PKK mağaraları vuruldu

PKK mağaraları vuruldu

Genelkurmay Başkanlığı, terör örgütü PKK'ya karşı bu sabah erken saatlerde Kuzey Irak'taki Zap bölgesinde operasyon düzenlendiğini açıkladı. Operasyonda büyük bir terörist grup vuruldu.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yayınlanan açıklamaya göre, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin uzun süredir izlediği büyük bir terörist grubun, Zap bölgesindeki 8 adet mağara ve barınaklarda kışı geçirmeye hazırlandığı tespit edildi.
 
Bunun üzerine Türk savaş uçakları, bu sabah saatlerinden itibaren söz konusu terörist gruba ait hedefleri etkili bir nokta operasyonu ile vurdu.
  
Genelkurmay açıklamasında, "Operasyonlarda elde edilen başarılar; mevsim koşulları, görüş durumu ve arazi yapısının, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin teröre karşı verdiği mücadeleye engel oluşturmadığının en açık göstergesidir" ifadesi kullanıldı.

Ordunun bu açıklamasından önce, Reuters haber ajansı da Iraklı Kürt güvenlik güçlerine dayanarak Türk savaş uçaklarının Irak'ın kuzeyini bombaladığını duyurmuştu.
 
Kürt yetkililer, "küçük çaplı" saldırıların can kaybına yol açmadığını duyurdu.

Anadolu Ajansı da, güvenlik güçlerinin terörle mücadele çalışmaları kapsamında Irak sınırında uçak sesleri duyulduğunu bildirdi.
 
Sabah saat 06.00 sıralarında, Çukurca'nın Irak sınırında bulunan Darsinki, Çayırlı, Pınarlı, Kınık ve Karasu bölgelerinde uçaklar görüldü.
 
Şırnak'ta durum
 
Şırnak'ta da terör örgütü PKK'nın etkisiz hale getirilmesi amacıyla bölgede başlatılan operasyonlar aralıksız sürdürülüyor.
 
Sabah saatlerinde havalanan Skorsky ve Kobra helikopterinin Gabar ve Küpeli dağlarına doğru uçuşları devam etti.
 
Hava destekli operasyonların yanısıra kara birlikleri de dün sıcak temasın sağlandığı 2'i kadın 5 teröristin ölü ele geçirildiği bölgede arazi arama tarama faaliyetlerini sürdürüyor.

TSK'nın operasyonları
 
1 Aralık 2007: Terörle mücadele kapsamında sınır ötesinde ilk nokta operasyon yapıldı. Genelkurmay, 'Irak sınırları içinde 50-60 kişilik PKK'lı terörist gruba müdahale edildiğini duyurdu.
 
16 Aralık 2007: Sınır ötesi ikinci operasyon (hava harekatı) yapıldı. Genelkurmay, TSK'nın Kandil Dağı'nı bombaladığını açıkladı.
 
17-18 Aralık 2007: Türkiye-Irak sınırını geçmeye çalışan teröristlere müdahale edildi. Bölgede konuşlu kara birlikleriyle sıcak takip yapıldı. Operasyon, Şemdinli Yeşilova bölgesinde sınırdan birkaç kilometre derinlikte gerçekleştirildi.
 
22 Aralık 2007: Türk savaş uçakları, Kuzey Irak'taki terör örgütü hedeflerine yönelik operasyonda Amediye çevresindeki kampları hedef aldı.
 
Operasyonda hedef, Kandil'den sonra en büyük terörist kampının bulunduğu Zap ile Cemço bölgeleri oldu. Operasyonda ayrıca Amediye bölgesindeki Metina, Hakurk, Zap ve Haftanin kampları vuruldu.
 
26 Aralık 2007: Sabah erken saatlerde Kuzey Irak'taki Zap bölgesinde savaş uçaklarıyla operasyon düzenlendi. 8 mağaranın vurulduğu harekatta, büyük bir terörist grup etkisiz hale getirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS