Kına için dermatolog uyarısı

Kına için dermatolog uyarısı

Kınanın egzama ve kalıcı beyaz lekeler gibi çeşitli deri hastalıklarına yol açabileceği, bu nedenle saça ya da vücudun herhangi bir yerine kına yakmadan önce deri ve alerji testi yaptırılması gerektiği bildirildi.

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ümit Türsen, bir nevi geçici dövme olan kınanın özellikle kırsal kesimde saç boyası olarak, bazı yörelerde de ayak mantarı gibi iltihaplı hastalıkların bile tedavisinde kullanıldığını söyledi.
 
Halk arasında "zararsız" olduğu sanılan kınanın bazı cilt yapıları için uygun olmadığını belirten Türsen, "kınanın içeriğindeki para-fenilen diamin, tiuram ve azoik gibi boyalar temas egzamasına yol açabilir, bu nedenle de alerjik bünyeli, kuru derili ve atopik egzamasıolanlara uygulanmaması gerekir" dedi.
 
Kına uygulanan bölgelerde kalıcı beyaz lekeler gibi bir takım cilt sağlığı hastalıkları oluşabileceğine işaret eden Türsen, "Kına uygulamaları sonrasında ömür boyu sürebilen alerjik temas egzamaları oluşabiliyor. Bu nedenle kına uygulaması öncesinde kişilere alerji olup olunmadığını öğrenmeleri için deri testi yapılması gerekir" dedi.
 
Türsen, "Bu nedenle saçına ya da vücudunun herhangi bir yerine kına yakmak isteyenlerin öncelikle deri ve alerji testi yaptırmaları gerekir" diye konuştu.
 
Türsen, kınanın uygulandığı alanlarda egzama gelişiminin kaşıntı, kızarıklık, kepeklenme, kabuklanma ve su dolu kesecikler gibi reaksiyonlar görülebileceğini kaydetti.
 
Kına nedir?
 
Kına, kınagiller familyasından çalımsı bir bitki ve yapraklarının kurutulup öğütülmesiyle hazırlanan bir tozdur.
 
Kuzeydoğu Afrika kökenli olan bitki, ayrıca yaygın olarak Hindistan ve Sri Lanka'da yetiştirilir.
 
Dikenli ve beyaz çiçekli olan yaklaşık 2-3santimetre uzunluğundaki, sivri uçlu ve koyu yeşil renkli yaprakları olan kına, toz haline getirildikten sonra saç ve vücudun çeşitli bölgelerinin boyanmasında kullanılıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS