Türk askerleri Irak'a girdi

Türk askerleri Irak'a girdi

Türk askerleri Irak'a girdi

Reuters ve Associated Press haber ajansları, 300 Türk askerinin geceyarısı Irak'ın kuzeyine girdiğini duyurdu. Türkiye, "Gereken neyse yapıldı, yapılmaya devam edilecek" açıklamasında bulundu. Genelkurmay, harekatı doğruladı.

Ajansların sabah saatlerinde "flaş haber" olarak geçtiği olaya "dolaylı" bir doğrulama önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi.
 
Erdoğan, net bir dille "Irak'tayız" demedi, ama, "Şu anda ordumuz gerekli olan neyse bunu yapmaktadır" açıklamasında bulundu.
 
Daha sonra Genelkurmay Başkanlığı harekatın yapıldığını net bir dille doğruladı.
 
Genelkurmay'dan yapılan açıklamada, 17-18 Aralık gecesi Türkiye-Irak sınırını geçmeye çalışan bir grup teröristi tespit eden Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bölgede konuşlu kara birlikleriyle sıcak takip gerçekleştirdiği belirtildi.
 
Operasyonun, Şemdinli Yeşilova bölgesinde, sınırdan birkaç kilometre derinlikte yapıldığı açıklandı.
 
Erdoğan'ın sözleri
 
Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski ile görüşmesi sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, "Ulusal birliğimizi tehdit eden terör örgütüne karşı uluslararası hukuktan doğan haklarımızı kullanıyoruz. Bu konuda siyasi, diplomatik, askeri, sosyal, ekonomik ne tür tedbir varsa alıyoruz, alacağız ve kullanacağız" dedi.
 
Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğü üzerinde asla olumsuz bir yaklaşım içinde olmadığını söyleyen Erdoğan, "Uluslararası camiada bütün altyapı çalışmalarımızı yaptık. Şu ana kadar uluslararası camia bizim bu yaklaşımımızı haklı bulmuştur, desteklemektedir" diye konuştu.
 
"Şu anda ordumuz gerekli olan neyse bunu yapmaktadır" diyen Başbakan, "Gerekenler neyse şu ana kadar yapıldı, bundan sonra da yapılmaya devam edecek" dedi.
 
Konya'da bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, gazetecilerin "Türkiye, Irak'ta kara harekatı başlattı mı?" sorusuna, "Terörle mücadelede yapılması gereken neyse o yapılıyor. Operasyonları başarıyla gerçekleştiren komutanlarımızı ve herkesi tebrik ediyorum" yanıtını verdi.
 
Reuters: "Irak'ta PKK ile çatışma oldu"
 
Reuters'ın üst düzey bir Iraklı askeri yetkiliye dayandırdığı haberine göre, hafif silahlı Türk askerleri Irak'ın Galireş bölgesinin 2-3 kilometre içlerine ilerledi.
 
Üst düzey bir Türk askeri yetkilinin sözlerini de aktaran Reuters, buna göre, Türk askerlerinin Irak'ta PKK ile sınırlı bir çatışmaya girdiğini bildirdi. 
 
AP: "Türk askerleri Irak'ta"
 
Associated Press haber ajansı da, Kürt güvenlik güçlerinin sözcüsüne dayandırdığı haberinde, Türk askerlerinin Irak'ın yaklaşık 3 kilometre içlerine ilerlediğini duyurdu.
 
Ajans, bir Türk yetkilinin de "Askerler hala Irak'ta" sözlerini aktardı.
 
AP, Türk ordusunun Erbil kentinin 120 kilometre kuzeyindeki bir bölgede bulunduğunu kaydetti.
 
Barzani protesto için Rice'la görüşmedi
 
Irak Kürdistan Demokrat Partisi'ne bağlı internet sitesi de, peşmerge komutanına dayanarak, Türk askerlerinin Bradost bölgesinden Kuzey Irak'a girdiğini yazdı.
 
