Yüksek ve sivri topuk 'tehdit ediyor'

  1. Sağlık
Yüksek ve sivri topuk 'tehdit ediyor'
Yüksek ve sivri topuk 'tehdit ediyor'

Ayak başparmağında meydana gelen çıkıntı, daha çok yüksek topuklu ve ucu sivri ayakkabıları tercih etmeleri nedeniyle kadınlarda görülüyor.

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Şeref Aktaş, ayak başparmağındaki kemik çıkıntısının sıklıkla ağrı ve şekil bozukluğuyla kendini gösterdiğini söyledi.
 
Yürürken güçlük çekilmesi, istenilen her ayakkabının giyilememesi veya giyildiğinde ayaklarda rahatsızlık yaşanmasının kemik çıkıntılarında sıkça karşılaşılan sorunlar olduğunu belirten Aktaş, ''Doğuştan veya genç yaşta da görülebilen bu deformite, genellikle 40-50 yaş grubunu etkisi altına alıyor. Kadınlarda erkeklere oranla 5 kat daha fazla görülüyor'' dedi.
    
Parmaklardaki deformitenin kadınlarda daha fazla görülmesinde birkaç faktörün etkili olduğunu kaydeden Aktaş, ''En önemli nedeni, kadınların yüksek topuklu ve ucu sivrilen ayakkabıları tercih etmeleri. Hamilelik döneminde hormonal dengelerin değişmesi nedeniyle ayak kemikleri arasındaki bağların gevşemesi de en sık suçlanan faktörlerden. Düztabanlık veya kas yapısındaki bozukluklar gibi ayağın kendisinden kaynaklanan sorunlar, felç gibi nörolojik hastalıklar da bu deformiteye yol açabiliyor'' dedi.
    


Ailesinde kemik deformitesi olan her 100 kişiden 60-70'inde de bu sorunun gelişebildiğini anlatan Aktaş, kemik çıkıntılarının operasyonla tümüyle ortadan kaldırılabildiğini, ancak başarılı sonuç alınabilmesi için zaman kaybetmeden doktora başvurmakta fayda bulunduğunu söyledi.
    
Hastaların çoğunun operasyonun ardından ertesi gün ayağa kalkıp yürüyebildiğine değinen Aktaş, tedavi edilmemesi halinde eklemde bozuklukluk ve artan düzeyde kireçlenme geliştiğini, ayrıca diğer parmakların şeklinin de zamanla bozulmaya başladığını söyledi.
    
Aktaş, ayakkabı alırken ayak şekline uygun olanların tercih edilmesi gerektiğini vurguladı:

''Yüksek topuklu, dar kalıplı ve ucu sivri ayakkabılardan kaçının. En uzun parmak ile ayakkabı ucu arasında bir santim boşluk olmasına dikkat edin. Ayakkabıyı giydikten sonra mutlaka yürüyerek deneyin. Çok sıkı ayakkabıları, zamanla ayağınıza alışır düşüncesiyle almayın.''
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS