettiği bütün topraklardan çekilmesi gerektiğini duyurdu.
 
Annapolis zirvesinde Suudi Arabistan'ı temsil eden Dışişleri Bakanı Suud El Faysal, "İsrail'in yerleşim birimleri inşa etmeyi durdurması, ön karakolları ortadan kaldırması, Filistin topraklarındaki barikatları kaldırması, işgal edilen Filistin topraklarından çekilmesi, mahkumları serbest bırakması ve Filistin halkına uygulanan kuşatmayı kaldırması esastır. Nihai statü müzakerelerinin başarıya ulaşması için bu önlemlerin ciddi biçimde uygulanması gerekmektedir" dedi.
 
El Faysal, İsrail-Filistin barış müzakerelerinin izlenmesi için de uluslararası mekanizma kurulması önerisinde bulundu.
 
İsrail ve Filistin arasında ilk anlaşma tamam
 
ABD Başkanı George Bush'un önerisiyle dün ABD'nin Annapolis kentinde düzenlenen geniş katılımlı Orta Doğu konferansı, 2008 sonuna kadar İsraillilerle Filistinlilerin barış anlaşmasına varma taahhüdüyle son buldu.
 
ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, zirvenin ardından Bush'un bugün barış müzakerelerini başlatmak üzere İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı Beyaz Saray'a davet ettiğini açıkladı.
 
Peki bundan sonra ne ne olacak? Müzakereler için belirlenen takvim şöyle işleyecek:
 
12 Aralık 2007: İsraillilerle Filistinliler, çalışma planı hazırlanması ve müzakerelerin izlenmesi için ortaklaşa yönetilecek kılavuzluk komitesinin ilk toplantısını yapacak. Komiteye İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve Filistinli başmüzakereci Ahmed Kurey başkanlık edecek ve bu ilk toplantı İsrail ya da Batı Şeria'da yapılacak.
 
17 Aralık 2007: Paris'te uluslararası izleme konferansı yapılacak. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner tarafından doğrulanan konferansta bağışçı ülkeler bir araya gelerek Filistin devletinin kurulması için para toplamaya çalışacak.
 
Rusya da, konferans düzenlemeye talip olduğunu açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İsrail-Filistin anlaşmazlığı, müzakerelerin Suriye ve Lübnan ayakları için Moskova'nın ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu duyurdu.