Habere göre, Türk askerleri sabaha doğru Sidekan ve Hakurk tarafından Irak topraklarına girdi. Sitede, 700 Türk askerinin Irak'a giriş yaptığı kaydedildi.
 
Bu arada, bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani'nin operasyonu protesto için Irak'a bugün beklenmedik bir ziyarette bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile görüşmediği açıklandı.
 
Bölgesel yönetim kınadı
 
Kuzey Irak'taki bölgesel yönetim ise, Türkiye'nin 'işgal'ini kınadığını açıkladı.
 
Bölgesel yönetimin başkanlık divanı başkanı Dr. Fuad Hüseyin, "İşgali kınıyoruz. Türkiye, sorunu Irak Kürdistanı'na taşımak istiyor" dedi. Hüseyin, sınırı geçen Türk askeri sayısını ise bilmediğini söyledi.
 
Üst düzey bir Iraklı askeri yetkili de, "Bence bu kısıtlı bir işgal ve genişlemeyecek" dedi.
 
Türk askerleri Irak'ı terk etti
 
Fuat Hüseyin akşam saatlerinde yaptığı açıklamada terör örgütü PKK'ya yönelik operasyon düzenleyen Türk askerlerinin Irak topraklarını terk ettiğini söyledi.
 
Hüseyin, "Operasyon için giren Türk askerleri Irak topraklarını terketti. Şu anda Irak'ta bir tek Türk askeri bile yok" dedi.
 
Dr. Fuat Hüseyin, bölgedeki peşmergelere kendilerine karşı yapılacak herhangi bir saldırıya karşı savunma emri verildiğini de söyledi.
 
Yaver: "Çatışma oldu"
 
Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin yetkilisi Cabbar Yaver de, bu sabah bir grup Türk askerinin İran-Irak sınırının kesiştiği Galireş bölgesine girdiğini söyledi.
 
Yaver, "Türk askerinin terör örgütü PKK'ya yönelik operasyon düzenlemek için Türkiye, İran ve Irak sınırının kesiştiği Sidekan ilçesinin Galireş bölgesine girdiğini öğrendik. Bu bölge dağlık bölge olduğu için peşmerge birliği burada bulunmuyor. Ancak sınır muhafızlarından aldığımız bilgilere göre sabaha karşı silah sesleri duyulmuş. Bunu Türk askerinin PKK'lılarla çatışmaya girmiş oldukları yönünde yorumluyoruz. Detaylı bilgi henüz almış değiliz" dedi.

Merkezi Irak hükümeti
 
Irak hükümet sözcüsü Ali El Dabbağ, "Irak, Türkiye'nin güvenliğini tehdit eden PKK tehdidini anlıyor. Ancak Irak'a herhangi bir Türk müdahalesini reddediyor" dedi.

Kandil Dağı bombalandı
 
Genelkurmay Başkanlığı, 16 Aralık'ta, Irak'ın kuzeyindeki Kandil Dağı'nın Irak tarafında kalan kesimlerinde tespit edilen PKK'ya ait hedeflerin, Türk Hava Kuvvetleri savaş uçaklarının uyguladığı geniş kapsamlı bir hava harekatı ile vurulduğunu bildirmişti.
 
Böylece TSK, PKK'ya karşı tarihinin en geniş kapsamlı hava operasyonuna imza attı.
 
Kuzey Irak harekatında birçok gelişmiş savunma teknolojisi ilk defa kullanıldı. Operasyon sırasında modernize edilmiş F-4 2020 ve F-16'lar bölgede birlikte görev yaptı.

Irak'tan operasyona kınama gelirken, ABD, PKK terörüyle mücadele için herşeyin yapılması gerektiği açıklamasında bulundu.
 
Terörle mücadele kapsamında, sınır ötesinde ilk nokta operasyon ise, 1 Aralık tarihinde yapılmıştı.
 
Genelkurmay Başkanlığı, ''Irak sınırları içinde 50-60 kişilik PKK'lı terörist gruba müdahale edildiğini'' duyurmuş ve ''İhtiyaç olursa bölgeye diğer unsurlarla müdahale edilecektir'' demişti.